5 Alternativa të WordPress që duhet të provoni

Padyshim, WordPress është një nga sistemet më të përdorura të menaxhimit të përmbajtjes në botë. Shtë popullor, i fuqishëm dhe fleksibël, por pyetja kryesore është – a është krijuesi i duhur i faqes në internet për ju?


WordPress mund të mos jetë për të gjithë. Nëse mendoni se WordPress nuk është gota juaj e çajit, atëherë nuk ka asnjë kuptim ta përdorni këtë.

Opsionet alternative të WordPress

Nëse jeni duke e lexuar këtë postim, mendojmë se po kërkoni disa alternativa të WordPress.

Pra, le të zbulojmë 5 alternativa të njohura për WordPress. Sidoqoftë, nëse doni të provoni më shumë, 000webhost sugjeron disa alternativa të tjera të WordPress.

1. joomla

Paneli i Kontrollit Joomla

Nuk do të ishte gabim nëse themi që Joomla është një nga rivalët më të mëdhenj të WP. Ajo ka pjesën më të madhe të tregut në platformën e uebfaqes pas WordPress. Komuniteti i Joomla është mjaft aktiv pasi ka më shumë se 8,000 shtesa Joomla.

Shtë një platformë falas CMS që u lançua në vitin 2003. Ajo është krijuar kryesisht për kornizën e aplikimit në internet. Joomla është shkruar në PHP dhe përdor OOP (Programimi i orientuar në objekt).

Nëse flasim për veçori, krijimi i blogeve në Joomla është jashtëzakonisht i lehtë. Thjesht duhet të kopjoni dhe ngjitni përmbajtjen tuaj në platformë dhe shtypni butonin “publiko”.

Duke folur për fleksibilitetin, nuk ka kufi se si dëshironi të rregulloni faqen tuaj në Joomla. Nga integrimi i rrjeteve sociale deri tek porta komplekse e pagesave, implementimi i veçorive të ndryshme është mjaft i thjeshtë me Joomla.

2. Drupal

Administrimi Drupal

Drupal është një nga alternativat kryesore për WordPress. Ashtu si WordPress, është një sistem i lirë i menaxhimit të përmbajtjes me burim të hapur që ju lejon të krijoni një uebsajt të bukur, fleksibël dhe profesional lehtë.

Shtë mjaft e thjeshtë për t’u përdorur, nuk duhet të kalojë shumë kohë që një i ri të mësojë funksionalitetin e kësaj platforme.

Sidoqoftë, nëse flasim për sigurinë, Drupal është një hap përpara WordPress. Platforma ka një rekord jashtëzakonisht të mahnitshëm për sa i përket sigurisë. Ka një proces të organizuar për verifikimin, hetimin dhe publikimin e çështjeve të ndryshme të sigurisë.
Ju lehtë mund të ruani parametrat e performancës dhe të sigurisë direkt nga konsola e administratorit.

Përveç kësaj, Drupal ka një komunitet të gjerë aktiv, ku mund të gjeni më shumë se 16,000 module të lira, të cilat mund të përdoren për të kërkuar mbështetje për çështje të ndryshme siç janë kopjimi i bazës së të dhënave, CRM, duke shtuar një veçori të caktuar në faqen tuaj të internetit, integrimin e mediave sociale, SEO, etj..

Duke folur për tema dhe shabllone, Drupal ka një komunitet të madh të stilistëve dhe zhvilluesve që krijojnë modele të përgjegjshme, të pasura me funksion. Ju mund të gjeni shumë ofrues të palës së tretë që ofrojnë tema të përgjegjshme dhe shtojca. Për më tepër, të gjitha temat e saj janë dizajnuar duke mbajtur në konsideratë aspektet e ndryshme të SEO.

Përveç kësaj, administrimi i përmbajtjes së Joomla është një copë tortë. Kjo ju jep shumë mundësi për të menaxhuar nivele të ndryshme lejesh pa ndërprerë skedat.

Një gjë tjetër që e bën atë alternativën më të mirë për WordPress është shkallëzueshmëria e saj, ju mund të filloni me 2 faqe dhe të rriteni në 2000 pa bërë një ndryshim të vetëm.

Ne mendojmë se nuk duhet të harrojmë këtu se disa nga faqet e internetit me trafik të lartë të botës si Nascar, Grammys dhe Shtëpia e Bardhë kanë zgjedhur Drupal.

3. Umbraco

Umbraco

Umbraco është një tjetër platformë popullore CMS që u lançua në vitin 2004. Në një kohë të shkurtër, ajo është shndërruar në një zgjedhje popullore për mijëra përdorues në të gjithë globin. Aktualisht, ajo ka më shumë se 85,000 instalime.

Platforma është ndërtuar në teknologjinë e Microsoft.NET dhe preferohet më së shumti nga organizata me përmasa të mëdha.

Umbraco krenohet që është jashtëzakonisht miqësor dhe i shpejtë. Edhe përdoruesit jo-zhvillues dhe jo-projektues mund ta përdorin atë për të krijuar një faqe interneti profesionale pa përdorur ndonjë ndihmë.

Përveç kësaj, është një platformë miqësore me SEO, që do të thotë që lehtë mund të implementoni mjete të ndryshme në faqen tuaj të internetit për të rritur SEO dhe për të përmirësuar renditjen e motorit tuaj të kërkimit..

Si shumë platformë popullore CMS, Umbraco ka një komunitet aktiv të zhvilluesve që janë gjithmonë në dispozicion për t’iu përgjigjur pyetjeve të ndryshme të newbies.

Përveç kësaj, Umbraco ka një sistem të gjerë mbështetjeje gjithashtu. Ajo ka një bibliotekë prej mbi 100 mësimeve video që mund të shikoni për të gjetur zgjidhjet e shpejta për çështje të ndryshme.

Nëse jeni të gatshëm të shpenzoni disa dollarë, Umbraco gjithashtu ka paguar mbështetje premium gjithashtu.

Disa nga përdoruesit e njohur të Umbraco janë asp.net dhe wired.co.uk.

4. Textpattern

admin e shkrimit të tekstit

Textpattern është një platformë popullore e blogeve e lëshuar në vitin 2003. Ai mbështet procedurën e shpejtë por standarde të instalimit. Ashtu si platforma tjetër CMS, do t’ju kërkohet të vendosni detaje për kredencialet tuaja të bazës së të dhënave dhe të bëni një skedar konfigurimi dhe të shtoni detajet e përdoruesit. Dhe ju jeni gati ta përdorni.

Textpattern vjen me një redaktues të nivelit më të lartë të artit e bën redaktimin e veçorive të ndryshme mjaft të lehtë. Përdoruesit mund të redaktojnë tekstin, imazhet e artikullit, kategoritë me një klik të vetëm.

Për më tepër, ajo ka disa karakteristika të shkëlqyera gjithashtu, duke përfshirë opsionin on / off për të ndryshuar komente, statusin e postimit, etj.

Sidoqoftë, nëse flasim për instalimin e shtojcave, është krejtësisht e ndryshme nga ajo e WordPress. Ashtu si WordPress, këtu nuk merrni mundësinë për të instaluar një plugin nga menuja. Për të instaluar një plugin, duhet të kopjoni dhe ngjisni kodin e pluginit në Textpattern.

Edhe pse mund të jetë pak e vështirë për fillestarët por në të njëjtën kohë ata mund të mësojnë më shumë nga kjo.

5. medium

Pamje mesatare e ekranit

Edhe pse është mjaft e ndryshme për WordPress pasi nuk është një platformë e plotë CMS megjithatë është një platformë e njohur botuese në internet për miliona blogerë amatorë dhe profesionistë në të gjithë globin.

Fillimisht, Medium u lançua për të lidhur njerëzit me idetë që kanë rëndësi për ta. Sidoqoftë, me kalimin e kohës, ajo është shndërruar në një platformë shkrimi miqësore për botuesit.

Mediumi është një platformë plotësisht e përgjegjshme që do të thotë që blog-u juaj do të duket i bukur në të gjitha madhësitë dhe pajisjet e ekranit. Ashtu si WordPress, këtu nuk duhet të shqetësoheni për shtojcat dhe temat sepse nuk ka asnjë.

Pjesa më e mirë e Mediumit është, ai lejon përdoruesit të përdorin një domain personal për një botues që do të thotë që ju mund të përdorni emrin tuaj të domain-it në medium, pa ndonjë vështirësi.
Në vend të komenteve, Mediumi ka shënime dhe përgjigje në linjë.

Duke përfunduar

Megjithëse WP është platforma më mbizotëruese CMS, ende shumë njerëz janë të gatshëm të njohin alternativat e saj. Shpresoj se ky artikull ju ofron diçka interesante dhe të dobishme.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map