Weebly vs Squarespace 2020: Cili është ndryshimi midis ndërtuesve më të mirë të faqes në internet?

Në vitin 2020, çdokush mund të ndërtojë një faqe në internet – dhe ta ndërtojë vetë. Pasi sfera e programeve të dedikuar, faqet e internetit tani janë në kontroll të bizneseve të vogla, kontraktuesve dhe hobistëve njësoj..


Sot po shohim dy nga emrat më të mëdhenj për të zënë hapësirën e ndërtimit të faqes në internet DIY – Weebly dhe Squarespace. Ato janë të dyja platformat e fuqishme me aftësinë t’ju krijojnë një faqe në internet të bukur në kërkim të vetëm disa orëve të punës.

Në lidhje me thirrjen e tyre ndaj klientëve, Squarespace ka qenë duke ecur përpara vitet e fundit. Sipas Builtwith, pjesa e tyre e përgjithshme e tregut në internet është 0.9%, ndërsa Weebly po fuqizon paksa nën 0.3%. Të dy u nisën në të njëjtën kohë – Weebly në 2006 dhe Squarespace në 2004.

Weebly është ndoshta pak më i njohur por një gjë është e sigurt, dhe kjo është se ata të dy po rriten. Në 2018 Weebly është fituar nga kompania eCommerce Square dhe duket se zhvillimi i dyqanit në internet do të jetë gjithashtu fokusi i tyre kryesor në të ardhmen.

Pra, kjo është gjithçka mirë dhe mirë që ju thoni, por si më ndihmon kjo që të zgjedh atë që duhet të përdor? Si ndryshojnë? Dhe cili është i duhuri për rrethanat e mia?

Sot do të shohim ngjashmëritë dhe ndryshimet midis të dyve për të parë se cili është më i përshtatshmi për cilat rrethana. Ne kalojmë sipër

 • planet & Çmimeve
 • Lehtësinë e përdorimit
 • Dizajnimi dhe Përshtatja
 • Karakteristikat kryesore
 • Ndihma për përdoruesit
 • Dallimet kryesore
 • Cila platformë është e drejtë për ju?

Pra, pa ado më tej, le të mbetemi të mbërthyer në të, do të jemi?

Krahasoni planet e ndërtuesve në internet dhe çmimet

Krahasoni planet & Çmimeve

Planet e çmimeve të krahasuara

Sa jeni të gatshëm të paguani për faqen tuaj në internet? $ 0? $ 50? $ 100? $ 200? Ne nuk kemi të gjitha burimet në botë për të punuar me të – kjo është arsyeja pse ne po ndërtojmë faqen tonë të internetit në fund të fundit! Shihni sa zhurmë ju merrni për shpinë me Weebly dhe Squarespace.

Weebly

Weebly

Ekzistojnë pesë opsione kryesore nga të cilat ju duhet të zgjidhni me Weebly me disa plane të përqendruara në uebfaqe të rregullta dhe të tjera në eCommerce.

Falas aka e kufizuar. Llogaria juaj themelore falas ju jep ndërtuesit Weebly, shërbimin e pritjes, faqet e internetit të pakufizuara, ruajtjen me vlerë 500MB dhe bisedën dhe mbështetjen e postës elektronike. Ajo vjen me reklama Weebly në faqen tuaj.

Lidhu – 5 dollarë në muaj. Dallimi kryesor në planin e lirë është fakti që ju mund të lidhni një emër domain në faqen tuaj Weebly. Do gjë tjetër është e njëjtë si në planin e lirë.

Pro – 12 dollarë në muaj. Një llogari Pro shton mbështetje telefonike, video HD & lojtarët audio, faqet e mbrojtura me fjalëkalim, funksionin e kërkimit të sitit, deri në 100 anëtarë, dhe për dyqanet themelore të tregtisë elektronike deri në 25 produkte.

Biznes – 25 dollarë në muaj. Me zgjedhjen e një biznesi do të merrni gjithashtu regjistrimin e anëtarëve, sigurinë SSL dhe për produktet e pakufizuara të e-commerce tuaj, 0% tarifë transaksioni nga Weebly, domeni juaj për arka, së bashku me mundësinë e shitjes së mallrave dixhitale, menaxhimit të inventarit, një transporti kalkulator, dhe aftësia për të shtuar kuponë.

Business Plus – 38 dollarë në muaj. Ky plan shton postë elektronike automatike të braktisur dhe një kalkulator të tarifës në kohë reale në dyqanin tuaj online.
Squarespace

Squarespace

Sheshi i hapësirës nuk ka një plan të lirë, por ka katër plane të tjera për të zgjedhur. Të gjitha planet vijnë me një domain të personalizuar, bandë të pakufizuar si dhe ruajtje, statistika të inbuilt të faqes, dhe mbështetje të përdoruesit 24/7.

Personal – 12 dollarë në muaj. Ju mund të zgjidhni nga 110 shabllone të sitit. Mund të krijoni një blog dhe galeri, dhe deri në dy kontribues të sitit.

Biznes – 18 dollarë në muaj. Këtu ju keni një kontribut të pakufizuar në kontribuesit e faqes, dhe tani keni qasje në Platformën e Zhvilluesve të Squarespace dhe të gjitha tiparet e marketingut (si shiriti i njoftimeve dhe mesazhet që shfaqen). Ju gjithashtu merrni një llogari të postës elektronike profesionale të Google dhe merrni kredi me vlerë $ 100 AdWords. Për eCommerce, tani do të lejohet të shesësh artikuj të pakufizuar, megjithatë, me tarifë shitje prej 3%.

E-Tregtia Themelore – 26 dollarë në muaj. Me planin themelor të e-commerce të Squarespace, ju merrni njësoj si plani i biznesit, së bashku me heqjen e tarifave të transaksionit. Ai gjithashtu përfshin dhjetë shabllone të tregtisë elektronike dhe metrika të mëtejshme të tregtisë elektronike. Ka llogari të klientëve për blerësit e përsëritur, aftësinë për të shitur në Instagram, shtypjen e etiketave me ShipStation si dhe opsionet e kontabilitetit me Xero – por do t’ju duhet të regjistroheni në shërbimet e tyre për ta marrë atë.

Tregti elektronik i përparuar – 40 dollarë në muaj. Plani i Avancuar i e-Tregtisë gjithashtu ka gjithçka në planin themelor së bashku me rigjenerimin e braktisur karrocë dhe kostot e transportit në kohë reale.

Siç mund ta shihni, të dy platformat – kur bëhet fjalë për çmimet dhe atë që merrni për dollarin tuaj – janë relativisht të ngjashme. Nëse dëshironi një sit falas, opsioni juaj i vetëm është të shkoni me Weebly.

Sa e thjeshtë për t'u përdorur BlueHost vs DreamHost

Lehtësinë e përdorimit

Sa e lehtë për të përdorur ndërfaqen

A e dini pse iPhone ishte kaq i suksesshëm? Kjo ishte për shkak se programi që Apple vendosi në të ishte aq i lehtë për t’u përdorur sa që çdokush mund ta përdorte atë. Njerëzit e donin sepse nuk ndihej sikur ata duhej ta mësonin atë. Cili ndërtues i faqes në internet është më intuitiv dhe i thjeshtë për t’u përdorur? Weebly ose Squarespace?

Weebly

Weebly

Weebly është sigurisht një fllad për t’u përdorur. Kur vendosni, do të keni zgjedhjen tuaj nga një gamë e gjerë modelesh, ku ju gjithashtu zgjidhni ngjyrën dhe temën e shkronjave për faqen tuaj. Ndërfaqja e ndërtuesit është shumë mirë e organizuar dhe intuitive, në mënyrë që të mos gjuani mendjen se si jeni në dreq të bëni një operacion të thjeshtë.

Shtë një redaktues i pastër i asaj që ju shihni është ajo që ju merrni (WYSIWYG), që do të thotë se çdo herë që të bëni ndryshime brenda dritares qendrore, kjo do të jetë se si ajo do të shfaqet në faqen tuaj të internetit aktuale. Tërhiqet dhe bjerë gjithashtu, kështu që thjesht poziciononi elemente ku i dëshironi.

Shtë tepër e thjeshtë, dhe pas disa minutash, do të keni mundësi të lundroni me lehtësi. Procesi i ndërtimit është i shpejtë dhe pa dhimbje, duke ju lënë të përqendroheni në vetë përmbajtjen.

Squarespace

Squarespace

Hapësira katror nuk është aq e lehtë për të marrë varen si Weebly – por ju do të arrini atje në fund me durim. Pasi të keni zgjedhur një shabllon, do të keni mundësi të shtoni elemente dhe personalizim pa shumë telashe. Sidoqoftë, është më mirë të qëndroni ngushtë në hartimin e shabllonit (të paktën për të filluar!), Ose mund ta gjeni veten të irrituar.

Ai gjithashtu është një redaktues WYSIWYG, i cili e bën të thjeshtë të shihet se si elementët do të funksionojnë në faqen tuaj të internetit të drejtpërdrejtë. Dragshtë tërheqje dhe rënie. Sidoqoftë, ajo ka një metodë të çuditshme “lotësh” për të shtuar elemente gjithashtu, të cilat ndonjëherë mund të jenë pak të bezdisshme.

Weebly është pa dyshim më e lehtë për të marrë varjen e sesa Squarespace. Nëse kjo është karakteristikat më të rëndësishme për ju, atëherë ai është ndërtuesi që duhet të shikoni për të zgjedhur. Hapësira katror nuk është e vështirë me asnjë mënyrë; është thjesht më pak intuitiv.

Krahasoni opsionet e disponueshme të projektimit dhe personalizimit

Dizajnimi dhe Përshtatja

Dizajnimi dhe përshtatja krahasuar

Si duhet personalizimi të ju duhet nga faqja juaj? A do ta prerë modelin tuaj? Kontrolloni sesi dizajni dhe personalizimi grumbullohen te dy konkurrentët tanë.

Weebly

Weebly

Weebly ka një zgjedhje prej 40 modelesh për të zgjedhur nga regjistrimi. Ata janë mjaft tërheqës, por disa prej tyre janë në kërkim pak të datuar, dhe shumë prej tyre duken shumë të ngjashëm në dizajn. Nuk ka shumë personalizim të modeleve që mund të bëni ose, përtej ndryshimeve standarde të ngjyrës dhe fontit.

Uebfaqet duken mirë, por ato me siguri nuk do të “tundnin” askënd. Duke u thënë kështu, ju mund të blini tema me porosi nga ofruesit e palëve të treta nëse dëshironi për diçka më shumë, dhe ju mund të modifikoni temën HTML dhe kodin CSS për ta ndryshuar nëse dëshironi gjithashtu.

Ka tema të përgjegjshme dhe të rregullta për të zgjedhur, nga ku ju keni mundësinë të ndryshoni pamjen tuaj të lëvizshme kur keni zgjedhur një temë të rregullt. Temat e përgjegjshme rregullojnë veten për celular.

Squarespace

Squarespace

Sheshi i hapësirës ka rreth 110 tema për të zgjedhur. Secila është në kërkim super të shkëlqyeshëm dhe profesional, dhe secila prej tyre është shumë e ndryshme nga tjetra. Ata padyshim kanë dhënë shumë kohë dhe mendime në krijimin e këtyre shablloneve.

Ekziston një gamë e madhe e opsioneve për styling për të siguruar që modeli juaj nuk do të duket thjesht si çdo uebfaqe tjetër e Squarespace atje. Në fakt, jo vetëm që ekzistojnë vetëm më shumë opsione se Weebly, ka shumë më tepër mundësi sesa shumica e ndërtuesve të faqeve të internetit (me përjashtim të Wix). Faqet e ndryshme brenda temave duken dhe sillen ndryshe, kështu që ndjehet sikur gjithçka është hartuar me shumë kujdes.

Templatedo shabllon është optimizuar plotësisht (i përgjegjshëm) i lëvizshëm, kështu që nuk do të duhet të rrëmuani me një redaktor të dytë. Ju mund të modifikoni kodin CSS, por Squarespace rekomandon ta bësh atë vetëm për ngjyrat, shkronjat dhe prejardhjet. Ju gjithashtu mund të shtoni elemente HTML dhe JavaScript gjithashtu.

Squarespace me të vërtetë e gozhdon atë kur bëhet fjalë për një faqe profesionale, moderne, e cila mund të shkulet vetëm për dëshirën tuaj. Nëse dizajni dhe bukuria janë ato që dëshironi nga një sit, atëherë Squarespace fiton këtë raund, me Weebly duke tërhequr këmbët pas. Shikoni më shumë detaje në Shqyrtimi i hapësirës katror në faqen e internetitToolTester

Krahasoni tiparet kryesore

Krahasoni tiparet kryesore

Karakteristikat kryesore të krahasuara

A duhet që faqja juaj e internetit të kryejë funksione të caktuara? Luaj video, të jap statistika në sit, të sigurojë një blog? Nëse nuk është vetëm atje për të treguar informacione statistikore dhe fotografi, do t’ju duhet të shikoni të dy grupet e veçorive të funksioneve.

Weebly

Weebly

 • Domain me porosi. Ju merrni një domain personal me çdo plan, përveç versionit Falas.
 • SEO (Optimizimi i Motorit të Kërkimit). Aftësia për të ndryshuar titujt e faqeve dhe për të shtuar përshkrimet e meta.
 • Ndërtimi i dyqanit të tregtisë elektronike. Platformë e përparuar eCommerce në krahasim me ndërtuesit e tjerë të faqeve në internet, përfshirë opsionet fleksibël të transportit, kuponat dhe shkarkimet dixhitale.
 • Shtimi i një Blogu. Përfshinë një motor të shkëlqyeshëm për blogez i cili është shumë i përshtatshëm me kontrollet e paraqitjeve, postimet e planifikuara dhe menaxhimin e komenteve.
 • Integrimet e Aplikacioneve. Ka shumë aplikacione falas dhe me pagesë për të zgjedhur, për të shtuar në sitin tuaj Weebly nga biblioteka e tyre. Këto përfshijnë Programin për prenotime në internet, LiveChat dhe Feeds Sociale për burimet e kanalit tuaj në mediat sociale.
 • Rikthim dhe eksportim faqesh. Mund të eksportoni vetëm një kopje rezervë të skedarit .zip të internetit tuaj, por jo ta rivendosni atë.

Squarespace

Squarespace

 • Domain me porosi. Secili plan vjen me një domen personal.
 • SEO (Optimizimi i Motorit të Kërkimit). Squarespace ofron për të modifikuar titujt e faqeve, përshkrimet e meta-së dhe ndryshimin e adresës së URL-së.
 • Ndërtimi i dyqanit të tregtisë elektronike. Suita eCommerce në Squarespace është e fuqishme. Ju mund të vendosni email konfirmimi të porositjes me porosi, të shtoni mallra dixhitale dhe të partnerit faqen tuaj të internetit me sisteme të tjera të tregtisë elektronike si Xero. E vetmja dobësi e vogël është se Stripe dhe Paypal janë porta e vetme e pagesave për të zgjedhur.
 • Shtimi i një Blogu. Platforma e blogjeve në Squarespace është mjaft e avancuar dhe jep mundësi për caktimin e postimeve.
 • Integrimet e Aplikacioneve. Ka module të aplikacioneve të njohura si “blloqe” që mund t’i shtoni në të tilla si OpenTable. Përndryshe, do të duhet të shtoni në kodin HTML. Nuk ka asnjë dyqan aplikacionesh si ai që Weebly ka.
 • Rikthim dhe eksportim faqesh. Squarespace ka karakteristikën që shumë krijues të faqes në internet nuk e kanë – eksportin! Mund të eksportoni blogun tuaj të Squarespace direkt në WordPress, nëse keni nevojë për një platformë më të gjerë. Kjo nuk funksionon për përmbajtje të rregullt, sidoqoftë. Ju jeni gjithashtu në gjendje të importoni bloge nga WordPress, Tumblr dhe platforma të tjera të blogerave.

Nëse jeni pas shumë aplikacioneve të ndryshme për të zgjedhur, Weebly është një platformë e shkëlqyeshme për t’i marrë ato, megjithëse. Nëse mendoni se ndonjëherë do të migroni sitin tuaj diku tjetër, atëherë mund të dëshironi të zgjidhni Squarespace. Për më tepër se kaq, grupet e veçorive për të dyja platformat janë gati në të njëjtën kohë.

Krahasimi i Ndihmës së Konsumatorëve

Mbështetje teknike dhe klientit

Mbështetja e përdoruesit krahasuar

Disa njerëz kërkojnë shumë ndihmë, dhe disa jo. Në cilën kategori hyni? Dhe si ju pëlqen të merrni mbështetjen tuaj?

Weebly

Weebly

Ofertat Weebly:

 • Mbështetje telefonike
 • Mbështetje me email
 • Bisedë live
 • Një bazë njohurish
 • Mësime video

Squarespace

Squarespace

Hapësira katrore ka:

 • Mbështetje me email, me një kthesë 1-orëshe
 • Bisedë live
 • Një bazë njohurish
 • Mësime me cilësi të lartë video

Siç mund ta shihni, të dy platformat janë në mënyrë të arsyeshme të krahasueshme në ofrimin e një game të gjerë të mbështetjes. Në përgjithësi, mbështetja e Squarespace ka qenë shumë më e shpejtë dhe përgjigjet kanë tendencë të jenë më afër zgjidhjes sesa Weebly.

Dallimet kryesore midis hapësirës së katrorit & Weebly

Dallimet kryesore midis platformave

Këta dy ndërtues të ndryshëm të uebfaqeve janë shumë më të barabartë në të gjitha fushat, jo vetëm sa hapësirë ​​të faqes së internetit ata zënë, dhe sa dollarë investimesh marrin ata!

Dallimet kryesore që mund të shohim janë:

 • Hapësira katror nuk ka një plan të lirë
 • Weebly është më pak fleksibël sesa Squarespace
 • Sheshi i hapësirës ka më shumë tema për të zgjedhur
 • Weebly ofron mbështetje telefonike për klientët e saj (Plani Pro dhe më i lartë)
 • Weebly ka një gamë më të madhe të aplikacioneve në internet për të zgjedhur
 • Squarespace ka një Platformë të dedikuar për Zhvilluesit
 • Squarespace ofron integrimin Xero dhe ShipStation për planet eCommerce
 • Weebly duket se do të përqëndrohet kryesisht në tregtinë elektronike pasi të ishte marrë përsipër nga Square

Rekomandime për përdorimin e ndërtuesve të faqes në internet

rekomandime

Squarespace dhe Weebly janë të dy platformat shumë të fuqishme të ndërtimit të faqeve në internet që mund të prodhojnë faqe në internet me pamje profesionale në një kohë minimale. Ata të dy kanë plane shumë të qëndrueshme në tregti për bizneset e vogla që të përfitojnë nga. Të dy mund të jenë një zgjedhje e zgjuar për faqet personale, bloget, hobiistët, portofolet dhe bizneset e vogla.

Pra, cila është platforma e rekomanduar? Epo, gjithçka varet nga ajo që po kërkoni.

Weebly

Weebly

Weebly është zgjidhja më e mirë nëse dëshironi një faqe në internet falas – në fakt, është zgjedhja e vetme këtu!

Shtë gjithashtu e shkëlqyeshme për ata që nuk kanë ndonjë njohuri teknike dhe thjesht duan të fshijnë faqen e tyre në internet sa më lehtë që të jetë e mundur – është padyshim më e lehtë për t’u përdorur sesa Squarespace.

Nëse vërtet ju pëlqen të keni mbështetje telefonike, atëherë Weebly është edhe basti juaj më i mirë.

Squarespace

Squarespace

Squarespace është ndërtuesi për të zgjedhur nëse dëshironi të shikoni më shumë stilistët në faqen tuaj të internetit. Karakteristikat dhe shabllot përqendrohen në një model të bukur, funksional, ku bashkëveprimi i elementeve është një veçori kryesore.

Shtë gjithashtu një zgjedhje e zgjuar kur nuk e dini se sa e madhe do të rritet biznesi juaj. Shumë biznese që fillojnë me Squarespace dhe rriten përtej fushëveprimit të platformës, migrojnë me sukses në WordPress.

Përfundim në krahasim

Cila platformë është e drejtë për ju – Sheshi i hapësirës ose Weebly?

Zgjedhja e platformës më të mirë

Kur gjithçka merret me të – dhe nëse nuk po kërkoni një veçori specifike nga një krijues i faqes në internet, pyetja që duhet të bëni vetveten kur zgjidhni midis Weebly dhe Squarespace është kjo:

A dua platformën që është më e lehtë për t’u përdorur, apo dua të bëj një platformë që do të më sigurojë një uebfaqe më të kërkuar për dizajnuesit?

Nëse përgjigjja juaj është e para, atëherë me siguri do të preferoni Weebly, dhe nëse është e dyta, atëherë me siguri do të preferoni Squarespace.

Ju gjithashtu mund të dëshironi të shikoni disa ndërtues të tjerë të faqeve të internetit për krahasim, për shembull, Squarespace vs Wix, i cili ka një plan të ngjashëm të Lirë për të rivalizuar Weebly dhe WordPress-in e përmendur më parë kundër Squarespace, për ata që kanë nevojë për një sit shumë të personalizuar.

Ndërtuesi i faqes në internet që ju zgjidhni është një zgjedhje shumë personale, prandaj sigurohuni që ajo është e duhura për ju. Provoni planin Falas të Weebly-së, ose filloni me një provë 14-ditore falas të Squarespace për t’i madhësuar ato vetë.

Ndonjë pyetje apo mendim mbi cilën platformë softuerësh mendoni se është më e mirë? Mbase kemi humbur një tipar të ri interesant në platformën tuaj të preferuar? Sigurohuni të na tregoni në komentet më poshtë!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map