Bir e-Ticaret Nişi Nasıl Seçilir

Yeni e-ticaret pazarlamacıları için hala yer var. Statista’ya göre, elektronik ticaret 1,2 trilyon dolarlık bir endüstridir. E-Ticarete başlamak, tutkulu olabileceğiniz, ancak kar elde etme imkanı olan bir niş seçmek anlamına gelir. Hangi müşterileri hedefleyeceğinizi bilmeniz için bir niş seçmek önemlidir.


Çevrimiçi satabileceğiniz binlerce ürün var. Yeni girişimciler bazen seçim sürecinde nereden başlayacaklarını bilmekte zorlanıyorlar.

Doğru e-Ticaret nişini seçin

Piyasa Talebine Bakın

Bir e-ticaret niş seçmenin bir yolu, bu ürünün pazar talebini görmek. Diyelim ki ilginç ve benzersiz olduğunu düşündüğünüz bir ürün buldunuz. Bu ürüne ihtiyaç olup olmayacağını belirlemenin bazı yolları vardır.

Satabileceğiniz bazı temel ürün türleri vardır. Bu kategorilere girme eğilimindedirler:

 • E-Kitaplar ve Kılavuzlar
 • Sorun çözen ürünler
 • Sarf malzemeleri (bunlar insanların tükettiği ve doldurması gereken öğelerdir)
 • Yenilikçi ürünler

Bu kategorilerden birinden bir öğe seçtikten sonra, ürünün herhangi bir ürünle eşleşip eşleşmediğine bakmak istersiniz. Google’da popüler konular.

Google Arama Trendleri

Google’da hangi konuların eğilim gösterdiğine bir göz atın ve düşündüğünüz ürünlerin bu konulardan biriyle eşleşip eşleşmediğini görün.
Örneğin, 14 Aralık 2015’te Google’da trend olan ilk iki arama şunlardı:

 • kim Kardashian
 • Justin Bieber.

Ürününüz bu ünlülere veya müziğe herhangi bir şekilde bağlanabilir mi? Değilse, şu anda insanların sahip olduğu bir ilgiyi karşılayıp karşılamadığını görmek için trendleri aşağıya taşıyın.

Sosyal Medya Trendleri

Pew Araştırma Merkezine Göre, Yetişkinlerin% 65’i artık sosyal ağ kullanıyor. Twitter ve Facebook gibi sitelerde trend olan şeyleri takip etmek size karşılanmayan ihtiyaçlar ve çevrimiçi olası satışların ilgi alanları hakkında çok şey söyleyebilir.
Örneğin, Aralık ayında Twitter’da trend olan bazı konular şunlardı:

 • vatanseverler
 • Noel
 • Spor Merkezi

Twitter’a giriş yapmanın yanı sıra neyin trend olduğunu görmek için yalnızca sol kenar çubuğuna bakmanın yanı sıra, Trendsmap dünyanın farklı bölgelerindeki insanların ne hakkında konuştuğunu.

Facebook’ta, trend olan konuları keşfetmek, hesabınızda oturum açmak ve ana sayfanızın sağ kenar çubuğuna bakmak kadar kolaydır. En üstteki üç konu açılır ve aşağı oku tıklayarak daha fazlasını görüntüleyebilirsiniz. Örneğin, bu konular 14 Aralık 2015’te popülerdi:

 • İnceleme yılı
 • Cumhurbaşkanlığı seçimi
 • Instagram kocalar

Konular geniş olmakla birlikte, size şu anda insanların neyle ilgilendikleri hakkında bir fikir verebilir ve bu nedenle çevrimiçi satmak isteyebileceğiniz bir ürün üzerinde beyin fırtınası yapmaya başlamak için iyi bir yer olabilir..

En çok satanlar

Başkalarının ne yaptığını kopyalamak istemeseniz de, en çok satanlar listelerini arayarak insanların satın aldıkları ürün türleri hakkında iyi bir fikir edinebilirsiniz..

 • Amazon, dünyanın en iyi e-ticaret platformlarından biridir. Amazon.com’a gidin, Kategoriler’e tıklayın ve birini seçin. Şimdi, kategori sayfasının en üstüne gidin ve en sıcak ürünlerin ne olduğunu görmek için “En Çok Satanlar” yazan sekmeyi tıklayın.
 • Ebay, sıcak trend ürünleri aramak için başka bir yerdir. Ebay.com’a gidin, farenizi “Bugün” yazan sekmenin üzerine getirin ve ardından “Bugünün Trend Koleksiyonu” nu tıklayın. Size şu anda iyi olan öğeleri gösterecek.
 • El yapımı veya esnaf ürünleri satmayı düşünüyorsanız, Etsy neyin iyi gittiğini ve neyin iyi olmadığını görmek için iyi bir yerdir. Bugün neyin sıcak olduğunu öğrenmek için doğrudan https://www.etsy.com/market/best_selling_items adresine gidin..

Yarışma Nedir?

Bu sitelerde araştırma yaparken, rekabetinizi incelemek için zaman ayırın. Bu sitelerden herhangi birinde bir kullanıcı adını tıklarsanız, satıcının sunduğu ürünlerin tam envanterini görebilirsiniz..

Örneğin, başka bir kişinin satılacak kısa ürün listenizde bir ürün sattığını fark ettiğinizi varsayalım. Sadece bir olta ve makara olduğunu görelim. Bu kullanıcının adını tıklarsınız ve ayrıca misina ve yem gibi aksesuarlar sattığını görürsünüz. Belki de aynı grubu hedef alan mücadele kutuları satıyor.

Rekabetinizin ne yaptığını inceleyerek çok şey öğrenebilirsiniz. Nerede reklam vereceğinizi ve hatta hangi ek ürünleri satabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Seçtiğiniz Niş’i Öğrenin

Bir veya iki ürününüz olduğunda, nişinizi ayarlayabilirsiniz. Yukarıdaki örneği kullanalım ve niş alanınız olarak balıkçılık malzemeleri seçtiğinizi varsayalım.

Sonraki adımlar

Bir niş seçtikten sonra, sonraki adımlarınız nelerdir??

 • Hangi ürünler mevcut? Bir ürünü beğenmeniz, hızlı bir şekilde sipariş vermek ve stokta tutmak için bir yer bulabileceğiniz anlamına gelmez. Ayrıca maliyete bakmanız gerekir ve öğeyi diğer çevrimiçi perakendecilere benzer bir fiyata satabiliyorsanız.
 • Hangi ürünler en yüksek kar marjına sahiptir? Satmak için olası öğelerin listesini daraltmanın bir yolu, hangi fiyata satın alabileceğinize, çevrimiçi olarak hangi fiyata gittiklerine ve genel kâr marjınızın ne olduğuna bakmaktır. Kâr marjı ne kadar yüksek olursa, işiniz teoride o kadar iyi olur.
 • Tedarikçi damla nakliye seçenekleri sunuyor mu? Öğe büyükse, bu size para kazandırabilir, çünkü öğenin size gönderilmesi ve daha sonra alıcıya gönderilmesi yerine, posta işleminde bir adımı atlarsınız, böylece maliyetleri azaltırsınız..
 • Toplu olarak satın alırsanız indirim var mı? Eğer eminseniz, ürünü satabilirsiniz, toplu olarak satın almak üretim maliyetlerini düşürebilir. Tipik olarak, bir seferde ne kadar çok ürün satın alırsanız, o ürün için o kadar iyi fiyat alırsınız.

Mevsimsel Hususlar

Ürün yılın belirli zamanlarında diğer zamanlardan daha iyi satan bir ürün mü? Bir örnek çirkin Noel kazakları. En iyi satışları Kasım ve Ocak ayları arasında yapacak. Yılın geri kalanında satışlar düşecek.

Sezonluk bir ürün satmayı planlıyorsanız, yavaş aylarınızda ne satacağınız veya gelecek yıl mevsimsel satışlar sırasında nasıl artacağınız için bir yedek plan hazırlayın.

Bu Ürünün Arkasına Alabilir misiniz?

Bir ürünü satmak için nihai bir karar vermeden önce, kendinize bu ürünün arkasından alabileceğiniz bir şey olup olmadığını sorun. Sizce başkalarının hayatlarına değer katıyor mu? Değilse, ürünü satışa sunmanız gerektiğinde satmanız zor olacaktır.

Ürünün Değer Katma Potansiyeli

Ürünün iyi yapılmış ve para için iyi bir değer olduğuna inanıyor musunuz? Sadece küçük bir şekilde bile olsa müşterilerinizin hayatlarını iyileştirdiğini düşünüyor musunuz??

Ürünü kendiniz mi kullanıyorsunuz? Kişisel referanslar güçlüdür. Bunun bir örneği Young Living esansiyel yağları gibi MLM şirketlerinin temsilcileridir. Yağları kendileri kullanırlar ve yemin ederler. Bu tutku parlıyor ve diğerleri ürünü denemek istiyor. Bir ürünü satmak istiyorsanız, o zaman ürünü kendiniz kullanmaya hazır olduğunuzdan emin olmanız ve bunun nasıl çalıştığını ve neden potansiyel ürünlerin en iyisi olduğunu anlamanız gerekir..

Göre Girişimci dergisi, referanslar çalışır çünkü:

 • Güven oluşturmak
 • Spam değil
 • Şüphelerin üstesinden gelmeye yardımcı olun

Tekrar Satış Potansiyeli

İnsanların yeniden sipariş vereceği ürün mü, yoksa bir kez satın aldıkları ve bir daha asla?
İnsanların bir kez satın aldığı ürünler:

 • Pahalı alet kutusu
 • Yenilikçi ürünler
 • Gadgets

İnsanların defalarca sipariş ettiği ürünler:

 • Gıda Ürünleri
 • Güzellik ürünleri
 • Giyim

Kullanılabilecek veya tükenecek sevdikleri bir ürün büyük olasılıkla yeniden sipariş verebilecekleri bir üründür. Ancak, mutlaka diğer ürünleri göz ardı etmeyin. İnsanların öğeyi diğer aile üyeleri veya hediye vermek için sipariş etme potansiyeli olup olmadığına da bakmalısınız..

Büyüme ve Ölçeklenebilirlik

Daha önce bir yatırımcıyla konuştuysanız veya NBC’nin Köpekbalığı Tankını izlediyseniz, muhtemelen “ölçeklenebilirlik” kelimesini duymuşsunuzdur. Özetle, bu sadece ürünün satışının hızlı bir şekilde artırılıp artırılamayacağı veya daha büyük pazarlarda düz düşen bir ürün olup olmadığı anlamına gelir..

İyi ölçeklenmeyen bir ürün örneği, yerel yüksek ölçekli restoranlara yönelik bir vale park hizmeti olabilir. Bu gerçekten restoranlar ile iyi almak için bir temas olması gereken bir pazar var. Çok fazla rekabet var. Aynı temaslara sahip olmadığınız diğer pazarlara kolayca götürülmez. Diğer pazarlarda da yüksek rekabet var.

Ölçeklenebilirliği iyi olan bir ürüne, annenin sırtından tasarruf sağlayan bir bebek taşıyıcısı verilebilir. Belki de ürün şu anda birkaç yerel butikte satılmaktadır. Bununla birlikte, doğru bağlantılar ve çalışma ile, bu, yeni annelerin kitlelerine kolayca hitap edebilecek bir öğedir. Dünyada ve çevrimiçi olarak birden fazla pazarda satılabilir.

Aradığınız öğe ölçeklenebilir mi??

 • Kitlesel bir çekiciliği var mı?
 • Hem çevrimiçi hem de tuğla ve harç satışlarına iyi tercüme edilebilir mi??
 • Değiştirebilir, uyarlayabilir, benzer ürünler ekleyebilir misiniz??

Tabii ki, ölçeklenebilirliği anlamaya başlayan birçok ek faktör var, ancak bunlar düşünebileceğiniz ürünler arasında karar vermenize yardımcı olacak temel bilgiler.

Tedarikçi Bulma

Bir ürüne karar verdikten sonra, ürünü nasıl elde edeceğiniz konusunda birkaç seçeneğiniz vardır:

 • Ürünü kendiniz yapın (bu daha sonra ölçeklenebilirliği etkileyebilir)
 • Ürünü sizin için üretmesi için birine ödeme yapın
 • Zaten ürünü üreten ve toptan satışa hazır olan bir tedarikçi bulun

Fuarlar

Tedarikçi bulmanın bir yolu, niş bölgenizdeki ticaret fuarlarını ziyaret etmektir. Öyleyse, o balıkçılık tedarik örneğini tekrar kullanalım. Toptan olta takımı ticaret fuarına katılırsınız. Şovdayken notlar alır, sorular sorar ve satacak benzersiz ürünler ararsınız.

Toplamanız gerekir:

 • İletişim bilgileri
 • Şirketin büyük siparişleri yerine getirme yeteneği
 • Damla nakliye hakkında bilgi

Ticaret fuarlarındaki insanların çoğu üçüncü taraf satıcılardır. Mümkünse, tedarikçileri atlayın ve maliyetleri azaltmak için doğrudan bir şirketten sipariş verin. Toptan satış burada devreye giriyor.

Toptancı Bulma

Toptancıları bulmak düşündüğünüzden daha zor olabilir. Google aramalarınızda açılacak toptancıların çoğu hiç toptancı değildir. Fiyatları makul bir kar elde etmenizi sağlayacak düzeyde değil.

Shopify hem yurtiçi hem de yurtdışı tedarikçilerin güzel bir listesine sahiptir. Bu, başlamak için iyi bir yerdir, ancak birkaç ürün satın alabilir ve üretici bilgileri için ambalajı kontrol edebilirsiniz. Bu üreticilerle e-posta, salyangoz postası veya telefon yoluyla doğrudan iletişim kurun ve toptan hesaplar hakkında bilgi alın.

Nişiniz İçin Pazarlar Nelerdir?

Artık para siparişi envanterini harcamadan önce bir ürün seçtiğinize ve bu ürünün bir tedarikini bulduğunuza göre, nişiniz için farklı pazarlar olduğundan emin olmalısınız..

Ürününüzü Nereden Tanıtıp Satabileceğinizi Analiz Edin

Ürünü ve rekabetinizi incelerken, muhtemelen rekabetin satıldığı yerlerin bir listesini hazırladınız ve o pazardaki rekabetinizle baş başa gidebileceğinizi biliyorsunuzdur..

Şimdi, rekabeti aşmak istiyorsanız, ek bulmalısınız. E-Ticaret’i çok forumlu bir çaba olarak düşünün:

 • Web sitenizde bir alışveriş sepeti sistemi oluşturun.
 • Sosyal medyada bulunma.
 • Diğer e-Ticaret sahipleriyle, bir bültende birbirlerinin müşterilerine özel fırsatlar sunmak hakkında konuşun.
 • Terk edilmiş alışveriş sepetlerinin kullanıcılarına e-posta gönderin. Kissmetrics tahmin ediyor Alışveriş yapanların% 54’ü bir alışveriş sepetini terk eden, ancak daha sonra indirim teklif edilenler, satışı tamamlar. Bu takip ve sosyal yardım biçimi, kolayca otomatikleştirebileceğiniz ve rekabetinizden biraz daha iyi yapabileceğiniz bir şeydir.

Ürün Hangi Sorunu Çözüyor?

Henüz yapmadıysanız anlamanız gereken bir şey, ürünün insanlar için çözdüğü problemdir. Olta ve makara durumunda, diyelim ki satmayı seçtiğiniz bir bas balıkçı, piyasadaki diğer balıklardan daha uzağa ve daha doğru bir şekilde.

Artık sadece kime tanıtılacağını (bas balıkçıları) değil, aynı zamanda çubuğun ve makaranın ne fayda sağladığını da biliyorsun, bu yüzden bu demografiye nasıl tanıtılacağını biliyorsun.

Müşteriler Sizi Nasıl Bulacak?

Herkesin gördüğü en güzel web sitesini oluşturabilir, indirimler sunabilir ve tüm doğru şeyleri yapabilirsiniz, ancak müşteriler sizi nasıl bulacağını bilmiyorsa, çabalarınızı boşa harcarsınız..

Bir web sitesine sahip olmanın yanı sıra, web sitenizden emin olmanız gerekir:

 • Arama motoru aramalarında iyi sırada
 • Mobil uyumludur. Dikkate değer Müşterilerin% 70’i bir noktada bir akıllı telefondan alışveriş yapın. E-postalarınız ve web siteniz mobil uyumlu olmalıdır.
 • Gelen bağlantılar var. Bunlar, nişiniz için çevrimiçi topluluğa dahil olduğunuzda elde edilir.
 • Bir düşünce lideri olun. Yani bas balıkçılar için forumlara katılırdınız. Ancak spam yapmamaya dikkat edin. Ürününüzü yalnızca forumlarda tanıtmakla kalmaz, aynı zamanda kendinizi bir otorite olarak kurmanızın mantıklı tavsiyelerini sunar.
 • Değerli içerik ekleyin. Web sitenizde bir blog barındırmak mükemmel bir fikirdir. Kullanıcıları katma değer olarak gösterebileceğiniz yararlı konular eklemenize olanak tanır (forumun bağlantılara izin verdiği varsayılarak).

Ayrıca, sosyal medyada, pazar demografinizi hedefleyen bültenlerde ve hatta yerel balıkçı ile yüz yüze görüştüğünüzde web sitenizin adresini listeleyen kartvizitler dağıtarak akıllı reklamlar kullanmanız gerekir..

Seçtiğiniz Pazardaki Delikleri Doldurma

Artık nişinizi seçip ürünü satmaya başladığınıza göre, muhtemelen seçtiğiniz nişi çok daha iyi anlıyorsunuz.

Hedef kullanıcılarınızın forumlarda veya blogunuzda sordukları sorulara bakın. Karşılanmayanlara ne ihtiyaçları var? Bir sorunu bulabilir veya bu ürünü çözebilir misiniz??

Tutkulu olduğunuz bir niş bulmak, müşterilerinizin çözülmesi gereken ihtiyaçları hakkında daha fazla anlamaya başlayacağınız anlamına gelir. Doğru niş seçmek, daha fazla ürün ekledikçe ve bu ürünleri tanıtmanın yeni yollarını keşfettikçe işletmenizin zamanla büyüyeceği anlamına gelir.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map