InMotion Hosting vs A2 Hosting: Cilin host që duhet të përdorni?

Zgjedhja e një ofruesi të shërbimit të mbajtjes së uebit mund të mos jetë pjesa më magjepsëse për ndërtimin e një faqe në internet, por është ndoshta më e rëndësishmja. Ndërsa ju mund të hartoni faqen tuaj te internetit për t’u dukur të shkëlqyeshme dhe të bëni përshtypje të gjithëve, pa një host të besueshëm të internetit askush nuk do ta marrë këtë.


Përzgjedhja e ofruesit të duhur të mbajtjes së faqes në internet kërkon hulumtime, dhe këtu janë futur. Këtu është një krahasim midis dy prej shërbimeve më të mira të hostimit: InMotion dhe A2 Hosting.

Ne kemi hetuar se çfarë duhet të ofrojë secili ofrues dhe çfarë mendojnë klientët për shërbimet e tyre dhe i vendosëm rezultatet së bashku për ju.

Lansuar në vitin 2001, InMotion ka fituar një reputacion të fortë si një ofrues i një cilësie të lartë për mbajtjen e faqes në internet për bizneset që duan të kenë një prani në internet. Kjo reputacion është një reflektim në vlerësimin A + të InMotion nga Better Business Bureau dhe renditja e tij si një Ofrues i ifiedertifikuar i Hosting CNET.

A2 Hosting ka qenë në biznes që nga viti 2003 dhe ka selinë në Ann Arbor, Michigan. Kompania ka fituar shumë çmime, duke përfshirë disa në 2015 dhe 2016 nga organizatat në internet dhe një vlerësim të A nga Better Business Bureau.

Krahasoni performancën e InMotion dhe A2 Hosting

Contents

Uptime dhe besueshmëri

Monitor monitorimi

uptime. Uptime dhe besueshmëria zakonisht kalojnë pa u vënë re derisa faqja juaj e internetit nuk është e disponueshme. Të dy InMotion dhe A2 Hosting ofrojnë garanci të kohëzgjatjes standarde të industrisë prej 99.9%, dhe të dyja shënuan vazhdimisht në përputhje me kompanitë e pavarura të monitorimit. InMotion përdor një mjet unik të Menaxhimit të Sistemit Proaktiv për të mbajtur nën kontroll serverët e tyre, por nuk i publikon rezultatet.

Performance. Të dyja A2 Hosting dhe InMotion përdorin serverët Solid State Drive të cilët rrisin shpejtësinë e përpunimit dhe janë në dispozicion në të gjitha planet e tyre të pritjes. Për më tepër, InMotion ka teknologji të quajtur Max Speed ​​Zones e cila zgjedh databazën më të afërt për faqen tuaj të internetit dhe Smart Routing i cili ndihmon për të ngarkuar kohën e faqes suaj të internetit.

Të tre planet e A2 Hosting janë mundësuar nga serverët Boost Boid Solid State Drive Speed, të cilët kryejnë deri në 20 herë më shpejt sesa serverët e rregullt. SSD-të e disa ndërmarrjeve përdoren vetëm për të ruajtur një sasi të kufizuar të të dhënave të faqes suaj të internetit; me A2 Hosting gjithë përpunimi i faqes suaj të internetit bëhet në këta serverë të shpejtë. A2 Hosting gjithashtu publikon statistikat e tij të kohës dhe shpejtësisë të cilat monitorohen nga një kompani e palëve të treta.

seriozitet. Qendrat e të dhënave OMultiple shtojnë besueshmërinë e shërbimeve të një ofruesi të një web hosting. Qendrat e të dhënave të InMotion janë në brigjet lindore dhe perëndimore të Shteteve të Bashkuara dhe kompania ka në plan të ndërtojë qendra në Evropë, Azi dhe Amerikën e Jugut.

Qendrat e të dhënave të A2 Hosting janë tashmë në të gjithë botën, me shtatë serverë në Uashington, DC dhe California në Shtetet e Bashkuara, një në Australi dhe një në Gjermani. Masat shtesë për të siguruar besueshmërinë e ndërmarrë nga të dy kompanitë përfshijnë fuqi të tepërt dhe ftohje dhe monitorim në vend.

Opinion mbi InMotion dhe Performance Hosting A2

InMotion dhe A2 Hosting të dy kanë uptime dhe besueshmëri të shkëlqyeshme, por InMotion vijon përpara për të qenë pak më shpejt.

Karakteristikat e InMotion dhe A2 Hosting

Krahasoni tiparet kryesore

Karakteristikat kryesore të krahasuara

Shënim: Theshtë në rangun e karakteristikave që ndryshimet kryesore shpesh ndodhin. Shtë më e lehtë të merrni një vendim nëse e dini se çfarë ju duhet për të siguruar që faqja juaj e internetit të funksionojë me sukses.

Të dy A2 Hosting dhe InMotion janë kompani eko-të ndërgjegjshme. Që nga viti 2007, A2 Hosting ka qenë neutral ndaj karbonit, duke inkurajuar stafin e tij të telekomunikojë, riciklimin e serverëve të vjetër, mbjelljen e pemëve dhe zvogëlimin e plehrave. Qendra e parë e gjelbër e teknologjisë së gjelbër të InMotion është e vendosur në Kaliforni dhe ka një sistem të avancuar ftohjeje.

Regjistrimi i domainit. Regjistrimi dhe administrimi i emrit të domainit është i njëjtë si për A2 Hosting ashtu edhe për InMotion. Të dy kompanitë do t’ju shesin një emër domain dhe do t’ju lejojnë të transferoni një të tillë që tashmë posedoni. Sidoqoftë, vetëm InMotion ju jep një emër domain falas për një vit kur regjistroheni për një kontratë vjetore, ose më të gjatë, të mbajtjes në internet.

Ndërtues i faqes në internet. A2 Hosting’s RVSiteBuilder është falas me të gjitha planet e tij të strehimit dhe i cili ju lejon të ndërtoni një faqe interneti të dobishme. Ndërtuesi falas i faqes Premium të InMotion ofron më shumë veçori, duke përfshirë disa prej atyre të përparuara siç është regjistrimi i përdoruesit në faqen tuaj. Sidoqoftë, pamja e faqeve të përfunduara nuk do të jetë veçanërisht tërheqëse.

Bazat e të dhënave. Të dy InMotion dhe A2 Hosting ofrojnë baza të të dhënave SQL me të gjitha planet e tyre. InMotion ka të dhëna të pakufizuara të MySQL për planin e saj të lartë, Pro, ndërsa A2 Hosting kufizon numrin e bazave të të dhënave vetëm për planin e tij më të ulët.

WordPress Hosting. Të dy hostet A2 dhe InMotion ofrojnë një pritje të shkëlqyeshme të menaxhuar nga WordPress.

A2 Hosting ka një shtojcë WordPress të quajtur A2 Optimized e cila shpejton faqet tuaja të WordPress në 6 herë shpejtësinë normale të përpunimit. Ai gjithashtu siguron siguri më lart dhe më shumë se sa për faqet tuaja të WordPress.

Pritja e menaxhuar e WordPress e InMotion fiton çmimin Zgjedhja e Anëtarit AWA për këtë shërbim. Ju keni mundësinë që WordPress të instalohet paraprakisht në arka me të gjitha planet e rregullta të pritjes së InMotion; përveç kësaj, ata furnizojnë BoldGrid për t’ju ndihmuar të ndërtoni shpejt faqen tuaj në WordPress.

Zgjidhje eCommerce. A2 Hosting dhe InMotion qasen në tregti elektronike ndryshe.

A2 Hosting nuk ka zgjidhjen e tij të tregtisë elektronike, por ofron partneritete përmes grupeve me një klik me shërbime shumë të njohura në eCommerce, përfshirë Magento, OpenCart, PrestaShop dhe AbanteCart. Sidoqoftë, duhet të vendosni copa vetë.

InMotion vjen me shumë veçori të integruara në tregtinë elektronike. Ju mund të përfshini një eStore në faqen tuaj duke përdorur ndërtuesin e Premium në internet dhe mund të shkarkoni PrestaShop ose OpenCart si një karrocë blerjeje. Përditësimi i dyqanit tuaj më tej, ose përdorimi i një opsioni tjetër pagese, kërkon shtesa.

backups. Edhe pse është e shkëlqyeshme që disa kompani të mbajtjes së faqes në internet ofrojnë rezervë për ju, mos u mbështetni në ato – bëni kopjet tuaja personale në një orar të rregullt. Disa kompani pritëse madje e këshillojnë këtë!

Thënë kështu, si InMotion ashtu edhe A2 Hosting ofrojnë disa shërbime rezervë për ju.

Me InMotion, ju merrni kopje rezervë të automatizuar për llogari që janë 10 GB dhe më pak – dhe shërbimi është falas.

A2 Hosting ofron Server Rewind, një program për rimëkëmbjen e skedarëve që është falas me dy planet e tij të para. Server Rewind merr në mënyrë periodike pamjet e faqes suaj të internetit, por jo bazat e të dhënave tuaja, dhe ju mund t’i përdorni këto nga paneli juaj i kontrollit.

Siguria e Pritjes. Të dy ofruesit e web hosting marrin sigurinë jashtëzakonisht seriozisht.

Siguri e shkëlqyeshme është në dispozicion në InMotion, për pagesa të ndryshme mujore. McAfee Spam dhe programet mbrojtëse të virusit mbrojnë llogaritë tuaja të postës elektronike, dhe një certifikatë SSL kujdeset për çdo të dhënë të ndjeshme të futur në faqen tuaj të internetit. Përdoruesit e WordPress kanë plugin falas Sucuri Security për të mbajtur faqet e tyre të sigurta.

A2 Hosting ofron falas Sigurinë e Përhershme me të gjitha planet e saj të hostimit. Mbrojtja përfshin monitorimin e sigurisë 24/7/365, skanimin e viruseve, një firewall të dyfishtë dhe mbrojtje të tjera të serverëve. Vëmendje është HackScan, një mbrojtje falas që bllokon hacks para se të dëmtojë në faqet e internetit të klientit të tyre. Certifikatat SSL janë gjithashtu të disponueshme për blerje.

Paneli i kontrollit. Të dy shërbimet e mbajtjes së ueb përdorin cPanel për të mbështetur përdoruesit e tyre Linux, por secili panel duket dhe funksionon ndryshe. Versioni i A2 është cPanel standard, dhe navigimi i tij do të jetë i thjeshtë për t’u zgjedhur për ata që tashmë janë njohur me të. InMotion ofron cPanel 11 me paketën e saj të Klasës së Biznesit, dhe ky version nuk ka tema të personalizuara ose markë në ndërfaqen.

Opinion mbi InMotion dhe A2 Karakteristikat kryesore të hostimit

InMotion Hosting dhe A2 Hosting të dy kanë oferta të shkëlqyera karakteristika, me shumë karakteristika të përbashkëta. InMotion Hosting ka avantazhin me një domen të lirë dhe tiparet e tij të tregtisë elektronike; megjithatë nëse siguria është një shqetësim i madh, shkoni me A2 Hosting.

Krahasoni planet e pritjes në internet dhe çmimet e InMotion dhe A2 Hosting

Planet e strehimit & Çmimeve

Planet e çmimeve të krahasuara

Shënim: Ofruesit e shërbimit të mbajtjes së uebit mbeten konkurruese, kështu që çmimi zakonisht nuk është faktori vendimtar kur zgjedh një host të uebit. Farë është e rëndësishme është ajo që secili prej planeve duhet të ofrojë, dhe çfarë kostoja e planit rritet deri pas mbarimit të periudhës së promos.

Në lëvizje. InMotion ka tre plane të mbajtjes në internet të Linux, të gjitha vijnë me serverë falas SSD, hapësirë ​​të pakufizuar në disk dhe transferime mujore, një domen falas, rezervë falas të të dhënave dhe mundësinë për të zgjedhur në cilën qendër të dhënash faqja juaj e internetit është pritur në.

Plani i Nisjes është plani fillestar me dy faqe interneti dhe kushton 5.99 dollarë në muaj me një kontratë dy vjeçare. Plani energjetik rekomandohet për bizneset e vogla dhe kushton 7,99 $ në muaj; ju mund të keni deri në 6 faqe në internet dhe është e gatshme për tregtinë elektronike. Plani i nivelit më të lartë për zhvilluesit dhe bizneset në rritje është plani Pro. Për 13.99 dollarë në muaj, ju merrni një numër të pakufizuar faqesh në internet dhe mbështetje të nivelit Pro.

InMotion ju ofron VPS hosting bazuar në Linux me një zgjedhje prej 3 planeve që variojnë në çmim nga 30 dollarë në muaj deri në 75 dollarë, të gjitha në serverat SSD. Të gjitha planet vijnë me një domain falas.

A2 Hosting. A2 Hosting gjithashtu ka tre plane pritëse, të cilat janë të ngjashme me fillimin, plani i Lite kushton 3,92 dollarë në muaj (kontratë 36-mujore) me pesë bazat e të dhënave dhe 25 adresat e postës elektronike. Plani Swift me 4,90 dollarë në muaj ka uebfaqe të pakufizuara, baza të të dhënave dhe adresa emaili. Shpejtësia e Turbo, 20x më e shpejtë se normale, është shenjë dalluese e planit Turbo me $ 9.31 në muaj, i cili gjithashtu vjen me përshpejtuesin e faqes A2. Të gjitha planet vijnë me ruajtje të pakufizuar dhe Siguri të Përhershme.

Me A2 Hosting, ju keni zgjedhjen e një web hosting Linux VPS të menaxhuar dhe të pa menaxhuar, me vetëm një plan për secilin. Pritja e pa menaxhuar është për zhvilluesin me përvojë dhe kushton 5 dollarë në muaj; pritja e menaxhuar është 33 dollarë në muaj. Pritja në cloud e VPS është gjithashtu një mundësi. Web hosting i përkushtuar, i menaxhuar dhe i pa menaxhuar, është gjithashtu i disponueshëm.

Garanci për kthimin e parave. Të dy InMotion dhe A2 Hosting të dy kanë politika të kthimit të parave. InMotion ka një garanci mbresëlënëse pa kushte të kthimit të parave 90-ditore. Ju i merrni të gjitha paratë tuaja mbrapa – nuk ka kthime të pjesshme këtu. Politika e kthimit të parave në A2 Hosting nuk është aq liberale. Keni vetëm 30 ditë për të kërkuar një rimbursim të plotë; pas kësaj periudhe, do të ktheni një shumë të vlerësuar me pro.

Sa e lehtë për t'u përdorur InMotion dhe A2 Hosting

Lehtësinë e përdorimit

Sa e lehtë për të përdorur ndërfaqen

Paneli i kontrollit. Paneli i kontrollit i Hosting A2 është cPanel i zakonshëm i industrisë. Ndërfaqja miqësore për përdoruesit ju lejon të përdorni të gjitha tiparet që ju nevojiten për të menaxhuar uebfaqen tuaj, dhe është shumë e vlerësuar në industri. Fillestarët në hartimin e uebit do ta gjejnë cPanel të InMotion të lehtë për tu mësuar dhe përdorur. Skripti i instalimit Softaculous 1- klikues është i arritshëm përmes panelit të kontrollit, së bashku me të gjitha mjetet dhe shërbimet e tjera thelbësore.

Instaluesi me një klik. InMotion ka një instalim 1-klikues për më shumë se 310 aplikacione në bibliotekën e tij, megjithëse aplikacionet e Google marrin tre klikime për t’u instaluar. A2 Hosting gjithashtu ofron konfigurimin me 1 klik për aplikacionet e njohura, duke përfshirë temat dhe shtojcat e WordPress, si dhe për zgjidhjet eCommerce me të cilat ka partnerizuar.

Lundrimi në Uebfaqe. Shtë shumë e thjeshtë për të gjetur informacione në faqen e internetit të pritjes A2. Në veçanti, një krahasim i të gjitha tipareve të të gjitha planeve është qartë dhe i pastër në dispozicion në një tabelë në një faqe. Uebfaqja e InMotion gjithashtu paraqet qartë të gjitha informacionet që ju nevojiten; planet dhe struktura e çmimeve dhe një tabelë krahasimi e veçorive të secilit janë pikërisht atje në faqen kryesore të faqeve të mbajtjes së internetit.

Opinion për Lehtësinë e Përdorimit

Uebfaqet e të dy këtyre shërbimeve të mbajtjes në internet e bëjnë shumë të lehtë për të kuptuar dhe blerë planet e tyre të hostimit. InMotion fiton për shkak të 300+ aplikacioneve të tij.

Mbështetja e InMotion dhe A2 Hosting

Mbështetje teknike dhe klientit

Mbështetja e përdoruesit krahasuar

Edhe krijuesit me përvojë të faqeve të internetit ndonjëherë duhet të kontaktojnë mbështetjen e klientit, kështu që ndihmon kur ekipi mbështetës është shpejt dhe lehtë në dispozicion dhe i di gjërat e tyre.

InMotion shkëlqen në mbështetjen e klientit, sipas klientëve të tij. I gjithë stafi mbështetës është i vendosur në Shtetet e Bashkuara dhe kanë të paktën katër vjet përvojë si ekip i kujdesit ndaj klientit.

Një prekje e këndshme është që, pasi të regjistroheni në web hosting, merrni një telefonatë nga një specialist i ri i llogarisë i cili ndihmon për çdo pyetje që keni të bëni me paketat dhe çmimet. Mund të arrini në ekipin e ndihmës së klientit të InMotion me email, telefon ose chat live.

Të gjithë ekuipazhet Guru Crew me bazë në SH.B.A. janë vetë ekspertë ose zhvillues. Ekuipazhi i Guru është në dispozicion 24/7/365 me telefon, email, duke paraqitur një biletë ose përmes bisedës live. Nëse doni një përgjigje më të shpejtë në biletat tuaja të mbështetjes, zgjedhni mbështetjen për përparësi për një tarifë mujore. A2 Hosting mori një vlerësim të A + nga Better Business Bureau në Janar 2015.

Opinion për Mbështetjen e Përdoruesit

Të dy A2 Hosting dhe InMotion ofrojnë shërbim të shkëlqyeshëm ndaj klientit, i cili merr vlerësime shumë më të mira sesa shumë nga konkurrentët e tyre.

Shqyrtime të përdoruesve të InMotion dhe A2 Hosting

Shqyrtime të përdoruesve

Vlerësimet e përdoruesve krahasuar

Shënim: Shqyrtimet e klientëve ju lejojnë të dini histori brenda në lidhje me shërbimet e mbajtjes së faqeve në internet, të mirë dhe të këqij. Njerëzit zakonisht janë më të zëshëm për problemet që kanë sesa tiparet që funksionojnë për ta, por, të marra së bashku; këto përmbledhje paraqesin atë që dëshironi të përdorni këto shërbime pritëse.

Shqyrtime negative për InMotion dhe A2 Hosting

Në lëvizje. Nuk ka shumë negative për InMotion. Konsumatorët nuk janë shumë të kënaqur me modelet shabllone të krijuesit të faqes në internet. Disa përdorues shprehin shqetësime për numrin e kufizuar të faqeve të internetit dhe bazave të të dhënave që ata mund të strehojnë në InMotion.

A2 Hosting. Ankesat në lidhje me qendrën e hostimit A2 rreth mungesës së mbështetjes telefonike falas jashtë Shteteve të Bashkuara dhe vështirësitë në arritjen e mbështetjes së faturimit kur njerëzit duan të anullojnë kontratat e tyre.

Shqyrtime Pozitive për InMotion dhe A2 Hosting

Në lëvizje. Konsumatorët lavdërojnë InMotion për shërbimin e tij të shkëlqyeshëm të klientit, lehtësinë e përdorimit të tij dhe rezervimet falas të të dhënave. Shpejtësia e shpejtë e përpunimit të saj, për shkak të serverëve SSD, është gjithashtu një hit.

A2 Hosting. Pa diskutim, A2 Hosting merr përshtypje të ashpra për mbështetjen e klientit, si në mirëdashësi, ashtu edhe me njohurinë e ekipit të saj mbështetës. Njerëzit gjithashtu e duan shpejtësinë e serverëve SSD dhe çmimin e qartë dhe të thjeshtë të planeve.

Opinion mbi Shqyrtimet e Përdoruesit

Ka shumë pozitive dhe disa negative për të dy kompanitë, por klientët e secilës janë përgjithësisht shumë të kënaqur me shërbimet e tyre. Ashtë një kravatë këtu.

Përfundim për krahasimin e InMotion dhe A2 Hosting

InMotion vs A2 Hosting: Cili host në internet është më i miri për ju?

Zgjedhja e platformës më të mirë

Të dyja këto kompani pritëse kanë avantazhet dhe disavantazhet e tyre.

Arsyet për të zgjedhur InMotion mbi A2 Hosting:

 • Rezervime falas të të dhënave
 • 90 ditë garanci për kthimin e parave
 • Shpejtësi e lartë
 • Hapësirë ​​e pakufizuar në disk
 • Mbi 300 aplikacione

Arsyet për të zgjedhur Hosting A2 mbi InMotion

 • Koha e shpejtë e ngarkimit të faqes në internet
 • Një suitë e gjerë sigurie është falas me të gjitha planet
 • Karakteristikë e përshpejtuesit të WordPress për komoditetin, shpejtësinë dhe sigurinë
 • Ekipi mbështetës i ekuipazhit të Guru
 • Qendrat e të dhënave të Evropës dhe Azisë

Sshtë një telefonatë e ngushtë, në të vërtetë, lidhëse, midis InMotion dhe A2 Hosting.

A2 Hosting është i përshtatshëm për ata që sapo fillojnë në botën e ndërtimit të faqes në internet dhe parashikojnë të kenë nevojë për ndonjë mbështetje nga kompania e tyre e mbajtjes së faqes në internet. Në anën tjetër të shkallës, plani Turbo do të ishte me interes për ata për të cilët shpejtësia e faqes në internet është me rëndësi kryesore.

InMotion ka një periudhë të madhe provë për rimbursim, në mënyrë që ta provoni. Alsoshtë gjithashtu thirrja më e mirë për ata që kanë nevojë për veçori të tregtisë elektronike dhe për disa përdorues të WordPress.

Nëse po kërkoni diçka që nuk mund ta gjeni me InMotion dhe A2 Hosting, mbase HostGator është përgjigjja. Për ndërtuesin e saj në internet, HostGator ju lejon të keni mundësinë e përdorimit të versionit falas të mjetit shumë të popullarizuar dhe të rishikuar të faqes së internetit të Weebly. Mund të krijoni uebfaqe shumë tërheqëse lehtësisht.

HostGator është gjithashtu një zgjedhje e mirë nëse parashikoni që faqja juaj e internetit të rritet me shpejtësi, pasi ajo ofroi një gamë të plotë të VPS dhe planeve të dedikuara për mbajtjen në internet.

A keni ndonjë pyetje në lidhje me InMotion ose A2 Hosting? A keni qenë në gjendje të zgjidhni midis tyre, apo a ka siguruar një shërbim tjetër për mbajtjen në internet atë që ju nevojitet? Lini komentet tuaja dhe na tregoni.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map