7 Mükemmel Sosyal Medya Pazarlama Hedefleri

Sosyal medya pazarlaması da dahil olmak üzere herhangi bir pazarlama stratejisinin ilk adımı hedeflerinizi belirlemektir. Sosyal medya pazarlama stratejinizden ne çıkmayı umuyorsunuz? Her işletme farklı olacaktır, ancak işte şirketlerin genel olarak çaba gösterdiği hedefler.


Not: Hedefiniz için birden fazla hedef seçebilirsiniz sosyal medya pazarlama stratejisi. Anahtar, başlattığınız her sosyal medya kampanyasında hangi hedefe ulaşmaya çalıştığınızı belirlemektir..

AMAÇ 1: Müşterileriniz arasında Marka Bilinci Oluşturmak

Sosyal medya pazarlamasının ilk amacı, ideal müşterilerinizin markanızın var olduğunu bilmelerini sağlamaktır. Sosyal medyada, bunu yapmanın sayısız yolu var. İşte en iyi sosyal ağlara dayanan bazı yollar. Adım 2’de daha fazla taktik ve diğer sosyal ağları tartışacağız.

üzerinde heyecan, sizi takip edip etmediklerinden bağımsız olarak herhangi biriyle iletişim kurabilirsiniz. Bu nedenle, ideal kullanıcılarınızı bulabilir ve @ kullanıcı adlarını kullanarak onlara genel mesajlar göndererek onlarla sohbet etmeye başlayabilirsiniz. İşle ilgili veya sadece eğlenceli olabilirler. Ya markanız farkedilecek.

Sosyal medya pazarlama stratejisi

İçeriğinizi, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi ideal müşterilerinizin önüne getirmek için Twitter Reklamlarını da kullanabilirsiniz.

üzerinde Facebook, sayfanızın hayranı olarak ve Facebook sayfanızı kullanarak yayınlarına yorum yaparak ideal müşterilerinizle iletişim kurabilirsiniz.

Bu noktada ürün veya hizmetlerinizin reklamını yapmak istemezsiniz, ancak değerli görüşmelere katkıda bulunursunuz. Ayrıca, şirketinizin tanınmış üyelerinin kişisel profillerini, ideal müşterilerinizin ilgilendiği gruplara katılmak ve orada onlarla etkileşime geçmek için kullanabilirsiniz. Son olarak, içerik, ürün ve hizmetlerinizi ideal müşterilerinizin önüne getirmek için Facebook Reklamlarını da kullanabilirsiniz.

LinkedIn'de nasıl reklam verilir?

üzerinde LinkedIn, ideal müşterilerinizle doğrudan kendilerine bağlanarak, Premium hesaplar ve InMails aracılığıyla veya onlarla LinkedIn gruplarında yer alarak kişisel müşterilerinizi kullanarak iletişim kurabilirsiniz. İçeriğinizi, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi ideal müşterilerinizin önüne getirmek için LinkedIn Reklamlarını da kullanabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi, ideal müşterinizin önünde markanız hakkında farkındalık oluşturmak sosyal medya üzerinden kolayca yapılabilir. Müşterilerinizin, ideal müşterilerinin önünde kendileri için farkındalık oluşturmaya çalışan sosyal medyada bulunan işletmeler olduğu düşünüldüğünde, onları bulmakta ve kendiniz için farkındalık oluşturmakta zorluk çekmeyeceksiniz..

AMAÇ 2: Endüstrinizde Düşünce Lideri Olarak Markanızı Kurmak

Markanız için farkındalık yaratmanın bir adım ötesine geçen bir diğer hedef de markanızı endüstrinizde bir düşünce lideri olarak belirlemektir. Diyelim ki marka sosyal medya yazılımınız. Markanız sosyal medya endüstrisinde bir düşünce lideri olarak tanınmak isteyecektir. Bunu yapmak için çeşitli biçimlerde değerli içerikler oluşturmak istersiniz..

Sektörünüze ve ideal müşterilerinize bağlı olarak, bu biçimler blog gönderilerini, e-kitapları, teknik incelemeleri, videoları, web seminerlerini, podcast’leri, araçları, eğitim programlarını ve hatta sertifikaları içerebilir. Tüm bu içeriğin amacı, markanızın sektörünüzdeki bilgi ve uzmanlığını göstermek olacaktır..

Sosyal medya için içerik pazarlama kaynakları

Tabii ki, tüm bu içeriği oluşturmak bir şeydir. İçeriğin ideal müşterinize ulaşmasını sağlamak başka bir şeydir. İşte burada sosyal medya devreye giriyor. Sosyal medya ağları, sizi düşünce lideri olarak kuran değerli içerikle ideal müşterilerinize ulaşabilmenizi sağlamada büyük rol oynar.

Çoğu sosyal medya içerik dağıtım stratejileri içeriği markanın ağı ile organik olarak paylaşmanın yanı sıra içeriğin markanın ideal müşterilerine ulaşmasını sağlayan hedefli reklamlar oluşturmayı da içerir. İçeriğin türüne bağlı olarak, içerik yalnızca endüstrinizde bir düşünce lideri olarak statünüzü artırmak için değil, aynı zamanda potansiyel müşteriler oluşturmanıza da yardımcı olabilir..

Örneğin, yalnızca ücretsiz bir tanıtım belgesi vermeyin. Söz konusu tanıtım belgesi için herhangi bir sosyal medya pazarlama promosyonunu, söz konusu tanıtım belgesi için özel olarak tasarlanmış bir açılış sayfasına bağlayarak ideal müşterinizin size e-posta adresini vermesini sağlayın.

Sosyal medya pazarlaması için potansiyel müşteri yaratma

Harika içerik oluşturduysanız, hem sizin hem de yeni potansiyel müşterileriniz için bir kazan-kazan.

AMAÇ 3: Web Sitenize Trafik Üretme

İşletmeniz ne yaparsa yapın, büyük olasılıkla web sitenize trafik olmadan yapamazsınız. Sosyal medya pazarlamacılığı, nihayetinde web sitenize trafik çekmek. Yeni başlayanlar için, hemen hemen her sosyal ağ, daha fazla değilse, web sitenize bir bağlantı ekleyebileceğiniz en az bir yere izin verir. Kişisel profiller, işletme sayfaları – neredeyse hepsi en az bir web sitesi bağlantı alanı sunar. Bazıları açıkça web sitesi bağlantıları için olmayan, ancak onlar için kullanılabilecek alanlar sunar.

Profillerinizdeki bağlantılardan sonra, içeriğinize veya mevcut tanıtımlarınıza geri dönen durum güncellemelerine ve içeriğinize veya mevcut tanıtımlarınıza geri dönen sosyal medya reklam kampanyalarına sahipsiniz.

Ardından, gerçekten şanslıysanız, kullanıcıların web sitenize yönlendiren bir bağlantıyla cevaplanabilecek sorular sordukları alakalı tartışmalar bulacaksınız. Tabii ki, bazen bağlantıyı alamayabilirsiniz, ancak kolayca tanınabilir bir markanız varsa, sadece bir söz yeterli. Veya kullanıcılarınızdan şanslı olabilir ve ağızdan ağıza pazarlama konusunda bazı kelimeler edinebilirsiniz.!

Twitter'da ağızdan ağıza

Bu tür sözlere dikkat etmek ve mümkün olduğunda teşekkür etmek önemlidir, böylece insanlar işletmeniz hakkındaki kelimeyi yaymaya devam etmek isteyecektir.

AMAÇ 4: Satış Ekibiniz için Potansiyel Müşteri Yaratma

İlk başta, sosyal medya pazarlaması tamamen kitle oluşturmak ve katılımı teşvik etmekle ilgiliydi. Ama sonra, işletmeler yatırım getirisini konuşmaya başlıyor. Sosyal medya pazarlama faaliyetlerini dolar değerine eşitlemek için kullanabilecekleri sayıları görmek istediler.

Bunu yapmanın yollarından biri, olası satış yaratmayı bir hedef olarak belirlemektir. Satış ekibiniz için sosyal medyadan bir potansiyel müşteri oluşturabilirseniz, satış ekibiniz bu olası müşteriyi izleyebilir, böylece olası satış satışa dönüşürse sosyal medya pazarlamanızın yatırım getirisi sağlayıp sağlamadığını anlarsınız.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, markanızı endüstrinizde bir düşünce lideri olarak kurma hedefinin bir kısmı, insanların bilgilerini sizinle paylaşarak alabilecekleri değerli içerikler oluşturarak olası satış yaratma ile birleştirilebilir. Ancak bazı sosyal medya ağları, markaların olası satış yaratmasına yardımcı olmak için daha da ileri gitti.

Örneğin Facebook, markaların Facebook uygulamasının mobil kullanıcılarından potansiyel müşterileri yakalamak için kullanabileceği bir mobil potansiyel müşteri oluşturma formuna sahiptir. Kullanıcı, reklama hafifçe vurarak başlar.

Facebook mobil cihazında BMW ABD reklamı
Facebook mobilde BMW ABD olası satış oluşturma formu

Daha sonra Facebook uygulamasından ayrılmadan bilgilerini marka ile paylaşıyorlar.

Twitter’ın benzer bir reklam seçeneği var, ancak onların hem masaüstü hem de mobil kullanıcıları için kullanılabilir.

Kullanıcılara bilgi veren Twitter reklamı

Harekete geçirici mesaj düğmesine tek bir tıklama, Twitter kullanıcısının şu anda oturum açtıkları Twitter hesabıyla ilişkili adı ve e-posta adresini Twitter’dan ayrılmak zorunda kalmadan göndermesine olanak tanır. Facebook ve Twitter’daki her iki seçenek de sosyal reklamları olası satışlara dönüştürmenize yardımcı olmalıdır, çünkü reklamdan açılış sayfanıza yapılan tıklamalar arasında bunları kaybetme şansınız daha azdır.

AMAÇ 5: Sosyal Medya Trafiğini Web Sitenizdeki Satışlara Dönüştürme

Tipik dönüşüm hunilerinde, çoğu işletme trafiği sosyal medya pazarlamasından potansiyel müşterilere dönüştürün, ve sonra bu olası satışları satışa dönüştürün. Ancak bu her zaman sosyal medya trafiğini doğrudan satışlara dönüştüremeyeceğiniz anlamına gelmez. Bu, yalnızca dönüştürmeye çalıştığınız sosyal medya trafiği türüyle ilgilidir.

Mobilya için Facebook reklamı

Hedefiniz sosyal medya trafiğini satışa dönüştürmekse, kesinlikle yeniden hedefleme reklamlarına (özellikle Facebook ve Twitter) izin veren sosyal ağlara odaklanmak isteyeceksiniz. Reklamları yeniden hedefleme, ürün ve hizmet sayfalarınızı daha önce ziyaret etmiş kişilere reklam oluşturmanıza olanak tanır. Temel olarak, bu reklamlar kullanıcılara ürün ve hizmetlerinizi hatırlatacak ve umarım onları alıcılara dönüştürecek kadar yeniden etkileşimde bulunacaktır.

Kişiyi web sitenize yönlendiren ilk şey Facebook reklamı mıydı? Hayır. Ama satın almalarına neden olan şey miydi? Satın almadan önce tıkladıkları son kampanya buysa, etkili bir şekilde evet.

Reklamları yeniden hedeflemek de tek yol değildir. Facebook ayrıca belirli kategorilerdeki sayfa sahiplerine, sayfalarında fiziksel ürünler satabilmeleri için sayfalarında mağaza oluşturma seçeneği sunar. Markaya tek maliyet kredi kartı işlem ücreti.

Facebook sayfasında bir mağaza kurma

Bir Mağaza sekmeniz yoksa, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi Facebook’ta duvarınızın üst kısmına veya Twitter’daki profile sabitleyerek onlar hakkında da tanıtım yapabilirsiniz. Veya kapak fotoğrafınıza ekleyin. Sosyal profilinizdeki ziyaretçileri web sitenizde alışveriş yapmakla ilgilenmeye yönlendirecek birçok olası yol.

AMAÇ 6: Satış Öncesi Soruları ve Satış Sonrası Müşteri Desteğini Yönetme

Bazen, her zaman satışı yapmakla ilgili değil, daha ziyade deneyimi yapmakla ilgilidir. Sosyal medya pazarlaması, bir markanın harika deneyim müşterileri için. Özellikle B2B işletmeleri, müşterileri için satış öncesi ve sonrası soruları cevaplamaya hazır olmak isteyecektir, çünkü müşterileri zaten sosyal medyada müşteri desteğini işlemeye alışkın işletmelerdir..

Sadece bu değil, aynı zamanda işletmeler neredeyse anında tepki bekliyorlar. Bu nedenle, müşteri yolculuğu boyunca ve ötesinde mükemmel bir müşteri deneyimi oluşturmak için sosyal medya pazarlamasını kullanmak, her işletmenin başarmak için çabalaması gereken bir hedeftir..

Facebook'ta Toyota müşteri hizmetleri etkileşimi

Büyük anahtar, satış öncesi ve satış sonrası desteğin birden fazla sosyal ağda olması gerekebileceğinin farkında olmaktır. Yine, hepsi sektörünüze, müşterilerinizin sektörüne ve en rahat kullandıkları sosyal platformlara bağlı olacaktır..

Bazı durumlarda, markanızın özellikle destek talepleri için ayrı bir hesap oluşturması mantıklı olabilir. Ancak, ne yaparsanız yapın, istediğiniz zaman, istediğiniz yerde soru ve yorum araması şarttır. Facebook’ta duvarınıza ziyaretçi gönderilerinde veya son gönderilerinizde yorumlarda bulunabilirler. Twitter’da, kullanıcı adınızı veya yalnızca ürününüzü belirten tweet’lerde olabilirler. Diğer ağlarda, markanız veya ürününüzle ilgili bir yorum dizisinde veya grubunda olabilirler. Bu yüzden bir sonraki hedef çok önemli.

AMAÇ 7: Marka İtibar Yönetimi İçin Dinleme

İster B2B ister B2C olun, neredeyse her marka dinlemek için sosyal medyayı kullanmalı ve itibar yönetimi. İnsanların her zaman senin hakkında kötü şeyler söylemesi gerekmiyor. Nitekim, birçok marka sosyal medya izleyicilerinin kendileri hakkında söyledikleri iyi şeyleri almaktan yararlanıyor ve bunları ürün ve hizmetlerini satmak için sosyal kanıt olarak kullanıyor.

Flipside, bir sosyal medya kırılmasının alıcı ucunda da olabilirsiniz. Bu olduğunda, yayında özel olarak bahsedilebilir veya etiketlenebilir. Ancak herkese açıksa, olumlu bir yanıt verebilmeniz için dinlemek istersiniz..

Twitter'da marka itibarı yönetimi

Tıpkı bir mağazadaki kızgın bir müşteriyle bir müşteri hizmetleri temsilcisinin yaptığı gibi, işiniz de durumu yaymaya çalışmak olacaktır. Sorunu kabul edin, özür dileyin ve işleri düzeltmeyi teklif edin. Söz konusu kişiye yardım edemeseniz bile, mükemmel müşteri hizmetleri becerileri gösterdiniz ve bu durum, durumu izleyebilecek gelecekteki potansiyel müşterilerle de uzun bir yol kat edebilir. Veya bir müşterinin kötü deneyimini tekrar iyi bir deneyime dönüştürebilirsiniz.

Sosyal medya pazarlamanızla bu hedeflerden birine bile ulaşabiliyorsanız, sosyal medyanın işinize sağlayabileceği faydaları hissedeceğinizden emin olabilirsiniz.!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map