InMotion Hosting vs. Arvixe: Cilin host që duhet të përdorni?

Ndërsa vendosni për një ofrues të shërbimit të pritjes në internet nuk ka shkëlqimin e duhur të krijimit të uebfaqes, ai siguron bazën për përvojën e shikuesve të faqes suaj për praninë tuaj të internetit. Pa një uebfaqe të shpejtë dhe të besueshme, njerëzit thjesht nuk do të jenë të durueshëm sa duhet të presin përreth ose të rishikojnë faqen tuaj.


Ne shikojmë këtu në InMotion Hosting dhe Arvixe, dy shërbime të njohura të pritjes në internet, dhe bëjmë pyetje në emrin tuaj. Shqyrtimi ynë ju jep informacionin për të ndihmuar të vendosni se, nëse ndonjë prej këtyre ofruesve të pritjes, ju ofron tiparet dhe çmimet që ju nevojiten.

Lansuar në vitin 2001, InMotion ka fituar një reputacion të fortë si një ofrues i një cilësie të lartë për mbajtjen e faqes në internet për bizneset që duan të kenë një prani në internet. InMotion ka fituar renditjen e tij si një Ofrues i ifiedertifikuar i Hosting CNET dhe vlerësimin e tij A + nga Better Business Bureau.

Arvixe ka qenë në biznes që nga viti 2003 dhe është rritur me shpejtësi që nga viti 2009. Arvixe është gjithashtu i përshtatshëm për audiencën e biznesit dhe gjithashtu ka fituar një reputacion të fortë për të pritur bloge. EIG e bleu Arvixe në 2014 dhe e shtoi atë në stabilitetin e saj të kompanive të mbajtjes në internet.

Krahasoni performancën e InMotion dhe Arvixe

Contents

Uptime dhe besueshmëri

Monitor monitorimi

uptime. Uptime dhe besueshmëria duhet të jenë një nga shqetësimet tuaja të para kur vendosni për një shërbim të mbajtjes së faqes në internet. InMotion dhe Arvixe e mbajnë veten të përgjegjshëm ndaj kohëzgjatjes së standardit të industrisë prej 99.9%, dhe të dyja shënuan vazhdimisht, sipas kompanive të pavarura të monitorimit. InMotion përdor një mjet unik të Menaxhimit të Sistemit Proaktiv për të mbajtur nën kontroll serverët e tyre, por nuk i publikon rezultatet; Statistikat në kohë të Arvixe hyjnë pak më shumë se 99.9% e markës.

Performance. Të dy InMotion dhe Arvixe kanë serverë Solid State Drive të cilët rrisin shpejtësinë e përpunimit dhe janë në dispozicion në të gjitha planet e tyre të pritjes. Gjithashtu, InMotion ka Zonat e Shpejtësisë Max, e cila zgjedh qendrën më të afërt të të dhënave për faqen tuaj të internetit, dhe Smart Routing që zvogëlon kohën e ngarkesës së faqes suaj të internetit.

Arvixe përdor sistemin e tij CloudFlare i cili ruan përmbajtjen statike për përdorim të mëvonshëm, duke zvogëluar sasinë e përpunimit të nevojshëm.

seriozitet. Një aspekt i besueshmërisë së një shërbimi të mbajtjes së faqeve në internet është se ata përdorin shumë servera për të ruajtur faqet e tyre të internetit. Qendrat e të dhënave të InMotion janë në lindje, dhe brigjet perëndimore të Shteteve të Bashkuara dhe kompania ka në plan të ndërtojë qendra në Evropë, Azi dhe Amerikën e Jugut.

Qendrat në të gjithë botën sjellin uebfaqe afër vendit ku janë shumica e shikuesve të tyre. Arvixe ka serverë në Shtetet e Bashkuara, Hong Kong dhe Evropë (Amsterdam). Masat standarde shtesë për të siguruar besueshmërinë e ndërmarrë nga InMotion dhe Arvixe përfshijnë fuqi të tepërt dhe ftohje dhe monitorim në vend.

Opinion mbi InMotion dhe Performance Arvixe

InMotion merr epërsinë këtu për vlerësimet e saj të performancës, megjithëse vetëm me një avantazh të vogël.

Karakteristikat e InMotion dhe Arvixe

Krahasoni tiparet kryesore

Karakteristikat kryesore të krahasuara

Shënim: Karakteristikat e një shërbimi web hosting shpesh janë ato që e dallojnë atë nga konkurrentët e tij. Ne hedhim një vështrim në karakteristikat më të rëndësishme dhe krahasojmë ato që duhet të ofrojnë InMotion dhe Arvixe.

Të dy Arvixe dhe InMotion janë kompani eko-të ndërgjegjshme. Arvixe sponsorizon mbjelljen e pemëve për të kompensuar gjurmën e saj të karbonit dhe përdor ftohjen e ajrit jashtë në qendrat e tij të të dhënave në vend të kondicionerit. Qendra e parë e gjelbër e teknologjisë së gjelbër InMotion është e vendosur në Kaliforni, ku është duke përdorur një sistem të ri të ftohjes.

Regjistrimi i domainit. Regjistrimi dhe administrimi i emrave të domain-ve janë të ngjashme për InMotion dhe Arvixe. Të dyja kompanitë shesin emra domenesh dhe ju lejojnë të transferoni në një domen që tashmë keni në pronësi. InMotion ju jep një emër domain falas për një vit kur regjistroheni për një vit, ose më gjatë, kontratë për mbajtjen në internet. Në të kundërt, Arvixe ju ofron një emër domain falas për aq kohë sa ju përdorni shërbimet e tij.

Ndërtues i faqes në internet. RVSiteBuilder i siguruar nga Arvixe mund të mos jetë shumë i njohur, por ai vjen me 500 shabllone të ndryshëm, një redaktues imazhi dhe aftësi tërheqëse dhe tërheqëse për ta bërë krijimin e faqes tuaj të thjeshtë. Dhe është falas.

Ndërtuesi falas i faqes Premium të InMotion vjen me më shumë veçori, duke përfshirë disa që ndërtuesit më të avancuar të faqeve të internetit do të jenë të kënaqur t’i shohin, të tilla si lejimi i përdoruesve të regjistrohen në sit. Sidoqoftë, pamja e faqeve të përfunduara me ndërtuesin e faqes së internetit Premium nuk është shumë tërheqëse.

Bazat e të dhënave. Të dy InMotion dhe Arvixe ofrojnë baza të të dhënave SQL me të gjitha planet e tyre. InMotion ka të dhëna të pakufizuara të MySQL për planin e tij të lartë, Pro; Arvixe ofron të dhëna të pakufizuara MySQL5 dhe Postgre SQL me të gjitha planet e saj personaleClass dhe BusinessClass.

WordPress Hosting. Pritja e menaxhuar e WordPress është e disponueshme përmes InMotion dhe Arvixe.

Pritja e menaxhuar e WordPress e InMotion fiton çmimin Zgjedhja e Anëtarit AWA për këtë shërbim. Mund të keni WordPress të paravendosur kur blini ndonjë plan pritës. Pritja e menaxhuar e WordPress e InMotion merret me të gjitha azhurnimet e WordPress dhe rregullimet e sigurisë për ju, kështu që thjesht duhet të shqetësoheni për përmbajtjen tuaj në WordPress. BoldGrid është mjeti falas i InMotion që ju lejon të ndërtoni me shpejtësi dhe lehtësi faqen tuaj WP.

Pritja e menaxhuar e WordPress me Arvixe vjen me WordPress të instaluar dhe konfiguruar paraprakisht – e gjithë puna teknike është bërë për ju. Ju keni ruajtje të pakufizuar të të dhënave dhe transferime mujore, por mund të keni vetëm 6 faqe të menaxhuara nga WordPress. InMotion ju lejon faqe të pakufizuara.

Me të dy ofruesit e shërbimeve, kostoja e pritjes së menaxhuar të WP përfshihet në planet e tyre të rregullta.

Zgjidhje eCommerce. Arvixe Hosting dhe InMotion qasjen në tregun e ndryshëm.

Arvixe ka lidhje në faqen e saj me disa nga emrat kryesorë në zgjidhjet eCommerce, përfshirë Magento dhe OpenCart. Arvixe pretendon se nëse ekziston softveri eCommerce, ata mund ta presin atë.

InMotion vjen me një shumëllojshmëri të veçorive të integruara të tregtisë elektronike. Ju mund të përfshini një eStore në faqen tuaj duke përdorur ndërtuesin e Premium në internet dhe mund të shkarkoni PrestaShop ose OpenCart si një karrocë blerjeje. Përditësimi i dyqanit tuaj më tej ose përdorimi i një opsioni tjetër pagese, kërkon plugins.

backups. Këshilla jonë – dhe kjo vjen gjithashtu nga disa shërbime të mbajtjes në internet – është që të bëni kopje rezervë të rregullt, edhe nëse shërbimi juaj i mbajtjes së faqes në internet e ofron këtë si një veçori për ju.

Thënë kështu, si InMotion ashtu edhe Arvixe ofrojnë disa shërbime rezervë për ju.

Me InMotion, ju merrni kopje rezervë të automatizuar për llogari që janë 10 GB dhe më pak – dhe shërbimi është falas.

Arvixe gjithashtu siguron një shërbim falas të rezervave ditore, megjithëse ju duhet të paguani për të rivendosur faqen tuaj të internetit nëse kërkon më shumë se 10 GB hapësirë. Uebfaqet mbi 20 GB nuk janë rezervuar aspak.

Siguria e Pritjes. Shërbimet e sigurisë janë një pikë e shitjes së të dyja këtyre kompanive pritëse në internet.

Siguria është e disponueshme në InMotion për pagesa të ndryshme mujore. Emaili juaj është i sigurt me softuerin McAfee Spam dhe virusin për mbrojtjen e virusit, dhe një çertifikatë SSL kujdeset për çdo të dhënë të ndjeshme të futur në faqen tuaj të internetit. Përdoruesit e WordPress kanë plugin falas Sucuri Security për të mbajtur të sigurt faqet e tyre në WordPress.

Arvixe ofron SpamAssassin për të mbrojtur kutitë tuaja të postës elektronike nga spam dhe përdor 6Scan çdo ditë për të kontrolluar faqet e internetit dhe për të shqyrtuar raportet e listës së zezë. Ju gjithashtu mund të kufizoni hyrjen në pjesë të faqes tuaj në internet me fjalëkalime.

Paneli i kontrollit. Standardi i industrisë dhe shumë i rishikuar, cPanel përdoret nga InMotion dhe Arvixe për opsionet e tyre të hostimit të Linux. Paketa e klasës së biznesit të InMotion ka cPanel 11 pa tema të personalizuara ose markë për një pamje të pastër. Arvixe gjithashtu nuk e ka markuar cPanel në mënyrë që të jetë menjëherë i njohur për përdoruesit. Me Windows që zgjedh opsionin e Arvixe, paneli i kontrollit është DotNetPanel sesa paneli më i zakonshëm i Plesk.

Opinion mbi InMotion dhe Karakteristikat kryesore të Arvixe

InMotion dhe Arvixe përputhen pothuajse si tipar në këtë krahasim. Arvixe tërhiqet në epërsi, tipar i mençur, me domenin e tij për gjithë jetën falas dhe kufijtë më të lartë të internetit.

Krahasoni planet e pritjes në internet dhe çmimet e InMotion dhe Arvixe

Planet e strehimit & Çmimeve

Planet e çmimeve të krahasuara

Shënim: Shtë e vështirë të kuptosh koston e vërtetë të mbajtjes në internet. Ka kosto promovuese, me shumë zbritje, por kjo zakonisht është për një kontratë afatgjatë të dy ose tre vjet.

Pastaj është kostoja mujore që çmimi të rritet deri në afatin fillestar.

Atëherë ekziston ndërtuesi i faqes në internet, certifikata SSL, kopjet rezervë, etj. Për të faktuar këto dhe këto mund ose nuk mund të jenë falas.

Dhe shikoni për koston ndonjëherë jashtëzakonisht të lartë të rinovimit të emrit të domain pas vitit të parë!

Në lëvizje. InMotion ka tre plane të mbajtjes në internet të Linux, të gjitha vijnë me serverë falas SSD, hapësirë ​​të pakufizuar në disk dhe transferime mujore, një domen falas, rezervë falas të të dhënave dhe mundësinë për të zgjedhur në cilën qendër të dhënash faqja juaj e internetit është pritur në.

Plani i Nisjes është plani për fillestarët e faqeve në internet me dy faqe interneti; kushton 5,99 dollarë në muaj me një kontratë dy vjeçare. Bizneset e vogla duhet të shikojnë Planin e Energjisë, i cili kushton 7,99 $ në muaj; ju mund të keni deri në 6 faqe interneti, dhe është e gatshme për tregti elektronike. Plani i nivelit të lartë, Pro, është për zhvilluesit dhe bizneset në rritje; për 13.99 dollarë në muaj, ju merrni një numër të pakufizuar faqesh në internet dhe mbështetje të nivelit Pro.

InMotion ju ofron VPS hosting bazuar në Linux me një zgjedhje prej 3 planeve që variojnë në çmim nga 30 dollarë në muaj deri në 75 dollarë, të gjitha në serverat SSD. Të gjitha planet vijnë me një domain falas.

Arvixe. Arvixe ofron si host Linux, ashtu edhe Windows hosting. Shërbimet e saj të mbajtjes në internet janë të ndara në PersonalClass dhe BusinessClass, secila prej të cilave ka dy plane si për Linux ashtu edhe për Windows hosting. Të gjitha planet kanë hapësirë ​​të pakufizuar në disk dhe transferim mujor.

Dy planet e PersonalClass Linux janë PersonalClass me 4 dollarë në muaj dhe PersonalClass Pro me 7 dollarë në muaj, për një kontratë dy vjeçare. Dallimi midis dy planeve është numri i faqeve të internetit: 6 me PersonalClass dhe Pafund me planin Pro.

Dy planet e PersonalClass të Windows janë pak më të shtrenjta, përkatësisht me 5 $ dhe 8 dollarë në muaj. Si më parë, plani Pro ka faqe interneti të pakufizuara, dhe pishina të dedikuara për aplikim këtu, dhe plani i rregullt ka gjashtë uebfaqe dhe pishina të dedikuara për aplikime.

Planet e BusinessClass janë gjithashtu të ndara në BusinessClass (22 dollarë në muaj për Linux dhe 27 dollarë për Windows) dhe BusinessClass Pro (35 dollarë në muaj për Linux dhe 40 dollarë për Windows) me një uebfaqe identike dhe kufij të dedikuar për aplikacione në planet e PersonalClass.

BusinessClass planifikon të rrisë besueshmërinë dhe kohën e duhur përmes zvogëlimit të numrit të përdoruesve në secilin server. Secili plan i BusinessClass vjen me një certifikatë falas SSL për jetën dhe një adresë IP të dedikuar.

Arvixe ofron web hosting VPS në dy plane, VPSClass dhe VPSClass Pro, të cilat ndryshojnë nga hapësira në disk dhe memorja. Të dy hostet Linux dhe Windows VPS janë në dispozicion. Pritja e përkushtuar gjithashtu vjen në opsione Linux dhe Windows dhe zgjedhje të vetme ose me shumë server.

Garanci për kthimin e parave. InMotion dhe Arvixe kanë politika të kthimit të parave. InMotion ka një garanci mbresëlënëse pa kushte të kthimit të parave 90-ditore. Ju i merrni të gjitha paratë tuaja mbrapa – nuk ka kthime të pjesshme këtu. Politika e Arvixe nuk është aq bujare, por është akoma më e mirë se shumica e ofruesve të tjerë të shërbimeve – një periudhë 60-ditore e kthimit të plotë, pa pyetje.

Opinion mbi Prmimet e Planeve të Pritjes

Arvixe fiton bindshëm këtu për planet e saj më të lira kur përdorni kupon bujar të zbritjes dhe për gamën e tij të plotë të Linux dhe planeve të hostimit të Windows

Sa e lehtë për t'u përdorur InMotion dhe Arvixe

Lehtësinë e përdorimit

Sa e lehtë për të përdorur ndërfaqen

Paneli i kontrollit. Paneli i kontrollit i Arvixe është cPlanel i zakonshëm i industrisë. Ndërfaqja shumë e vlerësuar ju lejon të përdorni të gjitha tiparet që ju nevojiten për të menaxhuar faqen tuaj të internetit. Ju mund të përdorni të gjitha faqet e internetit tuaj nga kjo ndërfaqe.

Fillestarët në hartimin e uebit do ta gjejnë cPanel të InMotion të lehtë për tu mësuar dhe përdorur. Skripti i instalimit me një klik Softaculous është i arritshëm përmes panelit të kontrollit, së bashku me të gjitha mjetet dhe shërbimet e tjera thelbësore.

Instaluesi me një klik. InMotion ka një instalim 1-klikues për më shumë se 310 aplikacione në bibliotekën e tij, megjithëse aplikacionet e Google marrin 3 hapa të udhëhequr nga Wizard. Arvixe përdor bibliotekën Softaculous e cila ka mbi 100 aplikacione për Linux dhe Windows hosting, të gjitha instalojnë me 1 klik.

Lundrimi në Uebfaqe. Incredshtë tepër e thjeshtë për të gjetur informacione dhe planet dhe çmimet në faqen e internetit të Arvixe. Ekzistojnë faqe të ndara për planet e Klasë Personal dhe të Biznesit, së bashku me një tabelë të të gjitha karakteristikave të tyre, me skedat individuale për Linux dhe Windows Hosting. Uebfaqja e InMotion gjithashtu paraqet të gjitha informacionet që ju nevojiten qartë; planet dhe struktura e çmimeve dhe një tabelë krahasimi e veçorive të secilit janë pikërisht atje në faqen kryesore të faqeve të mbajtjes së internetit.

Opinion për Lehtësinë e Përdorimit

Edhe një herë, është një telefonatë e ngushtë këtu, por InMotion tërhiqet përpara për vëllimin e madh të aplikacioneve të mëparshme me 1 klikim që ka në dispozicion.

Mbështetja e InMotion dhe Arvixe

Mbështetje teknike dhe klientit

Mbështetja e përdoruesit krahasuar

Kurrë mos e nënvlerësoni rëndësinë e një ekipi teknik të gatshëm dhe të ditur për mbështetje teknike. Miqësia dhe një gatishmëri për të qëndruar me ju deri sa të zgjidhet problemi juaj nuk do të dëmtojnë as.

Sipas rishikimeve të klientëve, InMotion Hosting shkëlqen në mbështetjen e klientit. I gjithë stafi mbështetës është i vendosur në Shtetet e Bashkuara dhe kanë përvojë të paktën katër vjet si staf i kujdesit ndaj klientit.

Një prekje e këndshme është që, pasi të regjistroheni në web hosting, ju merrni një telefonatë nga një specialist i ri i llogarisë i cili ndihmon për çdo pyetje që keni të bëni me paketat dhe çmimet. Ekipi i ndihmës së klientit të InMotion në dispozicion me email, telefon dhe chat live.

Stafi teknik dhe ndihmës i klientit të Arvixe janë gjithashtu me qendër në SH.B.A., dhe mbështetja e telefonit është në dispozicion 24/7. Sidoqoftë, ne nuk mund të gjenim numrin e telefonit në faqen e internetit. Ju gjithashtu i arrini ato me email dhe chat live.

Për një tarifë mujore, ju mund të blini Ndihmë Prioritare, e cila ju lejon të përdorni një grup elitar këshilltarësh teknikë në çdo kohë të ditës ose natës. Shqyrtimet e fundit kanë raportuar se cilësia e mbështetjes së klientit është përkeqësuar. Përditësimi i fundit në faqen e mbështetjes është gjashtë muaj para kohës së shkrimit të këtij recensioni.

Opinion për Mbështetjen e Përdoruesit

InMotion del qartë përpara për shërbimin dhe përkrahjen e saj të shkëlqyeshme të klientëve dhe teknikëve. Plus kemi numrin e tij të telefonit.

Shqyrtime të përdoruesve të InMotion dhe Arvixe

Shqyrtime të përdoruesve

Vlerësimet e përdoruesve krahasuar

Shënim: Ndërsa shqyrtimet e ekspertëve ju tregojnë më shumë rreth aspekteve teknike të ofruesve të mbajtjes së uebit, rishikimet e klientëve ju njoftojnë se si dëshironi të përdorni këto shërbime brenda dhe jashtë ditës. Konsumatorët shpesh janë mjaft të apasionuar pas tregimeve të tyre si për përvojat e këqija ashtu edhe për përvojat e mira që kanë, kështu që merrni vlerësimet e tyre në vlerën e tyre.

Shqyrtime negative për InMotion dhe Arvixe

Në lëvizje. Nuk ka shumë negative për InMotion. Disa përdorues shprehin shqetësime për numrin e kufizuar të faqeve të internetit dhe bazave të të dhënave që ata mund të strehojnë në InMotion. Klientët e tjerë nuk janë shumë të kënaqur me modelet shabllone të krijuesit të faqes në internet.

Arvixe Hosting. Që nga fundi i 2015, (në lidhje me kohën e blerjes nga EIG) ankesat për Arvixe janë rritur dhe shumë qendra rreth mbështetjes së dobët të klientëve, Përdoruesit gjithashtu raportojnë se joproduktive është rritur, me faqet e internetit që shkojnë lart e poshtë si yoyos.

Shqyrtime Pozitive për InMotion dhe Arvixe

Në lëvizje. Konsumatorët lavdërojnë InMotion për shërbimin e tij të shkëlqyeshëm të klientit, lehtësinë e përdorimit të tij dhe rezervimet falas të të dhënave. Shpejtësia e shpejtë e përpunimit të saj, për shkak të serverëve SSD, është gjithashtu një hit.

Arvixe Hosting. Konsumatorët janë të kënaqur me koston e planeve të pritjes në Arvixe, veçanërisht kur aplikohen kuponat e zbritjes.

Opinion mbi Shqyrtimet e Përdoruesit

InMotion Hosting mbetet një shërbim i preferuar i hostimit në internet me klientët e tij, me vlerësime vazhdimisht të mira duke tejkaluar tregimet negative. Që nga blerja e saj nga EIG, reputacioni i mëparshëm shumë i mirë i Arvixe ka marrë një hit nga pajtimtarët e tij.

Përfundim për krahasimin e InMotion dhe Arvixe

Cili hosting është më i miri për ju?

Zgjedhja e platformës më të mirë

Të dyja këto kompani pritëse kanë avantazhet dhe disavantazhet e tyre.

Arsyet për të zgjedhur Hosting InMotion mbi Arvixe:

  • Rezervime falas të të dhënave
  • 90 ditë garanci për kthimin e parave
  • Shpejtësi e lartë
  • Mbi 300 aplikacione
  • WordPress i instaluar paraprakisht
  • Instalim i thjeshtë i Google Apps

Arsyet për të zgjedhur Arvixe mbi InMotion

  • Domain falas për aq kohë sa me Arvixe
  • Transferime mujore të pakufizuara të të dhënave
  • Serverë Linux dhe Windows të bazuar
  • Kosto shumë e ulët kur përdorni kuponë zbritje

Në letër, është një telefonatë e ngushtë midis InMotion dhe Arvixe, por shfaqjet e fundit të secilit ofrues të mbajtjes së faqes në internet kanë bërë InMotion zgjedhjen tonë. Periudha e bujshme e kthimit të parave të 90 ditëve nga InMotion ju lejon ta merrni atë për një provë të plotë në mënyrë që pronarët e faqeve të reja të internetit të ndjehen të sigurt. Ka shumë aplikacione me 1- klikime dhe WordPress të instaluar paraprakisht gjithashtu e lehtësojnë përdorimin. Arvixe siguron mbajtjen e Windows dhe një plan biznesi, kështu që pronarët me përvojë të eCommerce duhet t’i shikojnë këto karakteristika.

Të dy InMotion dhe Arvixe janë opsione të mira si ofrues të mbajtjes së faqes në internet për bizneset, por ndoshta

ju duhet një uebfaqe personale. SiteGround mund të ketë përgjigjet për ju dhe lehtësia është çelësi atje pasi është një ndalesë për të gjitha nevojat tuaja për ndërtimin e faqes në internet. Shumë aplikacione janë në dispozicion përmes një instalimi me 1 klik, dhe krijuesi i faqes në internet është i lehtë për t’u përdorur.

A keni ndonjë pyetje në lidhje me InMotion ose Arvixe? A keni përvojë me ndonjë prej këtyre ofruesve ose jeni entuziast për një krejtësisht të ndryshëm? Lini komentet tuaja dhe na tregoni.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me