Rishikimi i Virb 2016


Virb

Vizitoni Uebfaqen

8.9


Nota AWA

Virb

Që nga viti 2007, Virb ishte një pjesë e Media Temple derisa u shit në GoDaddy në vitin 2014. Prapëseprapë, ndërtuesi i faqes Virb mbetet një konkurrencë me host-in e vet të internetit, faqet e pakufizuara dhe përmbajtjen e disponueshme. Lexoni rishikimin tonë Virb më poshtë.

Përmbledhje

 • Faqja e internetit: www.virb.com
 • Shtabi: Qyteti Culver, CA
 • Viti i themeluar: 2008
 • Në pronësi: nga GoDaddy
 • shërbimet: Softuer për krijimin e faqeve në internet të Dizajnit, Web Hosting
 • Prove falas: 10 ditë

Themeluesit origjinalë të Virb u përpoqën ta spastrojnë atë dhe ta mbajnë atë si një ndërtues të vetëm të faqes në internet që lejon zgjedhjen e thjeshtë të temave dhe funksionalitetin e thjeshtë të shtesave si eCommerce, galeritë e mediave, bloget dhe listat bosh. Fatkeqësisht, ajo që ndodhi është se Virb ishte mbështjellur nga GoDaddy në vend.

Virb ofron një pritje në re dhe një lidhje të shpejtë dhe të besueshme; nuk kërkohet apo lejohet asnjë pritje e palëve të treta me Virb. Ndërsa kjo mund të jetë një pozitivisht i caktuar për fillestarët, veçanërisht pasi çmimi është gjithëpërfshirës, ​​mund të mos jetë për dëshirën e zhvilluesve me përvojë të internetit që preferojnë kontroll më të madh mbi faqet e tyre.

Ende, kostoja për të pritur një faqe Virb është shumë e lirë me vetëm 10 dollarë në muaj, dhe vendosja e një siti dhe bërja e ndryshimeve është e shpejtë dhe efikase. Ndërsa nuk ka politikë të garancisë për kthimin e parave, gjithashtu nuk ka kontratë të kërkuar, dhe ju paguani muaj pas muaji.

Në faqen e saj të internetit, Virb thotë, “Pavarësisht nëse jeni fillestar ose profesionist, fotograf, bandë, një biznes i vogël ose ndonjë gjë tjetër, Virb është e përsosur për ndërtimin e faqes tuaj të internetit – shpejt dhe me lehtësi.” Ne nuk mund të argumentojmë me atë deklaratë, pasi duket se ka një funksion shumë miqësor.

Pavarësisht nga niveli juaj i përvojës në krijimin e faqes në internet, ju lehtë mund të ndërtoni një faqe me pamje të bukur me Virb. Gjatë qëndrimit të tij me Media Temple, Virb u tregtua në lloje krijuese si fotografë, stilistë dhe artistë për shkak të ekspozitave të portofolit të lehtë për t’u përdorur.

Virb siguron një bandë të pakufizuar dhe mund të shtoni edhe faqe të pakufizuara, kështu që është e shkallëzueshme ndërsa biznesi juaj rritet. Virb ofron shumë dizajne të faqeve, reagim të shpejtë në celular, integrimin e mediave sociale, mbajtjen e cloud dhe mbështetjen e CDN, si dhe CSS dhe HTML për t’u përdorur nga projektuesit me përvojë. Konsumatorët marrin hapësirë ​​të pakufizuar të bandës dhe hapësirës në disk me një llogari Virb.

Virb është një platformë e shkëlqyeshme për ata që nuk kanë nevojë për teknologjinë absolute të fundit. Artistët dhe krijuesit e tjerë do ta kenë të thjeshtë të ndërtojnë portofolet e tyre, t’i deponojnë ato dhe të vendosin eCommerce të thjeshtë në një faqe në internet me pamje të bukur për një kosto tepër të arsyeshme në krahasim me shumë krijues të tjerë të internetit. Për ata me nevoja të përparuara, ju jeni më mirë të kërkoni diku tjetër.

Karakteristikat kryesore

 • Shumëllojshmëri të gjerë të temave
 • Styling i integruar mobil
 • Qasje e plotë në HTML dhe CSS
 • Fjalëkalimet specifike të faqes dhe faqes
 • Bandwidth i pakufizuar
 • Domain me porosi
 • Vegla SEO dhe Analitikë
 • Integrimi i Google Analytics
 • Integrimi Social
 • Ruajtje e Dosjeve Falas
 • Rezervimi në re
 • Rrjeti Global i Dorëzimit të Përmbajtjes

Aktgjykimi i ekspertëve të industrisë për virb

Builder UebfaqeNë vitin 2012, kur Virb u përvetësua nga kompania mëmë e GoDaddy, pati shumë shtyp në lidhje me ndërtuesin e faqes në internet dhe shpresa të mëdha për këtë fazë tjetër. Mbi katër vjet më vonë, Virb nuk ka ende për të përmbushur pritjet dhe duket se ka vdekur në ujë.

E thënë kjo, ka ende disa reagime pozitive nga ekspertë që ia vlen të përmenden. Shumë prej tyre kanë të bëjnë me mbështetjen e GoDaddy. Kur krijoni një sit përmes Virb, do të keni akses në shërbimet e shkëlqyera të pritjes dhe të sigurisë që shkojnë së bashku me një llogari GoDaddy. Këto dy karakteristika janë veçanërisht të rëndësishme nëse planifikoni ta shndërroni faqen tuaj në një dyqan online. Të kesh një sit të sigurt është thelbësor për tregtinë elektronike.

Në përgjithësi, është e vështirë të kesh ndjenjën se si ndjehen njerëzit e tjerë për Virb. Shumica e vlerësimeve janë pozitive, por edhe shumë të vjetëruara.

 • http://www.hostingadvice.com/reviews/website-builder/
 • http://www.sitebuilderreport.com/website-builders/review/virb

Shqyrtime Pozitive të Konsumatorit dhe Testimonials mbi Virb

Nëse jeni të mërzitur nga numri i zgjedhjeve në treg dhe thjesht kërkoni një ndërtues në internet sesa mund të bëjë pak nga gjithçka, ju mund të dëshironi të shikoni në Virb. Po, ka disa pengesa të qarta, por është gjithashtu një mundësi relativisht e lirë, veçanërisht duke marrë parasysh numrin e karakteristikave. Përdoruesit rekomandojnë Virb për arsyet e mëposhtme:

 • Lehtësinë e përdorimit. Nuk kërkohet kodim.
 • Modele të bukura, moderne dhe të sofistikuara.
 • Hartime të përgjegjshme.
 • Tipar i blogut
 • Mësime video të dobishme dhe informuese
 • Ndërfaqja e përdoruesit e pastër dhe e hijshme
 • Qasje në HTML dhe CSS përveç mjeteve të redaktimit të Virb

Ata që po kërkonin të krijonin një uebfaqe të portofolit, që ishte i rëndë me imazhin, ishin veçanërisht të kënaqur me Virb. Ai i jep hua vetes faqeve më vizive.

Shqyrtime dhe Ankesa negative të Konsumatorit mbi Virb

Në të gjitha ndershmërinë, nuk ka shumë informacion në internet në lidhje me ndërtuesin e faqes në internet Virb. Me kalimin e viteve, Virb ka evoluar nga një platformë e dështuar e mediave sociale në një mjet ndërtimi të faqes në internet para se të blihet përfundimisht nga GoDaddy në vitin 2012. Kompania dhe programi kanë ndryshuar duar aq shumë herë sa shumë përdorues janë larguar thjesht sepse ndaluan aktualisht azhurnuar Programi. Duket se pronarët dhe zhvilluesit ishin aq të përqendruar në blerje sa harruan që supozohej se po punonin për sigurimin e një produkti me cilësi të lartë që mund të vazhdonte me konkurrencën. Për momentin, Virb duket se ka vdekur në ujë dhe përdoruesit po lëvizin drejt kompanive më të besueshme.

 • http://www.sitebuilderreport.com/website-builders/review/virb
 • https://en.wikipedia.org/wiki/Virb

dizajni & Përshtatje

tiparPërmbledhje
templatesTemat përcaktojnë se si është krijuar një faqe në internet, kështu që të luani me të derisa të gjeni një që ju pëlqen është argëtuese dhe e drejtpërdrejtë me Virb. Virb ofron 26 tema të ndryshme që ju të zgjidhni, dhe ato e bëjnë më të lehtë kalimin nga njëri në tjetrin. Për dallim nga disa ndërtues të faqeve në internet që kemi parë, ndryshimi i temës suaj nuk ju çon sërish në një shesh për të filluar; përmbajtja dhe imazhet tuaja janë ruajtur dhe zhvendosur në formatin e ri.

Shtë e lehtë për të shtuar ose ndryshuar një temë në faqen tuaj – për të shtuar atë fillestare, ju klikoni Rregulloni Dizajnin tuaj në krye të panelit tuaj të administratës, për ta ndryshuar atë, klikoni Ndryshimi Temë në fund të Panelit të Rregulloj. Nga atje, mund të shikoni temat në dispozicion vetëm për të klikuar dhe ndryshuar menjëherë. Nuk ju pelqen e reja? Klikoni dhe ndryshojeni përsëri.

Ndërtues i faqes në internetNdërfaqja e Ndërtuesit të uebfaqeve Virb është e thjeshtë për t’u përdorur; pasi të zgjidhni një temë, mund të rregulloni gjithashtu ngjyrat dhe shkronjat që dëshironi të përdorni për faqet tuaja dhe fusha të ndryshme të faqes tuaj të internetit. Ju gjithashtu mund të ngarkoni logon e biznesit tuaj dhe një imazh të zakonshëm të sfondit për ta bërë faqen tuaj tuajin.

Të gjitha këto funksione janë të thjeshta për tu gjetur dhe përdorur në panelin e dizajnit të anës së majtë, dhe i shihni rezultatet menjëherë në të djathtë. Nëse nuk ju pëlqen një ndryshim që keni bërë, shpejt mund të bëni një ndryshim më të mirë derisa faqja juaj të duket saktësisht se si ju dëshironi.

Përshtatja e stilit të faqes`Opsionet e personalizimit të stilit të faqeve janë në dispozicion në Panelin e Dizajnit; ndryshimet për cilindo ose të gjitha ngjyrat në faqe, shkronjat dhe madhësitë e tekstit dhe ngjyrat për temat janë në dispozicion. Imazhet e sfondit mund të jenë një imazh i madh, ose imazhe me pllaka më të vogla, në varësi të preferencave tuaja.
Lundrimi në sitLundrimi i sitit bëhet lehtësisht me skedat e vendosura në zona të ndryshme në varësi të temës së zgjedhur. Një kufizim që kemi vërejtur ishte se nuk duket të jetë aftësia për të shtuar faqe më shumë se një shtresë të thellë; për shembull, nëse keni dashur të bëni faqen kryesore të widget-it dhe më pas nën-faqet për pajisje blu, pajisje të kuqe dhe pajisje jeshile.

Mbështetja e virbave iu përgjigj pyetjes sonë në lidhje me këtë dhe sugjeroi që të bëjmë një faqe “indeksi” të cilën do të përdorim një shpërndarës për faqet e tjera. Ky ishte një plus në dy llogari – ne ishim të lumtur që ata u përgjigjën (dhe shpejt!), Dhe ekziston një rrugëdalje për këtë kufizim.

Menaxhimi i përmbajtjesMenaxhimi i përmbajtjes është relativisht i drejtpërdrejtë. Mund të shtoni çdo përmbajtje që dëshironi në faqet në internet që krijoni. Ekziston një redaktues i thjeshtë i disponueshëm në pjesën e sipërme të kutisë së hyrjes, i cili do t’ju lejojë të shtoni lidhje, formatim, imazhe dhe stile të ndryshme për secilën faqe. Ekziston gjithashtu një lidhje “ruajtje skedar” në këtë faqe ku mund të hyni në skedarët tuaj që janë të ruajtur në vend ose në një llogari të Dropbox..
Fotografitë dhe GaleritëFotografitë dhe Galeritë është një zonë në të cilën shkëlqen Virb. Me temat në dispozicion, ju mund të ndërtoni faqe fotografish, galeri dhe lista me imazhe. Ekziston një gamë e llojeve të ekraneve, nga galeritë vertikale dhe horizontale deri tek shfaqjet e dritareve dhe madje edhe opsionet e dritave të lehta që hapin imazhet më të mëdha dhe errësojnë pjesën tjetër të ekranit. Për të shtuar fotografi, klikoni Fotot & Buton Video dhe mund të ngarkoni imazhe të shumta direkt nga kompjuteri juaj. Shtimi i imazheve direkt nga Flickr, Vimeo dhe Instagram është gjithashtu në dispozicion.
Ndërtimi i sitit celularNdërtimi i sitit celular është automatik me Virb; nuk ka punë shtesë që duhet të bëhet për të siguruar që uebfaqja juaj të shikohet saktë në pajisjet mobile.
Integrimi i Ndarjes SocialeIntegrimi i Ndarjes Sociale është i lehtë me pajisjet shtesë që janë përfshirë për t’u përdorur në Virb. Ju mund të shtoni me lehtësi një kuti “Like” të Facebook që tregon postimet tuaja të fundit, ose një seri Lidhjesh për Media Sociale në mënyrë që tifozët të mund t’ju ndjekin me lehtësi. Për më tepër, ka pajisje shtesë të personalizuara në dispozicion si ato për Last.fm ose Tabela e Hapur që mund të jetë e vlefshme për muzikantët ose restorantet.
Shërbime të Dizajnit të DoganaveShërbimet e Dizajnit nuk duket se janë të disponueshme drejtpërdrejt nga faqja e Virb, megjithëse ju me siguri mund të punësoni një profesionist të projektimit për të adresuar faqen tuaj të internetit Virb në emrin tuaj. Sinqerisht, sidoqoftë, ne mendojmë se është mjaft e thjeshtë që fillestarët nuk do të kenë asnjë problem në ndërtimin dhe hapjen e një faqe në internet pa ndonjë ndihmë.

Features & Tools

tiparPërmbledhje
SetupVendosja në Virb është e thjeshtë. Regjistrohuni, zgjidhni një temë, shkulni atë sipas dëshirës tuaj dhe plotësojeni atë me përmbajtje.
Dizajnimi i UebitKa 26 tema të ndryshme nga të cilat mund të zgjidhni me një klikim të një butoni ose dy, dhe mund të ndryshoni ngjyrat dhe shkronjat në të njëjtën faqe. Ngarko imazhet e sfondit dhe textures lehtë gjithashtu.
Thellësia e lundrimitKjo duket të jetë një kufizim, pasi ne nuk shohim askund se aftësia është atje për të shtuar një shtresë të dytë të lundrimit. Farë do të thotë kjo është se nuk mund të ndërtohen asnjë nënpjesë.
Vegla dhe AplikacioneSajti ofron shumë widget, nga widget e Facebook Like Box në një widget për burim RSS, deri te widget-et e butonit të ndarjes sociale, Twitter, OpenTable, Last.fm, blog dhe widget-et e personalizuara, si dhe.
monetizationNuk duket se ekziston një mënyrë për të fituar para nga faqet e Virb përtej lidhjeve të partnerëve brenda përmbajtjes. Ne nuk shohim një mënyrë për të përfshirë hapësirat e reklamimit, për shembull.
Statistikat e vizitorëveShtimi i një llogarie Google Analytics në faqen tuaj do t’ju japë informacionin e statistikave që ju nevojiten.
Fotografitë, Videot dhe AudioSiç u përmend më herët, këto janë zona ku Virb shkëlqen. Ato janë të lehta për t’u ngarkuar dhe shfaqur në konfigurime të ndryshme.
BloggingShtoni një faqe të thjeshtë blog në faqen tuaj dhe ju mund të ngarkoni përmbajtje dhe lajme të reja në çdo kohë që dëshironi.
hartat e GoogleMund të shtoni një widget me kodin Google Maps në të lehtë. Ka shumë gjeneratorë të hartave të disponueshëm në internet për të krijuar një hartë të personalizuar në biznesin tuaj ose kudo që dëshironi të drejtoni klientët tuaj.
Redaktori HTMLPër ata përdorues me një përvojë kodimi, faqja lejon që disa HTML të përdoren brenda përmbajtjes tuaj.
Integrimi i mediave socialeVirb lejon një integrim të mirë të mediave sociale; lidhje sociale për ndjekësit për t’ju gjetur ju, Facebook si një kuti, një widget në Twitter i cili tregon tweet-et tuaja të fundit dhe aftësinë për të tërhequr imazhe nga llogaria juaj në Instagram drejtpërdrejt në faqen tuaj.
Hapsirë ruajtjejeDeri në 500MB hapësirë ​​magazinimi.
Vegla e BuletinitVirb ofron Wufoo si mjetin e tyre të preferuar për gazetat dhe listat e postave. Shtë falas deri në tre forma dhe e shkallëzueshme përtej kësaj.
Mbështetja e Forumit.Ne nuk shohim asnjë mënyrë për të shtuar një forum në një sit Virb.
E-Tregti / Dyqan Online.Sitet e virbave ofrojnë një zgjidhje të thjeshtë në dyqan që mund ta përshtatni sipas dëshirës tuaj. Ai gjithashtu mund të tërheq informacionin direkt nga Etsy ose Big Cartel.
Integrimi i PortësKa disa mënyra për të vendosur porta pagese për klientët tuaj në Virb. Më e lehtë është duke integruar Big Cartel ose Etsy, i cili do të tërheqë të gjitha listat tuaja, si dhe funksionalitetin Gateway. Opsione të tjera të mundshme janë Wazala, PayPal ose lidhje të jashtme në sit.
SEO Friendly.Virb ofron aftësinë dhe i nxit përdoruesit të shtojnë meta përshkrimet e faqeve dhe fjalët kyçe në secilën faqe që është krijuar.
Qasje e kufizuar e faqes (Mbrojtje me fjalëkalim)Mbrojtja e fjalëkalimit është në dispozicion për të gjithë sitin, si dhe për faqet individuale gjithashtu.
Google® AnalyticsTë integruar lehtësisht në sit me një widget.
Securit ndërtues i faqes në internetVirb ofron strehim të sigurt në re për faqen tuaj.
Gjuhë të shumëfishtaAktualisht, shumë gjuhë nuk mbështeten, dhe informacioni i mbështetjes së Virb përmend që shtojnë Google Translate për të kompensuar këtë çështje.
Optimizimi i celularitUebfaqet automatikisht janë përgjegjëse për lëvizje nga fillimi.
Teknologjia CDNVirb mbështet teknologjinë CDN që shërben deri në përmbajtje si imazhe dhe CSS.
Format dhe sondazhetFormat e kontaktit janë të thjeshta për tu vendosur, të tjerët duhet të bëhen me kod ose me gjenerator të formave të palëve të treta.

planet & Çmimeve

Icingmimi është shumë i thjeshtë dhe i arsyeshëm me Virb. Ekziston një periudhë prove 10-ditore falas me këtë krijues të faqes në internet, dhe asnjë kartë krediti nuk përdoret për t’u bashkuar për atë periudhë fillestare. Pasi të mbarojë periudha juaj e provës, duhet të paguani për faqen tuaj; kostoja është 10 dollarë në muaj për një faqe në internet që dëshironi të zhvilloni.

Mund të vendosni pagesa përmes një karte krediti ose debiti ose PayPal, dhe ajo faturohet automatikisht një herë në muaj; nuk ka metoda vjetore të faturimit dhe ju mund të anuloni në çdo kohë. Ky çmim përfshin faqe të pakufizuara, stilim të integruar të lëvizshëm, personalizim faqesh, një fushë me porosi, të gjitha fotografitë, audio dhe video që ju interesoni të ndani, mbajtjen e cloud, një platformë të integruar të blogut dhe shumë tema të bukura që duhet të përdorni për të bërë faqen tuaj të internetit elegant.

Për ata që janë të interesuar në tregtinë elektronike, Virb ofron integrimin e dyqaneve, ruajtjen e skedarëve, optimizimin e motorëve të kërkimit dhe analizat e faqes për t’ju ndihmuar të drejtoni trafikun në faqen tuaj. Ndihma për klientët përfshihet në tarifën tuaj mujore, edhe pse ka pasur ankesa në internet nga përdoruesit aktual (kontrolloni Facebook!) Për kohëzgjatjen e kohës që duhet për të marrë ndihmë kur ka ndonjë problem.

Ndihma për klientët

Ndihma për klientët ofrohet në disa mënyra të ndryshme në faqen e internetit të Virb. Ka pasur shqetësime në lidhje me mungesën e mbështetjes, dhe ne u mahnitëm nga gjatësia e shkurtër e kohës që u desh për një përgjigje në një pyetje me email që kishim në lidhje me navigimin e faqes.

Uebfaqja ofron një njohuri baze që mund të kërkoni për të marrë përgjigje për shumë nga pyetjet më të shpeshta që mund të keni në lidhje me krijimin ose menaxhimin e një faqe në internet në Virb. Ekziston edhe një video mësimore që shkon mbi bazat për përdoruesit e rinj për t’i njohur ata me platformën.

Ne nuk gjetëm asnjë mbështetje telefonike ose bisede të ofruar në faqen Virb. Për më tepër, duket se dikur ka pasur një seksion të forumit në komunitet ku njerëzit mund të diskutojnë çështje dhe të marrin ndihmë nga përdoruesit e tjerë; që duket se është me aftësi të kufizuara.

Siç e përmendëm, emaili ynë për mbështetjen e Virb u përgjigj brenda vetëm disa orësh. Mbështetja përmes postës elektronike ofrohet nga 9 e mëngjesit deri në ora 6 pasdite, nga e hëna deri të premten, EST.

Ne e dërguam pyetjen tonë herët në mëngjes dhe patëm një përgjigje nga dreka. Jo keq! Akoma më mirë, toni i emailit ishte miqësor dhe profesional dhe ofronte këshilla të mira për problemin me të cilin po merreshim. Në përgjithësi, ajo email na bëri të ndihemi sikur të flitej për shkatërrimin e Virb ishte krejtësisht e parakohshme.

Lehtësinë e përdorimit

Virb është shumë i lehtë për t’u përdorur; thjesht zgjidhni një temë dhe filloni të klikoni për të shtuar faqet dhe pjesët që ju duhet të keni faqen tuaj të internetit. Nëse dëshironi, mund të ngarkoni imazhe në sfond, logot dhe pamjet tjera vizuale, si dhe regjistrimet audio dhe video.

Një gjë e rëndësishme që mungon nga Virb është funksionaliteti i zvarritjes dhe rënies; dihet gjerësisht se është lloji më i lehtë i sistemit. Edhe kështu, ky është lloji i krijuesit të faqeve të internetit që fillestarët mund të përdorin për ta bërë veten të duken plotësisht profesional, pa ndonjë aftësi kodimi ose njohuri programimi.

Ndërfaqja është e drejtpërdrejtë dhe shumë e thjeshtë për t’u kuptuar. Temat duken bukur, dhe ato nuk janë stilet e presave për cookie. Secili duket i ndryshëm dhe mund të personalizohet për t’i ofruar përdoruesit një pamje unike, ndërsa qëndron brenda kufizimeve logjike, të cilat bëjnë të lehtë ndryshimin e temave me lehtësi.

Përdoruesit e lajmeve do të pëlqejnë lehtësinë me të cilën ata mund të krijojnë një faqe në internet; përdoruesit me përvojë do të urrejnë mungesën e kontrollit të plotë mbi procesin.

Faqet shtohen shpejt, siç u përmendën më herët. Përmbajtja shtohet në faqet nga një redaktues që duket shumë si një faqe Microsoft Word, kështu që do të jetë e lehtë për shumicën e njerëzve të kuptojnë se si të manovrojnë rreth tij. Shtimi i përmbajtjes ose ndryshimi i saj është një fllad për shkak të kësaj.

përfundim

Në përgjithësi, Virb është një ndërtues mjaft i mirë i faqeve në internet për një përdorues rishtar, dhe madje edhe për ata që janë më me përvojë, në këtë kohë.

Platformat e ndërtimit të faqes në internet duhet të zhvillohen dhe azhurnohen vazhdimisht për të qëndruar të freskët dhe të rëndësishëm; ne mund të shohim që Virb po venitet në hapësirën në internet. Tashmë, postimet në mediat sociale nuk janë të pakta dhe pyetjet dhe komentet shkojnë pa përgjigje.

Shtë shumë e qartë se GoDaddy është e gatshme të vazhdojë të korrë shpërblimet nga përdoruesit aktual, por ata nuk po kërkojnë të tregtojnë produktin ose të shtojnë në bazën e pajtimtarëve. Për këtë arsye, ne do t’ju rekomandojmë që përdoruesit e mundshëm të mendojnë gjatë dhe vështirë përpara se të angazhohen në këtë platformë.

krahasim

Virb

90

Wix

96

Weebly

95

Squarespace

94

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map