E-Ticaret Stratejinizi Geliştirmek için 7 İpucu

İnternet, insanların yeni şeyler alma şeklini değiştiriyor. Tuğla ve harç mağazalarının günleri neredeyse geçmişte kaldı. İnsanlar bugünlerde yiyeceklerden tıbbi tedavilere kadar her şeyi çevrimiçi olarak satın alabilirler. İnternette çok fazla işletme ortaya çıktığında, e-ticaret web sitenize başlamak her zamankinden daha zor.


Blogunuzu bir e-ticaret web sitesine dönüştürüyor olun veya sıfırdan başlıyor olun, görülmeniz gerekir. İnternette çok fazla gürültü var. Ortalama bir internet kullanıcısı sadece Facebook’ta gezinerek pek çok eklenti görür. Bu kadar rekabetle nasıl fark edilirsiniz? E-ticaret stratejinizi geliştirmek için bu 7 ipucu, web sitenizin doğru kitley tarafından nasıl görüleceğini açıklayacaktır..

e-Ticaret Stratejisi Geliştirme Seçenekleri

1. Kitlenizi Tanıyın

Kiminle konuştuğunuzu bilmiyorsanız, birisinin dinleyip dinlemediğini nasıl bileceksiniz? E-ticaret stratejinizi geliştirmenin ilk anahtarı, kitlenizi tanımak anlamına gelir. Kitlenizin yaşı ve ilgi alanları hakkında kabaca bir tahmin yapmak yeterli değildir. Kitlenizin gerçek bir şekilde anlaşılmasını istiyorsanız, onları samimi bir düzeyde bilmeniz gerekir.

İdeal kitlenizi düşünürken daha derine inin. İdeal müşterinizi grup yerine tek kişi olarak hayal edin. Kim o? Nerede alışveriş yapıyor? Alışkanlıkları neler? İdeal müşterinizin yaşamının, geçmişinin ve satın alma alışkanlıklarının farklı yönlerini yıkın. İdeal müşterinizi bu düzeyde anladıktan sonra, yalnızca onlar için tasarlanmış bir strateji oluşturabilirsiniz.

2. Test Kullanılabilirliği

E-ticaret web sitenizin diğer büyük web siteleriyle rekabet edebilmesi gerekir. İnsanları sizinki gibi Amazon gibi bir marka seçmekten alıkoyan nedir? Tipik alışveriş yapanlar için kullanımı kolay bir web sitesine ihtiyacınız var. Kullanılabilirliği test ederken, bir web sitesi sahibini düşünemezsiniz, bir müşteri gibi düşünmeniz gerekir. İdeal müşteriniz ne arar? Hangi bilgileri bilmek istiyorlar? Her şey farklı ekran boyutlarında doğru görünüyor mu? Mobil cihazlar hakkında ne?

Kullanılabilirliği düzenli olarak test etme alışkanlığı edinin. Pazarlama blogu Kissmetrics mobil kullanıcıların neredeyse yarısının web sitelerinin iki saniye veya daha kısa sürede yüklenmesini beklediğini gördüm! Web siteniz hızlı çalışmıyorsa, kullanıcılarınızı kaybedeceksiniz. Aynı durum bozuk bağlantılar veya sayfalar için de geçerlidir. Bir şey düzgün çalışmıyorsa, kullanıcılar düzeltilene kadar etrafta dolaşmaz.

3. Kolay Ödemeler

İnsanlar duygusal satın alma kararları verir. Hızlı hareket ederler ve mantık onları yakalamadan önce bir şeyler satın alabilirler. Bu, ödeme sürecini hızlandırabilen e-ticaret işletmeleri için iyi bir haber. Bir müşteri alışveriş sepeti için hızlı bir şekilde ödeme yapamazsa, faiz kaybedebilir. Müşterilerin kredi kartı bilgilerini güvenli bir şekilde iletmelerini mümkün kılmak için çeşitli ödeme seçenekleri sunun. Daha fazla yardım için şu kılavuzu okuyun: ExpertSure satıcı hesapları oluşturmak için.

4. İncelemeleri Dahil Edin

İnsanlar başkalarına güvenir. E-ticaret web sitenizi geliştirmenin harika bir yolu, ürünler ve şirketiniz için incelemeleri okumayı ve bırakmayı kolaylaştırmaktır. Çoğu insan Amazon’dan satın almaya kolayca güvenir, çünkü birçok insan Amazon kullanıyor. İnsanlar çevrimiçi olarak fiziksel olarak göremedikleri şeyler satın aldıkları için, seçimlerinde kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olmanız gerekir. Hiçbir şey insanları bir e-ticaret web sitesinden inceleme eksikliğinden daha hızlı korkutmaz!

Sadece müşterilerin yorumları okumasını kolaylaştırmakla kalmamalı, aynı zamanda satın alma işleminden sonra müşterileri yorum bırakmaya teşvik etmelisiniz. Bunu sosyal medya veya takip e-postaları ile yapabilirsiniz. İncelemeleri kabul ediyorsanız, olumsuz durumları düzeltmek için kendi yolunuzdan çıkmaya istekli olun. Negatif e-postalar bir işletme olarak itibarınızı öldürebilir, bu nedenle müşterilerle olumlu etkileşimler için elinizden gelenin en iyisini yapın.

5. Müşteri Hizmetleri

İnternetin insanları birbirine bağlaması gerekiyor olsa da, her zamankinden daha fazla duvar var gibi görünüyor. E-ticaret web siteleri bazen robotik olarak okunur ve bu nedenle işletme sahiplerinin kendi insanlıklarına odaklanmaları gerekir. Müşteri hizmetleri bu robot kalıbı aşmanın ve web sitesinin arkasında gerçek bir insan olduğunu göstermenin bir yoludur.

Müşteri hizmetleri bir satın alma veya kayıp arasında fark yaratabilir. İnsanlar duyulduğunda, bir işletme önerme olasılığı daha yüksektir. Zendesk, önde gelen müşteri hizmetleri platformlarından biri, insanların% 85’inin mükemmel bir müşteri hizmeti deneyimi için daha fazla ödeme yapmaya istekli olduğunu söylüyor. Bu bir öncelik haline getirmek için yeterli sebep!

6. Sosyal Medya

Sadece e-ticaret web sitenize sahip olmak yeterli değildir. Bugünlerde rekabetçi olmak istiyorsanız, sosyal medyada aktif olmanız gerekir. Sosyal medya, müşterilerle etkileşim kurmanız ve ilişkiler kurmanız için size bir şans daha verir. Sosyal medyada yayın yaparken tonunuzu konuşmaya ve yardımcı olmaya çalışın. Satıcı gibi görünmekten kaçının. Kimse birisinin onlara bir adım okuduğunu hissetmekten hoşlanmaz. Ürünlere değil, kullanıcıya odaklanın.

7. Görüşleri Dinle

Son olarak, müşteri geri bildirimleri e-ticaret web siteleri için en değerli araçlardan biridir. E-ticaret web sitelerinin karşılaştığı yaygın sorunlar, terk edilmiş alışveriş sepetleri, düşük dönüşüm oranları ve teknik hatalardır. Siz sormadan bir sorunun farkında bile olmayabilirsiniz. Clientheartbeat.com müşteri memnuniyetinizi ölçmenin kolay yollarını paylaşır. Kullanıcıları, satın almada başarısız oldukları veya hatta bir satın alma işleminden sonra bile geri bildirimde bulunmaya teşvik edin. Neyin işe yarayıp neyin yaramadığına dair en iyi bilgi kaynağınızdır!

Sonuç

Birkaç yıl içinde, e-ticaret web siteleri, alışveriş söz konusu olduğunda muhtemelen yeni normal olacaktır. Giderek daha fazla işletme sahibi sıcakken bu eğilime atlıyor. 2018’de e-ticaret web sitelerinin yükselişi ile daha fazla rekabet geliyor. Neyse ki, doğru strateji sizi kalabalığın dışında tutacak. Hatırlamanız gereken en önemli şey, bunun işletmenizle ilgili olmaması, müşteriyle ilgili olmasıdır. E-ticaret işinizi bir üst seviyeye taşımaya hazır mısınız? Yukarıdaki 7 ipucunu bugün kullanmaya başlayın!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map