Blerje të mirat dhe të këqijat për të lançuar faqen tuaj të internetit për tregti elektronike

Nëse keni qenë duke bërë blerje për platformën më të mirë të tregtisë elektronike për të fuqizuar dyqanin tuaj, me siguri vazhdoni të vini në dyqane. Shtë një udhëheqës i industrisë dhe vlerësohet vazhdimisht në mesin e tre platformave më të mira.


Ndërsa Shopify është sigurisht një mjet mbresëlënës, mund të ketë më shumë zgjedhje atje për të adresuar nevojat tuaja. Mësoni më shumë për të mirat dhe të mirat e softuerit eCommerce në mënyrë që të merrni vendimin më të mirë për blerjen.

Blerni përfitimet dhe disavantazhet e ndërtuesit të dyqaneve të e-commerce

PROSET E DYQANIT

Nuk ka mohuar që platforma e Shopify eCommerce vjen me një listë të gjatë të mirat. Këtu janë vetëm disa nga pikat kryesore.

Zgjidhje gardian: Shopify është jashtë kutisë së gatshme. Ju nuk duhet të shqetësoheni për të investuar kohë dhe para në procesin e konfigurimit. Pasi të regjistroheni, mund të filloni të dizajnoni dhe ndërtoni dyqanin tuaj.

Vendosja e shpejtë dhe e thjeshtë gjithashtu do të thotë që ju mund të filloni shitjen dhe fitimin e të ardhurave sa më shpejt të jetë e mundur. Ju nuk do të duhet të kaloni muaj apo edhe vite për të ndërtuar faqen tuaj.

Karakteristika të rëndësishme të integruara

hosting: Shopify përdor serverët e tyre të fuqishëm për të drejtuar dyqanin tuaj. Kjo gjithashtu do të thotë se ata trajtojnë çdo problem teknik. Ju nuk duhet të shqetësoheni për ekzekutimin dhe zgjidhjen e problemeve të serverëve tuaj. Për fillestarët, ky është një plus i madh.

Sigurimit: Shopify është PCI DSS i pajtueshëm. Kjo do të thotë që ato plotësojnë standardet e industrisë për sigurinë e kartave të kreditit dhe debitit. Klientët tuaj mund të ndjehen të sigurt se informacioni i tyre financiar është i mbrojtur.

Shopify është në përputhje me PCI DSS

Përveç kësaj, dyqani juaj vjen me një certifikatë falas SSL. Kjo shtresë e mbrojtjes punon për të kriptuar të dhëna të ndjeshme. Shtë një mënyrë tjetër për të mbrojtur informacionin e blerësit. Disa ndërtues të faqeve në internet eCommerce do t’ju bëjnë të blini një çertifikatë dhe të paguani për ta instaluar.

SEO: Shtë e lehtë të jesh një ekspert SEO me Shopify. Karakteristikat e tyre të integruara i bëjnë SEO eCommerce praktikisht pa mend. Programi krijon automatikisht një sit, integrohet me çdo program shtesë analitik dhe ju lejon të azhurnoni përshkrimet dhe etiketat meta. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të plotësoni-boshllëqet dhe faqja juaj do të nisë si motori i kërkimit miqësor.

Blerje detajet e ekranit të faqes në internet SEO

Ndërfaqja e Lehtë e Përdorimit: Shenjat e larta për lehtësinë e përdorimit tejkalojnë karakteristikat e dizajnit. Ndërsa redaktori është i shkëlqyeshëm për fillestarët, kështu është edhe pjesa tjetër e pultit. Dokush mund ta gjejë me lehtësi mënyrën e vet. Organizata ka kuptim dhe rregullimi është vizualisht tërheqës dhe qartë i drejtuar.

Dyqani i Aplikacioneve: Dyqani i aplikacioneve Shopify ka mijëra shtesa që mund t’i përdorni për të zgjeruar tiparet e faqes tuaj. Ndërsa disa prej tyre kërkojnë një tarifë një herë ose abonim mujor, shumë prej tyre janë absolutisht falas. Me shtimin e aplikacioneve të reja gjatë gjithë kohës, nuk ka kufij për atë që mund të bëni.

Shopify App Store

Shopify POS App: Shopify shkon përtej shitjeve në internet. Me aplikacionin POS, lehtë mund të shesni produkte në ngjarje live. Merrni mallrat tuaj në tregjet, panairet, pop-ups dhe mbledhjet e tjera. Aplikacioni e bën të lehtë kryerjen e transaksioneve në fluturim.

Speed: Koha e shpejtë e ngarkesave është e rëndësishme për disa arsye.

 • 1. Motorët e kërkimit i shpërblejnë faqet me kohë më të shpejtë ngarkese. Serverët e ngadaltë në të vërtetë mund të ndikojnë negativisht në renditjen tuaj.
 • 2. Blerësit në internet janë të padurueshëm. Nuk duhet shumë për të bërë që një klient i mundshëm të largohet nga faqja juaj. Duhet të prisni në faqen tuaj të internetit mund t’i largojë ata.
 • 3. Duket joprofesionale. Ju keni vetëm një shans në një përshtypje të mirë të parë. Një faqe e ngadaltë nuk do të ngjall besim në faqen tuaj.

Ndihma për klientët: Si një klient Shopify, ju keni qasje 24/7 në mbështetjen e klientit. Ju mund t’i kontaktoni ata nga:

 • telefon
 • Email
 • Bisedë live
 • Cicëroj
 • Facebook

Bleni mundësi të shkëlqyera për përkrahjen e klientit.

Gjithashtu, si pronar biznesi, do të keni qasje në një larmi mjetesh CRM. Ju mund t’i përdorni këto për të krijuar përvojë të këndshme për blerje dhe për të menaxhuar urdhërat. Të gjitha këto karakteristika janë të integruara dhe të gatshme për t’u përdorur që nga dita e parë.

Mjetet thelbësore të marketingut: Pasi të keni një sit, është koha të filloni marketingun e produkteve tuaja. Shopify bën më të lehtë për të optimizuar faqet tuaja me sitemaps, meta etiketat, përshkrimet dhe integrimin e mediave sociale. Mjetet e tjera të marketingut përfshijnë:

 • Ndjekja dhe raportimi i klientit
 • Aftësia për të krijuar promovime dhe për të ofruar zbritje
 • Modelet e buletinit dhe postës elektronike
 • Mundësitë e blogut
 • Dizajn i përgjegjshëm për pajisjet mobile
 • Dyqan i gjerë aplikacioni

Ju keni gjithçka që ju nevojitet për të realizuar një fushatë gjithëpërfshirëse të marketingut. Toolsdo mjet shtesë mund të shtohet përmes dyqanit të aplikacioneve. Ka shumë mundësi të lira dhe me çmim të arsyeshëm.

dizajni

Shopify Dyqani i Templates

Një nga kostot më të mëdha për fillimin e një dyqani në internet është punësimi i një programuesi për të hartuar faqen tuaj. Normat e orëve mund të fillojnë me 100 dollarë dhe shkojnë shumë më shumë se 200 dollarë. Nuk duhet shumë kohë për të hartuar një faturë të rëndë. Kjo e vendos dizajnin me porosi jashtë nivelit të çmimeve të shumë fillestarëve.

Për fat të mirë, me Shopify, nuk do të keni nevojë për një zhvillues profesional. Dokush mund të krijojë një sit. Redaktori WYSIWYG e lehtëson personalizimin e faqeve. Ju nuk duhet të dini se si të kodoni për të bërë ndryshime.
Nëse keni probleme, mund të kontaktoni mbështetjen e klientit ose të përdorni mjetet e tyre të burimeve. Ata ofrojnë:

 • Faqet e gjera të FAQ
 • Një forum i komunitetit
 • Një bazë njohurish
 • Universiteti i ndërtimit të faqes në internet.

Platforma është e përkryer për fillestarët, por mjaft e shkathët për sipërmarrësit më me përvojë.

Dizajn i përgjegjshëm i faqes në internet

Blini modele të përgjegjshme.

Shumica e blerësve përdorin pajisjet e tyre mobile për të shfletuar dhe bërë blerje. Nëse faqja juaj e internetit nuk është e përgjegjshme, ju do të luftoni për të kthyer shitjet. Shopify ofron tema me dizajn të përgjegjshëm në mënyrë që faqja juaj e internetit të duket e mirë në telefona, tableta dhe laptopë. Konsumatorët mund të shikojnë me lehtësi produktet tuaja dhe të paguajnë atje ku janë.

Plot Temat Falas

Platformat e ECommerce ndryshojnë mjaft gjerësisht në sa tema falas ofrojnë. Shopify bie në mes të gamës në këtë kategori. Aktualisht, ju mund të zgjidhni nga 10 tema falas. Temat Premium shkojnë në çmim nga 80 deri në 150 dollarë. Ndërsa 10 mund të mos tingëllojnë shumë, cilësia e temave të tyre të lira është shumë mbi konkurrencën.

Blerni Modelet e Uebfaqeve

Ndihmon gjithashtu që Shopify temat falas janë dizajnuar mirë dhe përshtatur lehtësisht. Redaktori WYSIWYG ju lejon të bëni ndryshime të thjeshta tërheqëse. Ju gjithashtu mund të hyni në kodin e temës dhe të rregulloni detajet përmes HTML ose CSS. Rregulloni madhësinë, ndërroni ngjyrat dhe shtoni imazhe me lehtësi.

Shtesash

Një përfitim tjetër i softuerit Shopify është se ata vazhdimisht po zgjerojnë dyqanin e aplikacioneve të tyre. Nëse nuk mund të gjeni një mjet ose aplikacion të caktuar, shanset janë që ai të dalë së shpejti. Ata vazhdimisht janë duke kërkuar mënyra për të përmirësuar dhe përmbushur nevojat e klientit.

Shopify platforma fleksibile e softuerit do të vazhdojë të rritet me ju dhe tregun në ndryshim. Aktualisht, ka mijëra shtesa për të zgjedhur dhe ai numër vazhdon të rritet çdo ditë.

Shopify ka rregulluar gjithashtu procesin e integrimit. Pasi të blini ose shkarkoni një aplikacion, do të jetë e lehtë të lansoni menjëherë. Në mënyrë tipike, ka pak ose aspak të përfshirë. Zgjerimi i funksionalitetit të dyqanit tuaj zgjat vetëm disa klikime.

KUSHTET E SHOPJEVE

Çmimeve

Ju mund të keni vërejtur se ka disa opsione falas të vetë-pritura në treg: Magento, Zen Cart, PrestaShop. Ndërsa etiketa Free mund të tingëllojë tërheqëse, ka një kapje. Ju duhet të jeni të rrjedhshëm në kodim në mënyrë që të përdorni këto karrocat e blerjeve në tregti. Përndryshe, do t’ju duhet të punësoni një zhvillues për të dizajnuar dyqanin tuaj. Në atë rast, kostoja “falas” zhduket shpejt.

Përveç kësaj, opsionet e vetë-pritura gjithashtu mund të vijnë me tarifa të fshehura. Ju mund të duhet të paguani ekstra për portat e pagesave, certifikatat e sigurisë dhe karakteristikat e tjera që janë ndërtuar në Shopify.

Në thelb, opsionet e vetë-pritura janë më të mirat për ata me njohuri teknike. Nëse jeni fillestar, atëherë Shopify është ende një vlerë e madhe. Isshtë e vlefshme që abonimi mujor të jetë në gjendje të dizajnoni shpejt faqen tuaj.

Vështirësitë e personalizimit

Disa përdorues ankohen se temat e Shopify janë të vështira për tu përshtatur. Shopify shpiku gjuhën e tyre të kodimit të quajtur Liquid. Nëse jeni mësuar me gjuhë të tjera, do të ketë kurbë mësimi.

Zbërthimi është se nuk jeni i bllokuar në përdorimin e lëngut. Përdoruesit ende kanë mundësinë e përdorimit të HTML, CSS dhe JavaScript për të bërë ndryshime. Vetëm ata që mbështeten në PHP do të përballen me probleme.

Mjetet e marketingut janë shumë themelore

Një ankesë tjetër e zakonshme është se mjetet e integruara të marketingut janë shumë themelore. Ky është një argument i vështirë për të bërë shkop pse. Faqet e Shopify vijnë të ndërtuara me të gjitha mjetet që ju nevojiten. Nëse ka një hendek, gjithçka që duhet të bëni është të vizitoni dyqanin e aplikacioneve. Do përdorues ka qasje të pakufizuar në mjetet më të mira të marketingut në dispozicion.

organizatë

Shopify ka bërë një zgjedhje interesante kur bëhet fjalë për emrat e kategorive. Ato mund të jenë konfuze dhe e bëjnë të vështirë navigimin në faqe. Kjo heq përvojën e përdoruesit dhe krijon një kurbë të panevojshme mësimi. Ndërsa ky koncept tejkalohet lehtë, është akoma i bezdisshëm.

shpërngulje

Nëse vendosni të ndërroni platformat, Shopify nuk e lehtëson migrimin. Ndërsa kjo është praktikë e zakonshme, mund të nënkuptojë gjithashtu humbjen e disa prej informacioneve të dyqanit tuaj. Më e mira për të cilën mund të shpresoni është një eksport CSV i faqes tuaj. Kjo është një arsye e mirë për të marrë kohën tuaj duke zgjedhur një platformë eCommerce. Përfitoni nga çdo provë falas, në mënyrë që të mos keni nevojë të shqetësoheni për shpërnguljen në rrugë.

Kush është Shopify Best For?

Shopify është në të vërtetë e përshtatshme për shumicën e njerëzve atje që kërkojnë të fillojnë një dyqan online. Krijon me shumicën dërrmuese të njerëzve që nuk dinë kod. Kjo do të thotë një kursim i madh kur harton dhe zhvillon një dyqan. Në thelb, dikush mund të ndërtojë dhe të nisë një dyqan brenda disa orëve.

Shopify gjithashtu ka një nga planet më të mira të çmimeve në treg. Ju mund të azhurnoni dhe ulni sipas nevojës. Edhe plani themelor vjen me të gjitha tiparet që do t’ju duhen dhe hyrjen në dyqanin e aplikacioneve. Ndërsa ka tarifa për karta krediti, këto janë standarde.

Bleni alternativat

Ndërsa Shopify është një platformë e shkëlqyeshme që flet për një audiencë masive, ka mundësi të tjera atje. Volusion, BigCommerce dhe Magento shpesh renditen në krye me Shopify. Dhe për arsye të mirë. Të gjitha këto platforma po konkurrojnë për një pjesë të të njëjtit treg. Ata janë duke punuar shumë për të fituar biznesin tuaj.

Sidoqoftë, në fund të fundit, platforma e softuerit Shopify ende del në krye për disa arsye:

 • 1. Temat më të mira. Ndërsa lojtarët e tjerë të mëdhenj mund të kenë më shumë tema, temat e Shopify janë dizajnuar më mirë dhe duken më profesionale. Sigurisht, kjo është plotësisht çështje mendimi dhe shije personale. Nëse doni të shihni vetë, përdorni provat falas për të bërë disa sy përreth.
 • 2. Super përdorues miqësor. Magento është një program me burim të hapur që do të kërkojë disa njohuri teknike. BigCommerce dhe Volusion ofrojnë redaktorë tërheqës dhe zvogëlim, por Shopify merr nota të larta për lehtësinë e përdorimit.
 • 3. Karakteristika të pakufizuara. Me Shopify, kurrë nuk duhet të shqetësoheni për mbipesha. Ju mund të shtoni sa më shumë produkte siç dëshironi dhe të shijoni ruajtje të pakufizuar dhe gjerësi bande. Nuk ka nevojë të paguani për një paketë të azhurnuar.
 • 4. Shërbimi ndaj klientit. Shopify vendos standardin për shërbimin e shkëlqyer ndaj klientit. Përdoruesit kanë një listë të gjatë të mënyrave për të arritur një përfaqësues 24/7. Platformat e tjera ju bëjnë të paguani më shumë për qasje të drejtpërdrejtë.
 • 5. Përditësime të vazhdueshme. Nëse hedhni një sy në një trend të Google, Shopify vazhdon të tërheq tërheqje. Konkurrentët e saj nuk po bëjnë konkurrencë po ashtu. Një pjesë e madhe e kësaj është për shkak të angazhimit të Shopify për të përmirësuar karakteristikat e tij. Shopify vazhdon të përshtatet në treg dhe të shtojë veçori të reja sipas nevojës. Ju nuk do të duhet të shqetësoheni për të dalë nga data.

Ndërsa Shopify qëndron si zgjidhja më e mirë për fillestarët pa përvojë të kodimit, kjo nuk do të thotë se është alternativa më e mirë për të gjithë. Nëse keni përvojë në kodim, mund të zbuloni se Magento është më lehtë e personalizueshme. Ose mund të gjeni temën e përsosur në BigCommerce.

Shopify ka një apel masiv, por është gjithmonë në interesin tuaj më të mirë të blini rreth e rrotull përpara se të bëni një platformë.

Përfundim: A i tejkalojnë ato pro kundër?

Pa asnjë dyshim. Në fakt, shumë nga të këqijat që përdoruesit përmendin nuk mbajnë tërheqje. Anydo pengesë do të ndikojë vetëm në një pjesë shumë të vogël të përdoruesve.

Asnjëherë nuk ka qenë më e lehtë për një person mesatar që të dizajnojë dhe lëshojë një dyqan online. Ky është një lajm i shkëlqyeshëm për sipërmarrësit në të gjithë botën.

Nuk ka më asnjë pengesë të madhe kur bëhet fjalë për njohuri teknike ose buxhet. Për rreth 30 dollarë në muaj, çdokush me një kompjuter mund të ndërtojë një faqe në internet profesionale me Shopify. Shtë një kohë e shkëlqyeshme për të goditur vetveten tuaj dhe Shopify është një pjesë e madhe e asaj lëvizjeje.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map