Shopify Plus: Kurumsal Bir E-Ticaret Yazılımı İncelemesi

Shopify Plus , müşterilerinin taleplerini karşılaması gereken yüksek hacimli çevrimiçi perakendeciler için tasarlanmış, barındırılan, bulut tabanlı bir kurumsal e-ticaret platformudur. Shopify Plus, müşterilerinin işletmesinin teknik ihtiyaçlarına değil, işletmelerinin perakende tarafına odaklanmalarını sağlayan bir pakette ölçeklenebilirlik ve esneklik sağlar. Shopify Plus’ın mevcut müşterileri arasında Red Bull, Budweiser ve General Electric.


Shopify Plus e-Ticaret Platformu

Tamamen Barındırılan SaaS E-ticaret Platformuna Genel Bakış

Bir çevrimiçi mağazanız varsa veya inşa ediyorsanız ve mağaza kısmıyla çevrimiçi kısımdan çok daha fazla ilgileniyorsanız; tamamen barındırılan bir SaaS e-Ticaret platformu ihtiyacınız olan şey olabilir.

SaaS, Hizmet Olarak Yazılım anlamına gelir. Bununla, mağazanızı çalıştırmak için ihtiyacınız olan tüm yazılımlara ve e-ticaret yazılımını çalıştırmak için ihtiyaç duyduğunuz bilgisayar sunucularına erişim elde edersiniz.

Bu, bilgisayarların verimli bir şekilde çalışmasını sağlayan kişiler, verilerinizi güvende tutmak için güncellenen güvenlik ve yazılımın bakım ve güncellemeleri ile birlikte aylık bir ücret karşılığında paket olarak gelir; Kısacası, teknik çevrimiçi tarafı. Bu hizmet, aylık ücret ödediğiniz için abonelik hizmeti olarak da bilinir.

Çevrimiçi mağaza, pazarlama, reklam, müşteri desteği, envanter kontrolü ve perakende ile ilgili diğer her şeyi kurmak için mağaza tarafına odaklanabilirsiniz. Çevrimiçi katılımınız, e-Ticaret mağazanızdaki web sayfalarının içeriğini, müşterinin gördüğü her şeyi güncellemek ve işletmenizin nasıl çalıştığını izlemek..

Kurumsal e-Ticaret

Kurumsal e-Ticaret, satışları yılda yaklaşık 500.000 ABD dolarından fazla olan perakendecileri ifade eder. Bazı e-Ticaret yazılım şirketleri bu dolar değerini daha da artırıyor.

İşletme düzeyinde atamanın anahtarı yüksek hacimli trafik ve beklenen güçlü büyüme. Bu perakendecilerin, onlarla hızlı bir şekilde büyüyecek ve işlerinde sık sık artışlar gerçekleştirebilecek bir e-Ticaret çözümüne ihtiyacı var.

Shopify Plus Avantajları

Shopify Plus üzerinde çalışan Kilim ve Ana sayfa

gelişme & Bakım Maliyetleri

Çok basit: tüm geliştirme ve bakım maliyetleri isteğe bağlıdır. Shopify Plus ekibi çevrimiçi mağazanızı çalıştırmanın teknik tarafına bakar – bilgilerinizin güvenliği, bakımı, güncellemeleri, sistem verimliliği ve depolanması özenle ve optimize edilir.

İsteğe bağlı geliştirme maliyetleriniz, Shopify Plus’ta sizin için çevrimiçi mağazanızı kurması veya geçişi için birini işe almak istiyorsanız. Sizin için bunu yapabilen şirket tarafından akredite edilen Shopify Plus Uzmanlarını tanımlayan bir dizi makalemiz var.

Öngörülebilir Fiyatlandırma

Shopify Plus çevrimiçi mağazanızı çalıştırmanın ayda ne kadar tutacağını biliyorsunuz. Aylık fiyatlandırma planlarınız öngörülebilir ve şirket ile önceden görüşülmüştür. Belirlenmiş bir fiyat yoktur, ancak çeşitli raporlar başlangıç ​​fiyatının ayda yaklaşık 1200 $ olduğunu ve ihtiyacınız olan hizmet ve trafik seviyelerine bağlı olarak oradan yükseldiğini belirtmiştir..

Shopify Plus planında satış işlemi ücreti olmadığından aylık maliyetlerinizin öngörülebilirliği devam eder. Tabii ki, yine de kredi kartı ücretlerinizi ödemek zorunda kalacaksınız, ancak Shopify Plus tarafından herhangi bir ek ücret alınmıyor.

Bunu, barındırma ücretini, ödeme ağ geçidinizin işlem ücretlerini ve tüm yazılım değişikliklerine ayak uydurmaya ve emin olmaya çalışan geliştiricinizin gerçekten öngörülemeyen ücretlerini ödediğiniz, barındırılmayan bir seçeneğin öngörülemezliği ile karşılaştırın. her şey hala birlikte çalışıyor.

Ve sizin için değersiz, endişesiz bir teknik ortam için gönül rahatlığı nedir?

Shopify 14 günlük ücretsiz deneme sürümü sunuyor bunlara kredi kartı numaranızı vermeniz gerekmez.

Kurumsal Sınıf Özellikleri

Shopify, kurumsal bir e-Ticaret platformunda beklediğiniz tüm özelliklere sahiptir. Bunlar, otomatik gönderim, sipariş baskısı ve muhasebe, envanter ve diğer yönetim sistemlerine doğrudan beslemeleri içerir.

En dikkate değer özelliklerden bazıları:

 • % 99,9 sunucu çalışma süresi; 200 terabayt depolama alanı ve 7.000’den fazla CPU çekirdeği
 • sınırsız bant genişliği, sınırsız ürün ve satış hacmi
 • Bitcoin dahil 70 ödeme ağ geçidi
 • App Store’da 1000’den fazla uygulama
 • API ve geliştirme araçlarıyla kendi uygulamalarınızı ve uzantılarınızı oluşturma yeteneği
 • Google’ın Geliştirilmiş e-Ticaret Analytics motorunu destekler

Hesap Yönetimi

Shopify Plus, size özel hesap yöneticinizi atayarak birden fazla müşteri destek ekibi üyesiyle uğraşmanın hayal kırıklığını ortadan kaldırır. Bu kişi Shopify Plus mağazanızla ilgili tüm soru, endişe ve ihtiyaçlarınız için tek irtibat noktanızdır..

Shopify Plus Beyaz Eldiven Hizmeti

Hesap yöneticiniz işletmenizi öğrenir ve mağazanızın geçmişini bilir. Ayrıca, standart yazılımda bulunmayan mağaza özelleştirmelerini yapmak için sizinle birlikte çalışacaklardır..

Shopify Plus aboneleri, Shopify’ın öncelikli destek telefon numarası ve e-posta adresiyle birlikte Shopify’ın 7/24 telefon desteğine de erişebilir.

Tek bir odak noktası, barındırılan bir e-Ticaret platformu kullanmanın başka bir avantajıdır. Geliştirme ekibinin tek bir odağı var – Shopify Plus tek bir platformda. Bu büyük bir şey gibi görünmeyebilir, ancak birçok web geliştirme şirketi zamanlarını, odaklanmalarını ve yeteneklerini ayıran farklı platformlar ve diller üzerinde çalışır.

Shopify Plus ekibinin zamanı tek odaklıdır ve yaptıkları işte çok deneyimlidirler. Bu, sorunlarınız için daha hızlı düzeltme ve çözümlerle sonuçlanır.

Ölçeklendirilebilir Platform

Kurumsal e-ticaretin amacı, yüksek trafiğe sahip işletmeleri desteklemektir ve bilgisayar sunucuları bununla başa çıkmak için verimli ve güvenilir bir şekilde çalışmak zorundadır. Bunun için endişelenmek istemiyorsunuz; Endişeniz, iş sürecinizin ve envanterinizin tüm bu yeni müşterileri ve işlemleri ele alıp alamayacağı olmalıdır.

Shopify Plus, tüm müşterileri için çok sayıda e-Ticaret işlemini güvenli bir şekilde gerçekleştirecek donanım ve destek altyapısına sahiptir. Bir seferde yüz binlerce işlemi gerçekleştirebilir ve% 99,9 kesintisiz çalışma süresine sahiptir..

Shopify Plus, satış hacmine, bant genişliğine veya sahip olabileceğiniz bir dizi ürüne sınır koymaz, böylece büyümeye devam edebilirsiniz. Ve ne kadar büyürseniz büyeyin, siteniz çökmez.

Entegre ve Son Derece Özelleştirilebilir

Shopify Plus entegrasyonları ve özelleştirme

Şablonları istediğiniz gibi özelleştirebileceğiniz için Shopify Plus mağaza önünüze bir çerez kesici görünümünüz olması gerekmez. Aynı şey işlevsellik için de geçerli. Shopify Plus, her müşterinin tam olarak içine yerleştirilmesi gereken her araca sahip değildir – bu son derece hantal bir platform olur.

Hedeflenen bir e-posta pazarlama kampanyasına mı yoksa bir müşteri ödüllendirme programına mı ihtiyacınız var? Shopify Plus’ı üçüncü taraf satıcıların uzantıları ve entegrasyonlarıyla genişletmek kolaydır. Örneğin NetSuite ve SAP kolayca entegre yazılımlar sağlar.

Shopify Plus mağazanıza, ana koda yapıştırılan küçük kod parçaları olan uzantılar aracılığıyla da işlevsellik ekleyebilirsiniz..

Shopify Plus, seçebileceğiniz 1000’den fazla uygulamadan oluşan iyi seçilmiş bir App Store’a sahiptir. Bazı uygulamalar ve uzantılar kendinizi kuracak kadar basittir, ancak diğerleri bir geliştiricinin yardımını gerektirebilir.

Shopify Plus, geliştiricilerin platform için kendi özelleştirmelerini yazmalarına izin veren Komut Dosyaları yayımladı. Yani hayal kurabilir ve bir geliştirici bulabilirseniz, istediğiniz işlevselliğe sahip olabilirsiniz..

Güvenlik (PCI Uyumlu)

Shopify Plus, bankalar tarafından kullanılan güvenlik düzeyine sahiptir – Seviye 1 PCI DSS. Bu, güvenliğin altın standardıdır. Shopify Plus, verilerinin sürekli risk değerlendirmesini ve yıllık yerinde değerlendirmeleri uygular.

Müşteriler Özel Hissediyor

Standart Shopify platformu, müşterileri çevrimiçi mağazanın görünümüne sahip olmayan bir Shopify web alanı altında ödeme yapmaya yönlendirir; mağazanın marka bilinci oluşturma veya web sitesinde gezinme olmadan. Bu, en iyi ihtimalle, müşterilerin kafasını karıştırır ve en kötüsü, satın alma işlemlerini tamamlamalarını korkutur.

Shopify Plus müşterileri, ödeme yapmak için mağazanızda kalırlar, böylece sizden satın aldıklarını görme konusunda güvenlik ve güvenleri vardır.

Müşterinin kendini özel hissetmesinin bir başka yolu, mağazanızla ilgili şikayet veya sorunları çözme hızıdır. Hesap yöneticinizle doğrudan ilişkiniz bunun hayati bir parçasıdır ve kendi müşterilerinizle olumlu bir müşteri deneyimi oluşturmanıza önemli ölçüde yardımcı olabilir.

Çok Kanallı Satış İşlevselliği

Shopify Plus ile her yerde satış yapın

İster tuğla ve harç mağazanızı çevrimiçi bölgeye genişletiyor olun, ister mevcut bir çevrimiçi mağazadan geçiş yapın, birden fazla kanalda satış yapma yeteneği genellikle kurumsal düzeydeki işletmelerin büyümesinin anahtarıdır.

Shopify Plus, gerçek dünyadaki mağazalara bağlantı sağlayan, fiziksel mağazanızda çevrimiçi satış yapabilmeniz için bir satış noktası özelliğine sahiptir. Pazarlama erişiminizi genişletmek için Facebook ve Pinterest gibi sosyal medya platformlarında da satış yapabilirsiniz.

Küresel genişlemeyi düşünen perakendeciler, birden fazla coğrafi bölgede satış yapmanıza izin veren Bitcoin dahil olmak üzere Shopify Plus’ın sunduğu 70’den fazla farklı ödeme ağ geçidi ile ilgilenecek.

Pazarlama Dostu

Shopify Plus mağazanızı oluşturmak için tüm Shopify temalarına erişebilirsiniz ve tüm temalar mobil uyumludur. Bu, temaların mobil cihazın ekran boyutunu algıladığı ve kendi boyutlarını eşleşecek şekilde ayarladığı anlamına gelir. Bu, tüm müşterileriniz ve bu özelliğe sahip web sitelerine arama sonuçlarına öncelik veren arama motorları için iyidir.

Shopify Plus, pazarlamacıların hayatlarını kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Mağazanızın müşteriye dönük tarafını oluşturmak ve güncellemek basit ve kolaydır ve ihtiyacınız olan her şeye gösterge tablosundan erişilebilir.

Sahne arkasında, ziyaretlerin ve dönüşümlerin istatistiklerini ve satış rakamlarını zorlamak için analitik çalıştırmak da aynı derecede kolaydır; kullanmak için çok çeşitli raporlarınız var.

Uluslararası Dağıtım

Kurumsal düzeyde birçok e-ticaret işletmesi küresel pazara girer ve Shopify Plus bunu kolaylaştırır. Uluslararası pazarlama için yerleşik özellikler arasında coğrafi hedefleme, dil ve para birimi araçları yer alır.

Shopify Plus Dezavantajları

API veya Özel Arka Uç Sınırlamaları

Barındırılan herhangi bir platformda, hangi değişiklikleri yapabileceğiniz konusunda her zaman sınırlamalarla karşılaşırsınız. Shopify Plus, müşteriye dönük tarafta büyük miktarda özelleştirme sunar, ancak arka ucu değiştirme yeteneği sınırlıdır. FTP’ye veya veritabanına erişiminiz yok – her şeyin ön uç veya API üzerinden yapılması gerekiyor.

Örneğin, belirli bir envanter sağlayıcısı kullanıyorsanız ve yazılım Shopify Plus ile kolayca entegre değilse, entegrasyonun çalışması için çok çalışmak için bir geliştirici tutmanız gerekir.

Platform Kilidi

Shopify Plus mağazanızı geliştirdikten veya Shopify mağazanızı oraya taşıdıktan sonra, Shopify’a şirket olarak ne olursa olsun kilitlenirsiniz. Mağazanızı başka bir yere taşımaya karar verirseniz, yalnızca Shopify Plus’ın dışa aktarmanıza izin verdiği bilgileri alabilirsiniz.

Aslında tüm verileriniz, ancak yine de FTP’ye ve kendi sunucularınızdaki tüm veritabanlarına erişim ile aynı değil.

Ayrıca, Shopify Plus’ı kullanma konusunda şirket içinde bazı uzmanlıklar geliştirmelisiniz. Mağazanızı özelleştirmek ve bakımını yapmak, birinin Shopify Plus’ın giriş ve çıkışlarını öğrenmesini ve platforma özgü bazı bilgileri geliştirmesini gerektirir. Shopify kendi kodlama dilini (Liquid) kullanır, bu nedenle HTML veya CSS’yi bilmek burada yardımcı olmaz.

Sınırlı İndirim Seçenekleri

Bu, çevrimiçi mağazanızda indirimleri nasıl belirlediğinize ilişkin bir sınırlamadır. Bir kerede yalnızca bir koşul için indirim belirleyebilirsiniz: bir koleksiyona, ürüne veya fiyata. Örneğin, 20 ABD dolarının üzerindeki tüm ürünlerde% 10 indirim yapamazsınız. Kaç tane kesim yapmak istediğinize ve bunları nasıl yapılandırmak istediğinize bağlı olarak, bu ciddi bir endişe kaynağı olabilir..

Shopify Plus Rakipleri

Shopify Plus ve Magento Enterprise Karşılaştırması

Shopify Plus ve Magento Enterprise Edition, kurumsal e-Ticaret alanında doğrudan rakiplerdir. Temel fark, Shopify Plus’ın barındırılan bir çözüm olması ve Magento Enterprise’ın kendi barındırmasıdır, böylece yazılımı sizin için çalıştırmak için bir web barındırma hizmeti bulmak zorundasınız..

Shopify Plus e-Ticaret Platformuna geçin

Magento ayrıca, barındırılan bir sürüm olan Magento Enterprise Cloud Edition sunar. Bu platform aynı kod tabanını kullanır ve Magento ile aynı esnekliği sağlar.

Hem Shopify Plus hem de Magento Enterprise, Düzey 1 PCI DSS sertifikası ile PCI güvenlik uyumludur. Ana fark, barındırılan bir platform olarak Shopify Plus ekibinin sizin için güvenliğe bakmasıdır.

Magento ile veri güvenliğini sağlamaktan siz sorumlusunuz ve içindeki herhangi bir ihlal endişe ve sorumluluğunuzdur. Bunları izlemek ve düzeltmek zaman ve çaba gerektirir, tüm endişelerden bahsetmiyoruz.

Çevrimiçi mağazanızı güncellemenin kolay ve anlaşılır olması gerekir. Ürün açıklamaları, web sitesi kopyasını düzenleme, müşteri formları ekleme ve müşteriye dönük diğer tüm içerik doğru ve zamanında olmalıdır.

Ayrıca, satışlarınızın nasıl gittiğini, dönüşüm oranlarınızın ne olduğunu, sosyal medya kampanyalarınızın nasıl performans gösterdiğini ve diğer birçok pazarlama bilgisini izlemek için analitiklere ihtiyacınız var.

Shopify Plus ile tüm bunların işlevlerine yönetim panelinizden erişebilirsiniz. Magento Enterprise varsayılan olarak bu işlevlerin hiçbirine sahip değildir, ancak bunları uzantılar aracılığıyla ekleyebilir veya kendiniz oluşturabilirsiniz. Bununla birlikte, Magento Enterprise’ın sahip olduğu şey, yönlendirmeleri veya satış ortaklığı pazarlamasını ele alacak uzantılardır..

Arama motoru optimizasyonu, çevrimiçi perakendeciliğin genellikle gözden kaçan bir parçasıdır. Tüm satın alma işlemlerinin üçte birinden fazlası ilk web aramalarından yapılır. Sürüm 2 ve şimdi sürüm 2.1 ile Magento Enterprise, SEO ile Shopify Plus ile aynı seviyede.

Her iki platform da yeterli bir SEO için yeterli araç sağlar ve entegre bir blog ve sosyal paylaşım düğmelerine sahip olma becerisini içerir.

Nakliye, herhangi bir çevrimiçi işletmenin anahtarıdır ve hem Shopify Plus hem de Magento Enterprise, USPS de dahil olmak üzere en büyük nakliye endişeleriyle entegre olur. Shopify Plus, DHL ile bağlantı kurmuyor.

Magento Enterprise kendi kendini barındıran bir platform olduğundan, destek ve uygulamalar kullanıcılarının başarısı için çok önemlidir. Forum moderatörleri ve katkıda bulunanların yanı sıra uygulamalar ve uzantılar yazan geliştiricilerden oluşan güçlü bir küresel topluluk var.

Shopify Plus, 1000’den fazla üçüncü taraf uygulamasına sahip bir uygulama mağazasına ve öncelikli erişime sahip olduğunuz çok güçlü bir müşteri destek ekibine sahiptir..

Shopify Plus ve BigCommerce Enterprise Karşılaştırması

Mevcut BigCommerce mağazanızı Shopify Plus'a taşıyın

BigCommerce, barındırılan, bulut tabanlı e-ticaret alanındaki Shopify’ın ana rakiplerinden biridir. BigCommerce Enterprise, yıllık 1 milyon dolar veya daha fazla satış yapan perakende satış işleriyle tanınır. Müşterileri arasında Toyota, Gibson ve Payless Shoesource var..

Hem Shopify Plus hem de BigCommerce Enterprise’ın gösterge panoları ilgili standart e-Ticaret platformlarına dayanmaktadır ve her ikisinin de kullanımı kolaydır. (Shopify ve BigCommerce incelemelerimize bakın.)

Her iki platform da kutudan çıktığı gibi özelliklerle geliyor ve bunları uygulamak basit. Shopify Plus, Liquid adlı kendi kodlama dilini kullanır ve bunu teknik olarak eğimli olarak almak için bir öğrenme eğrisi vardır. Yakın zamana kadar, BigCommerce Enterprise şablonlarını düzenlemek şikayetler çizdi, ancak yeni Şablon tema editörü süreci basitleştirdi.

Shopify Plus ve BigCommerce Enterprise, sınırsız bant genişliği ve ölçeklenebilirlik ve% 99,99 çalışma süresi ile benzer özelliklere sahiptir. Her ikisi de birden çok kanalda satış yapmanıza izin verir ve her ikisi de özel hesap yöneticileri sağlar, ancak BigCommerce Enterprise ile bu hizmet için ek bir ücret vardır.

Shopify Plus, SEO’nuzda bir düşüş olmadan önceki müşterilerinizin yeni Shopify Plus platformunuza ağrısız bir şekilde aktarılması için Traffic APP ile öne çıkıyor. Her iki Kurumsal platform, entegre tek sayfalık ödeme ile kazanır.

Shopify Plus oldukça yalın bir platform temel platformuna sahiptir, ancak uygulama mağazasında 1000’den fazla uygulama arasından işlevsellik ve özellikler ekleyebilirsiniz. BigCommerce Enterprise 265 uygulama seçeneği sunar, ancak ihtiyacınız olan hemen hemen her şeyi kapsar.

Bulamayacağınız bir şeye ihtiyacınız varsa, her iki platform da geliştiricilerin yeni uygulamalar oluşturmaları için API’leri aracılığıyla erişim sağlar.

Shopify Plus ve BigCommerce Enterprise ile hazırlanan tüm web sitesi temaları mobil uyumludur. Her tema için olası farklı varyasyonları sayarsanız, BigCommerce Enterprise’da daha fazla tema bulunur.

Küreselleşiyorsanız ödeme işleme ağ geçitleri endişe verici olabilir. Shopify Plus 70 ödeme işlemcisi ile dünyayı kapsıyor ve BigCommerce Enterprise’da sadece 38 tane var – ama bu sizin için yeterli olabilir.

Sonuç

Shopify Plus Kimler İçin Önerilir?

Çevrimiçi bir mağaza isteyen bir perakendeci iseniz Shopify Plus’a göz atmanızı ve:

 • büyük ve büyüyen bir perakende mağazasına sahiptir (tuğla ve harç veya çevrimiçi)
 • yılda en az 500.000 dolar satış yapıyor
 • satış hacminizin potansiyel olarak görünürde bir sınır olmadan büyümeye devam edeceğini öngörür veya planlar
 • satışlarınızda periyodik ani artışlar olabilir, belki de dakikada binlerce sipariş
 • teknik çevrimiçi ortamınıza değil tasarım, pazarlama ve perakende satışa odaklanmak istiyor
 • herhangi bir mobil platform için otomatik olarak uyarlanan benzersiz, özelleştirilmiş bir mağaza önü istiyor
 • e-ticaret servis sağlayıcınızla özel müşteri desteği ve uzun vadeli bir ilişki istiyor
 • farklı bölgelerde ve dillerde küresel olarak genişlemeyi bekliyor
 • daha fazla müşteriye ulaşmak için çok kanallı satışa inanıyor

Shopify Plus’ı neden kullanıyorsunuz??

Shopify, orijinal e-Ticaret platformunu aşan daha büyük müşterilerini memnun etmek için Şubat 2014’te Shopify Plus’ı başlattı. Shopify bazı yüksek hacimli işlerle başa çıkmayı başardı, ancak bunu yapmak için tasarlanmadı.

Zaten bir Shopify müşterisiyseniz ve Shopify Plus’a geçiş yapmaya hazır olup olmadığınızdan emin değilseniz, Shopify Plus’ın sahip olduğu dört temel ekstra şunlardır:

 • kendi markanızdaki ve markanızla ve web sitenizle ödeme yapma
 • destek için özel bir hesap yöneticisi & çok yüksek trafik seviyesindeyken özelleştirilmiş.
 • envanter ve yönetim platformlarıyla özelleştirilmiş entegrasyon
 • farklı hedef ülkeler için mağazalarınızın klonlarını oluşturma yeteneği

Zaten başka bir yerde çevrimiçi bir mağazanız varsa ve kurumsal düzeyde bir platforma geçmek istiyorsanız, Shopify Plus doğrudan taşınabileceğiniz anahtar teslim bir çözüm sunar. Hesap yöneticiniz, mağazanızın geçişteki arama sayfası sıralamanızı kaybetmemesini sağlamak için sizinle birlikte çalışacaktır.

Her ne kadar nispeten yeni olsa da, Shopify Plus Zaten bazı ağır vurucu müşterileri vardır ve genellikle herhangi bir kurumsal e-ticaret platformunun ilk üçünde belirtilir. Bu yazılımın kullanıcı yorumları son derece olumluydu.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me