Si ta shndërroni Blogun tuaj në një Emporium Ecommerce

Nëse jeni bloger, shanset janë që tashmë të keni bërë shumë punë në ndërtimin e audiencës tuaj.


Nëse postoni rregullisht dhe përmbajtja juaj është e dobishme, qesharake, informuese ose depërtuese, atëherë ka të ngjarë që tashmë të keni një vijim, i cili është pozicioni i përsosur për t’u përfshirë kur nisni një ndërmarrje eCommerce.

Pavarësisht nëse dëshironi të shisni produkte dhe shërbime dixhitale, apo fizike, këtu – si ta shndërroni lexueshmërinë tuaj në klientët tuaj të ardhshëm.

Shndërroni blogun tuaj në një platformë eCommerce për të shitur produkte.

Për shkak se ju e dini tregun tuaj të synuar, ju jeni një hap përpara tashmë. Ju mund të hulumtoni se si janë njerëzit që lexojnë blogun tuaj, dhe llojin e produkteve dhe shërbimeve që mund të ofroni që do t’ju tërheqin atyre.

Qëndroni besnikë ndaj audiencës suaj

Qëndroni besnikë ndaj mëposhtmave tuaja dhe shërbejeni atyre me produkte dhe shërbime për të cilat vërtet duhen.

Mundësia e parë dhe më e dukshme për duke fituar para në blogun tuaj është të shesësh produkte që kanë të bëjnë me kamaren tuaj, pavarësisht nëse është dekor shtëpiak, gatimi, teknik, kafshë shtëpiake apo çfarëdo tjetër.

Filloni duke menduar për llojin e dyqanit që dëshironi të drejtoni dhe cilat produkte ose shërbime doni të shisni, pasi kjo do të informojë se cila zgjidhje eCommerce është alternativa më e mirë për ju dhe si dëshironi përfundimisht të drejtoni dyqanin tuaj.

Bie mendje rreth ngrohtësisë suaj dhe shtroni pyetje audiencës suaj se cilat lloje të produkteve do të donin të shihnin dhe pse. Shitja në internet është tepër e drejtuar nga tregu – mbështetuni në njohurinë tuaj për audiencën tuaj për të pasur sukses.

Eksperimentoni dhe shikoni se çfarë funksionon

Pjesa argëtuese është që ju mund të shesni pothuajse gjithçka – duke supozuar se është e ligjshme natyrisht dhe e rëndësishme për lexueshmërinë e blogut tuaj. (Për shembull, do të ishte pak e çuditshme nëse një blog i rishikimit të librit filloi të shfrytëzojë argjendin e tij ose shitjet e kafesë).

Përdorni imagjinatën tuaj dhe përpiquni të jeni krijues me ofertën tuaj të produktit ose shërbimit të ri – mos u përqendroni vetëm në artikujt ‘të dukshëm’ që njerëzit mund të marrin nga faqet e mëdha tregtare.

 • Zgjedhin për një produkt ose shërbim që përfaqëson me saktësi ju dhe specialitetin tuaj – diçka për të cilën ju dhe audienca juaj jeni të apasionuar pas. Shkoni për njohuri të specializuara dhe specializim në fushat e shitjes sipërfaqësore.
 • Kur bëhet fjalë për produktet ndihmuese, mund të jetë që t’i blini ato nga një shumicë ose mund të dëshironi të krijoni produktet tuaja nëse kjo është gjëja juaj. Mos lejoni që t’ju ndalojë mungesa e fondeve ose hapësirës – mundeni filloni një biznes transporti rënie në një buxhet të këpucëve brenda disa ditësh.
 • Vlen të shikoni se çfarë shiten blogerët e tjerë të ngjashëm në internet për t’ju ndihmuar të gjeneroni ide.
 • Dhe mos kini frikë të eksperimentoni – provoni disa gjëra dhe shikoni se cilat janë të njohura dhe cilat nuk janë për t’ju ndihmuar të rafinoni ofertën e produktit tuaj.

Gjeni zgjidhjen e duhur

Zgjedhja e zgjidhjes së duhur për tregëtinë elektronike është e rëndësishme. Ju duhet të merrni parasysh se si dëshironi të merrni porosi dhe të merrni pagesa në një mënyrë të lehtë si për ju ashtu edhe për klientët tuaj.

Ju mund të zgjidhni një platformë të plotë të shërbimit elektronik, e cila është e ndërtuar plotësisht me mbështetjen e klientit, ose thjesht mund të shtoni një shtrirje eCommerce në faqen tuaj ekzistuese, duke ju lejuar të vendosni tipare të e-dyqanit në mënyrë strategjike në të gjithë blogun tuaj pa ndryshuar se si duket. Këtu janë ato që Shoqata Amerikane e Webmasterëve konsiderojnë si platformat më të mira të programeve kompjuterike.

Ndërsa vendosni, mendoni për përvojën e përdoruesit të secilës platformë dhe nëse ata e bëjnë procesin e blerjes sa më seamless për klientët tuaj. Një përvojë e mirë e përdoruesit do të rritë përfundimisht normën tuaj të konvertimit dhe besnikërinë e klientit.

Tregoni se jeni i besueshëm

Ju duhet të merrni tuaj klientët të ju besojnë – investoni kohë dhe para në përmbajtje cilësore, model dhe përvojë nga përdoruesi për t’i mbajtur njerëzit të kthehen.

 • Nëse doni ta bëni e-dyqanin tuaj të duket më i besueshëm, atëherë mendoni të bashkoheni me këtë Dyqane të Besuara të Google program. Dyqanet që ofrojnë vazhdimisht një nivel të lartë të shërbimit ndaj klientit, shpërblehen me një distinktiv që do t’i njoftojë blerësit të dinë se jeni një dalje në internet e verifikuar dhe e besueshme – dhe kush do t’u ofrojë atyre 1000 dollarë mbrojtje gjatë gjithë jetës..
 • Shfaqni sinjale besimi në të gjithë dyqanin tuaj, veçanërisht pranë faqeve të arkë për të ndihmuar në ndërtimin e besimit dhe besueshmërisë.
 • Keni terma të hollësishëm & kushtet dhe shpërndarjen dhe kthimin e informacionit në faqen tuaj, dhe gjithmonë bëni kontaktin me ju të lehtë.

Bëni pagesa të lehta

Ofrimi i opsioneve të shumëfishta pagese është një mënyrë e mirë për të ngjallur besim te klientët tuaj kur ata vijnë për të parë.

Vendosja e dyqanit tuaj me Porta e pagesës së PayPal është një domosdoshmëri, pasi kjo është një nga metodat më të njohura të sigurta të pagesës online atje. Mund të sigurojë gjithashtu veçori të dobishme blerjeje për faqen tuaj, të tilla si butonat ‘bleni tani’ dhe opsionet e thjeshtuara të arkës.

Përkrah kësaj, lejoni klientët tuaj të bëjnë pagesa të sigurta me karta PayPal dhe të siguroheni që ju keni funksionalitetin që ata të bëjnë lehtësisht blerje, pavarësisht nga pajisja që ata përdorin.

Merrni gjërat e duhura teknike

Drejtimi i një dyqani të e-commerce është i ndryshëm nga drejtimi i një blog – ju mund të duhet t’i jepni faqes tuaj një azhurnim të përgjithshëm teknik.

 • Shikoni ofruesin tuaj aktual të pritjes. Planifikoni të instaloni një plugin WooCommerce në blogun tuaj WordPress? Ju mund të duhet të investoni në një zgjidhje më të fuqishme të hostimit të WordPress si WP Engine për të mbajtur faqen tuaj nga ngadalësimi (Rishikimi WPEngine këtu).
 • Zvarritni URL-në e faqes tuaj me një mjet SEO si Screaming Frog për të tymosur çdo çështje të mundshme të indeksimit.
 • Dyqan i madh me produkte që hyjnë dhe dalin jashtë aksioneve? Gjithmonë ridrejtoni faqet e produkteve individuale përsëri në faqet e kategorive përkatëse për të mos humbur ndonjë shitje për shkak të bezdisjes së 404 faqeve.

A keni provuar ndonjëherë ta shndërroni blogun tuaj në një dyqan eCommerce? Lessonsfarë mësimesh keni mësuar gjatë rrugës? Na tregoni në komente.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map