Bir e-Ticaret Platformu Seçmeden Önce Dikkate Alınması Gereken 19 Şey

Çevrimiçi alıcılar hızlı, kişiselleştirilmiş ve sorunsuz deneyimler bekler. Çevrimiçi mağazanız teslim edilmezse, ulaşacak satışları kaybedersiniz 2018 yılına kadar 414 milyar dolar. Satışı kaybetmek kötü haber buzdağının sadece görünen kısmı.


Olumsuz yorumların etkisi için kendinizi destekleyin. Veya daha da kötüsü, sosyal medyada viral olan şikayetler. “Müşterilerimin beni sevmesini sağlamak için ihtiyacım olan her şey mi?”

Bir e-ticaret platformu seçmenin en önemli nedeni budur, ancak onu da sevmelisiniz. Bir çevrimiçi mağaza üreticisine karar vermeden önce, satışın ötesine geçtiğinden emin olun.

Doğru e-Ticaret Yazılımı nasıl seçilir

Alıcılar alışveriş listeleri yapar. Bir e-Ticaret platformu seçmek için de akıllı bir yaklaşım. İhtiyacınız olan şey ne sattığınıza bağlıdır, ancak listenin başında yer alan temel özellikler vardır. Seçim yapmadan önce dikkat etmeniz gerekenler:

1. Özellikler

En iyi e-ticaret platformlarının her biri çok çeşitli çan ve ıslık sunar. Sadece bir avuç çok önemlidir. Onlara odaklan.

 • Alışveriş Sepeti Eklentileri ve Eklentileri. Alışveriş sepeti olmayan bir e-ticaret sitesi, yazarkasa bulunmayan bir mağaza gibidir.
 • Ödeme seçenekleri. Müşterileriniz istedikleri şekilde ödeme yapabilir mi? Yabancı müşteriler ne olacak?
 • Şablonlar ve Temalar. Sadece birçoğu değil, kendi sitenizin tasarımına uyan iyi olanlar. Bir alıcının ilk izlenimi satışı yapar veya indirir.
 • Site Güvenliği. Temel bilgilerin ötesine geçen platformlar arayın. Bilgisayar korsanlarına karşı sahtekarlık koruması ve izlemesi sunuyorlar mı??
 • İçerik yaratımı. Zayıf bir içerik yönetim platformu (CMS) güçlü bir e-Ticaret platformunu saklayabilir. Google, kullanıcıların bir şeyler bulmasına yardımcı olan içeriğe sahip çevrimiçi mağazaları tanıtmaktadır.

2. Fiyatlandırma Seçenekleri

Tek beden herkese olmaz. Bir fiyatı da yok. İhtiyacınız olanı eklemenizi veya çıkarmanızı sağlayan bir e-Ticaret platformunu seçin. Peki fiyatlandırmalarını nasıl buluyorlar? En iyi ve en esnek platformlar bu şekilde temel alır:

 • Plan, Barındırma ve Araçlar
 • Alışveriş ve Pazarlama Özellikleri
 • Arka Ofis ve Güvenlik
 • Yardım ve Destek

Dünya aylık faturalandırma döngülerinde çalışır ve çoğu e-Ticaret platformunda da.

3. Şablonlar (Temalar)

Sıfırdan tasarlayabilirsiniz, ancak satışa odaklanmak istemez misiniz? e-Ticaret yazılım sağlayıcıları bunu kolaylaştırmak için şablonlar sunar.

Bir şablon kullanmanın yararı, platformunuzla çalıştığını zaten bilmenizdir. Dezavantajı, bazı platformların sadece birkaç teması olması.

Başkaları için neyin işe yaradığını öğrenmek için platformun çevrimiçi topluluk forumlarına göz atın. Diğer kullanıcılar tarafından oluşturulan ücretsiz veya düşük maliyetli temaları bulacaksınız. Sitelerini ziyaret edin ve temayı çalışırken görün.

Bağımsız tasarımcılar daha fazla şablon seçeneği sunar. Genellikle belirli platformlar için temalar oluşturmaya odaklanırlar.

4. Tasarım Esnekliği

Doğru e-Ticaret yazılımı birkaç saat içinde çalışmaya başlayabilir. Hızlı dağıtım bir fedakarlıkla gelebilir. Teslim tasarım esnekliği elde edebilirsiniz.

VeoPix’e göre, bir kullanıcının ilk izlenimlerinin% 94’ü tasarımınızdan geliyor.

Bu her zaman bir e-Ticaret platformunun amacı değildir. Mağazayı oluşturmanızı kolaylaştırmaya odaklanırlar. Sonuç, kendilerine “Bunu daha önce görmedim mi?” Diye soran müşteriler için déjà vu alışverişidir.

E-Ticaret platformunuz, marka kimliğinizin tasarım öğelerini entegre edebilmelidir. Çoğu şablon bunun için yeterince esnektir. Emin değilseniz sorun.

5. İşlevsellik

Çevrimiçi mağazanız, müşterilerin markanızla sahip olduğu en önemli bağlantıdır. Kötü bir satın alma deneyimi buna zarar verebilir.

E-Ticaret yazılım çözümü, çevrimiçi mağazanıza gelen müşteri miktarını karşılayabilir mi? Kapasite çok önemli bir işlevselliktir.

En iyi tasarlanmış e-Ticaret platformları bu güvenceyi sunar, ancak yeterli değildir. Müşteriler kişiselleştirilmiş deneyimler bekler. Ürünleri coğrafi konumlarına göre görmek istiyorlar mı? Önceki satın alma işlemlerine dayalı e-postaları takdir ediyorlar.

İşlevsellik bunu yaratır.

Müşteri deneyimini özelleştirebileceğini göstermeyi düşündüğünüz e-Ticaret platformuna meydan okuyun.

6. Kullanım Kolaylığı

“E-Ticaret platformu” ve “alışveriş sepeti yazılımı” iki farklı şeydir. Her ikisi de çevrimiçi mağazanızı çalıştırmanıza ve ödemeleri işlemenize yardımcı olur, ancak biri diğerinin alt kümesidir. Hangisine ihtiyacınız olduğunu bildiğinizden emin olun.

Tüm çözüme ihtiyacınız varsa, bir e-Ticaret platformu istersiniz. Barındırma, tasarım şablonları, ödeme işleme, satıcı araçları, pazarlama, güvenlik ve daha fazlasını içerir.

Zaten bir web siteniz varsa, yalnızca müşterilerinizle iş yapmanın bir yoluna ihtiyacınız olabilir. Alışveriş sepeti yazılımı en iyi seçimdir.

Her iki seçeneği de sunan çok sayıda satıcı var. Seçimi bu soruya dürüst bir cevaba dayandırın. Çevrimiçi mağazanızı çalıştırmak için arayüzün ne kadar kolay olması gerekir? Sonra kendinizi müşterinin yerine koyun. Seçtiğiniz çözüm onlar için de kolay olacak mı??

7. Ürün Kataloğu

Ürün kataloğunuz sattığınız her ürün için çevrimiçi veri havuzudur. Itmek istediğiniz öğeleri tanıtmak zorundadır. Aynı zamanda, müşterilerinizin aradıklarını bulmalarına yardımcı olmalıdır..

Bir e-Ticaret platformunun sağladığı veri alanlarına bakmak için zaman ayırın. Esnek değiller mi? Değişiklikler yapmak zorunda kalacak mısınız? Bu, size karşı çalışacak bir çözümdür, sizin için değil. Doğru seçim şu soruları da cevaplar:

 • Katalog farklı özelliklere sahip bir ürünü temsil edebilir mi? Sınırlamalar var mı?
 • Katalog kaç ürün kategorisini ve alt kategoriyi destekleyebilir?
 • Veri çoğaltması olmadan bir ürünü veya alt kategoriyi birden fazla kategoriye yerleştirebilir misiniz??
 • Aksesuarları ilişkilendirebilir ve paketler oluşturabilir misiniz??

8. Mağaza Büyüklüğü

Tuğla ve harç mağazalarının boyut sınırlamaları vardır, ancak çevrimiçi mağazanızda?

Teorik olarak, hayır. Ancak yine de envanteri takip etmeniz gerekiyor. Bu, ihtiyacınız olan kapasiteyi anlamanıza yardımcı olur. Düşündüğünüzden biraz daha karmaşık.

Her biri 20 farklı renkte gelen beş ürün satıyorsanız, 100 ürünü tanımlamanız ve izlemeniz gerekir. Her öğeye alfasayısal bir SKU (depolama birimi) atayacaksınız.

En popüler e-ticaret platformları mağaza boyutuna göre değişken fiyatlara sahiptir. Örneğin, Shopify’daki giriş seviyesi aylık fiyat seviyesi 14 TL’dir ve 25 SKU sunar. Cömert görünüyor, ancak 20 ürününüzdeki beş ürününüz için yeterli olmaz.

Kullanmayı planladığınız platformun ölçeklenebilir olduğunu kontrol edin. Çoğu sınırsız sayıdadır, bu yüzden tükenme konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

9. Performans

Hız önemlidir ve Aberdeen Grubu kanıtlayacak verilere sahiptir. Yükleme süresinde bir saniyenin gecikmesi şu anlama gelir:

 • % 11 daha az sayfa görüntüleme
 • Müşteri memnuniyetinde% 16 azalma
 • Dönüşümlerde% 7 kayıp

Çevrimiçi mağazalar çok fazla resim kullanıyor. Yüklenmesi biraz zaman alıyor. Bu görüntüleri optimize etmek için e-Ticaret platformunuzla ortak çalışın, böylece hızlı yüklenirler. Sizinle başlar, ancak partneriniz de yardım etmelidir. İçerik dağıtım ağları (CDN) gibi araçlarla performansı artıracaklar mı?

Çevrimiçi mağazanızın veritabanı da bir performans darboğazı olabilir. Özellikle geniş bir seçiminiz varsa. Bir e-ticaret platformuna buna nasıl yaklaştıklarını sorun. Dikkatinizi çekerken, onlara kesinti oranlarını sorun. Övünmek istedikleri bir şey olmalı.

10. Açık Kaynak ve Barındırılan Çözüm

Açık Kaynak, Kendinden Barındırmalı olarak da adlandırılır. Barındırılan Çözümler ayrıca SAAS (Hizmet Olarak Yazılım) olarak da bilinir. Seçim senin, ama senin için doğru olan?

Üç ana faktöre bağlıdır:

 • Senin bütçen
 • Programlama yeteneğiniz
 • Mağazanızın özellik gereksinimleri

Bu üç düşünceye dayanarak, insanlar neden Barındırılan bir Çözüm seçiyorlar:

 • Kurulum ücreti. Düşük. Özelleştirme maliyetleri orta düzeydedir.
 • Beceriler. İyi bilgisayar becerileriniz olduğu sürece başlatabilir ve koruyabilirsiniz.
 • Barındırma. Maliyete dahildir.
 • Destek. Yardım bir telefon uzakta.
 • Yükseltmeler. Sonunda iş yok. Geliştirici tarafından itildi.

İnsanlar neden Açık Kaynak tercih ediyorlar:

 • Özellikleri. Özelleştirme için daha iyi esneklik.
 • Üçüncü Taraf Yazılım Entegrasyonu. Kök dosyalarına erişiminiz var. Beğendiğiniz herhangi biriyle çalışmakta özgürsünüz.

Bütçe çoğu için belirleyici faktördür. Açık Kaynak için kurulum maliyetleri daha pahalı bir seçenek haline getirir. Devam eden geliştirme için daha fazla maliyet ekleyin. Toplam esneklik için hala daha iyi bir seçim.

11. Üçüncü Taraf Entegrasyonları

E-Ticaret yazılım çözümü seçiminiz, ihtiyacınız olan her özelliği veya işlevi sunmayabilir. Başlamazsa, başka birinin sağladığı bir çözüme bağlamanız gerekir. Üçüncü taraf çözümleri şu işlevleri ekler veya genişletir:

 • İçerik yönetim sistemleri. Müşteri deneyimini yönetin.
 • Kurumsal Yönetim. Canavar verilerini yönet.
 • Ödeme sağlayıcıları. Müşterilerin size ödeme yapma şeklini yönetin.
 • Analiz ve test. Müşterilerinize nasıl pazarladığınızı yönetin.
 • Coğrafi Konum. Müşteri deneyimini konuma göre yönetin.
 • Gönderim ve adres doğrulaması. Yerine getirme lojistiğini yönetin.
 • Vergi hesaplama. Yerel veya küresel vergi uyumluluğunuzu yönetin.
 • Sosyal paylaşım ve incelemeler. Müşterilerin kelimeyi nasıl yaydığını ve size puan vermesini yönetin.
 • Arama. Kullanıcıların çevrimiçi mağazanızda bir şeyleri nasıl bulduğunu yönetin.
 • Eposta pazarlama. Müşterilerle nasıl iletişimde kalacağınızı yönetin.

Her zaman mükemmel bir eşleşme yoktur. Seçtiğiniz e-Ticaret platformunun başkalarıyla iyi oynadığını bildiğiniz sürece mükemmel hale getirebilirsiniz.

12. Pazarlama

E-ticaret artık sadece satışla ilgili değil. Başarılı çevrimiçi mağazalar müşterileri ile kişiselleştirilmiş ilişkiler yaratır. E-Ticaret platformunuzun alışveriş yapanlar için daha derin bir değer sağlamanıza yardımcı olması gerekir. Çevrimiçi alışveriş deneyimlerinden önce, sırasında ve sonrasında gerçekleşmelidir.

Bunun için doğru araçlara ihtiyacınız olacak. E-Ticaret platformunuz daha fazla site trafiği çekebilir mi? Ayrıca ziyaretçileri müşterilere dönüştürebilir ve tekrarlanan satın alımları artırabilir mi? Ve pazarlama dolarlarının kârlılığa nasıl katkıda bulunduğunu analiz edebilir mi??

Kesin olarak bilmek için bu üç alana odaklanın:

 • Müşteri Dönüşümü. 10 ziyaretçiden dokuzu ilk ziyaretlerinde hiçbir şey satın almıyor. Çözümünüz, etkileyici bir iade deneyimi için ürün sayfalarını optimize edebilir veya e-posta gönderebilir mi??
 • Kişiselleştirilmiş Yeniden Pazarlama. Web sitesi davranışını ve bireysel kullanıcı verilerini kullanabilir mi? Bu bilgilerin e-posta kampanyalarını kişiselleştirmesini istiyorsunuz. Ayrıca terk edilmiş arabalarla savaşmanıza yardımcı olur.
 • Gelir Takibi ve İlişkilendirme. Pazarlama çabaları ve harcanan gerçek dolar arasındaki noktaları birleştirebilir mi??

13. Ödeme Ağ Geçitleri

Bu, sizinle alışveriş yapanlarınız arasındaki ödeme işlemini otomatikleştiren bir hizmettir. Bu soruların cevaplarından eminseniz seçim iyi bir seçimdir:

Müşterilerden sitenize ödeme ayrıntılarını girmelerini istemeyi nasıl planlıyorsunuz??

Üç seçeneğiniz var.

 • bir
  Sitenizde, ayrıntıları sunucunuza gönderilen bir ödeme formu. Müşterileriniz için en sorunsuz ödeme deneyimidir, ancak gerekli güvenlik önlemleriyle yüklenir. Çünkü güvenli değil.
 • B
  iFrame veya yönlendirme. Sitenizdeki bir sayfada çerçevelenen güvenli bir formdur veya müşterileri barındırılan bir ödeme sayfasına yönlendirir. Bu en güvenli seçenektir.
 • C
  Uzak bir sitede barındırılan bir ödeme formu. Tarayıcıdan güvenli bir ödeme ağ geçidine gönderilen ödeme ayrıntıları (sunucunuz üzerinden değil).

Bir ödeme hizmeti sağlayıcısına mı yoksa yalnızca bir ödeme ağ geçidine ve satıcı hesabına mı ihtiyacınız var??

Tam hizmet sağlayıcısıyla hesap almanın iki avantajı vardır. Bir satıcı hesabı almaktan daha kolaydır. Ayrıca daha az kurulum ve aylık ücret vardır. İşlem ücretleri daha yüksek olma eğilimindedir. Küçük bir tüccarsanız bununla devam edin.

Daha büyük bir satıcınız varsa, zaten bir satıcı hesabınız olabilir. Çevrimiçi mağazanız ile ödeme ağları arasında bulunan teknolojiye ihtiyacınız var. Sadece ağ geçidi seçeneğini tercih edin.

Ücretleri anlıyor musun?

Ödeme ağ geçitleri ve satıcı hesaplarının hizmet ücretleri vardır. Hepsi belli değil. Tam bir program isteyin, bu yüzden şaşırmayın.

Ödeme ağ geçidi ihtiyacınız olanı yapıyor mu??

Diyelim ki müşterilerden tekrarlanan ödemeler gerektiren bir şey satıyorsunuz. Bazı ödeme ağ geçitleri bu konuda size yardımcı olamaz. Düşündüğünüz ödeme ağ geçidinin müşterilerinize yardımcı olmanıza yardımcı olduğundan emin olun.

14. Ölçeklenebilirlik

Herkesin binlerce SKU’yu destekleyen bir e-ticaret platformuna ihtiyacı yoktur. Ve belki de sepet etkinliğine dayalı tetiklenmiş e-posta göndermiyorsunuzdur. En azından bugün değil. Değişmek gerekiyor. E-Ticaret platformunuzun ölçeklenebilir olduğu için büyümenize yardımcı olabileceğinden emin olun.

Her zaman büyüme ile ilgili değildir. Sezonluk ürünler satıyorsanız, rampa edip daha az ödeyebilir misiniz? Ölçeklenebilirlik her iki yönde de çalışmalıdır.

15. Raporlama ve Analitik

Anlayış olmadan bilinçli kararlar veremezsiniz. Web sitenizde neler olduğuna ilişkin görünürlüğe ihtiyacınız var. Veri senin arkadaşın. Raporlar ve analiz araçlarıyla cömert bir e-ticaret platformu istiyorsunuz. Size aşağıdakiler hakkında bilgi vermelidirler:

Sipariş Raporları

 • Ödeme
 • Tekrarlanan Satın Alımlar
 • Satış Eğilimleri
 • En İyi Müşteriler

Ürün Raporları

 • En çok görüntülenen
 • verimlilik
 • Üst Kategoriler

Trafik Raporları

 • detay
 • Anahtar Kelime Analizi
 • Sayfa Görüntüleme Sayısı
 • Kaynak

16. Güvenlik Uyumluluğu

Bu önemlidir. Kredi kartı veri güvenliği ciddi bir konudur. Ödemeyi bu şekilde kabul etmek istiyorsunuz ve katı uyumluluk düzenlemelerine uymalısınız. PCI uyumluluğu sizin için yabancı bir kavramsa, daha fazla bilgi edinin buraya.

Ayrıca hakkında her şeyi bilmeniz gerekir SSL sertifikaları. Tarayıcıların çevrimiçi satın alma işlemleri gibi hassas işlemleri işlemesine izin veren küçük veri dosyalarıdır.

Barındırılan bir e-Ticaret platformu, PCI uyumluluğunu sizin yerinize halleder. Ayrıca SSL sertifikanızı güvence altına alır. Açık Kaynak rotasını seçerseniz her ikisi de sizin sorumluluğunuz haline gelir..

17. SEO Dostu Mimari

Arama motoru sorgularının müşterilerin ürünlerinizi nasıl bulduğunu zaten biliyorsunuz. Arama motoru optimizasyonu (SEO) özellikleri e-Ticaret platformu çözümlerine göre değişir. Hiçbirinden ihtiyacınız olacak her şeye kadar değişir ve ekstra ödeme yapmanız gerekebilir.

Anahtar kelimeler müşterilerin ürün bulmasına yardımcı olduğunda Google çevrimiçi mağazalarda daha üst sıralarda yer almaktadır. Platformunuz bu içeriği oluşturmayı ve yeni veya mevcut sayfalara eklemeyi kolaylaştırmalıdır. Genel SEO desteği yeterli değildir. Bu belirli özelliklere bakın:

 • Bağımsız Sayfa URL’leri
 • Bağımsız Gezinme Bağlantıları
 • Bağımsız Sayfa Başlıkları
 • Bağımsız Meta Açıklamaları
 • Bağımsız Resim ALT Etiketleri
 • Bağımsız H1 Başlıkları

En iyi platformların çoğu bunu sunuyor, ancak hepsini değil.

18. Mobil Uyumluluk

Google mobil cihazları sever. Arama algoritması artık bir sıralama faktörü olarak mobil uyumludur. E-Ticaret platformunuz mobil cihaz ve tablet müşterilerini karşılamanıza yardımcı olacak mı??

Programcılar bilgisayar web tarayıcıları için e-ticaret oluşturdu. Bu yapı mobil tarayıcılar için çok zengin. Cevap duyarlı bir tasarımdır. Bilgi mimarisinden ödeme sürecine kadar her şeyi optimize eder.

Büyük e-ticaret platformları artık bu şablonları sunuyor. Rekabet edebilmek için, yapmak zorundalar. Bu şablonları incelerken, aşağıdaki duyarlı tasarım özelliklerine bakın:

 • Büyük düğmeler
 • Basit gezinme
 • Kolaylaştırılmış veri girişi
 • Mobil işlevselliğin sezgisel kullanımı

19. Destek

Çevrimiçi mağazanız 7/24 açıktır. Bir sorun varsa, sorun çözülene kadar satış yapmazsınız. Ne kadar hızlı yardım alabilirsiniz?

Bir sağlayıcı 7/24 desteğe sahip olduğunu söylemiş olması, canlı olduğu anlamına gelmez. Bu da canlı telefon desteği olduğu anlamına gelmez. Çalışma saatlerinden sonra sadece sohbet desteği anlamına gelebilir.

Bir insandan anında destek alamazsınız, ancak tek kaynak bu değildir. Platformun bilgi tabanlarına bir göz atın. Sıklıkla gözden kaçan bir kaynaktır. Bloglar, forumlar ve SSS’ler de öyle. Forumlar ayrıca şikayet ve hayal kırıklıklarını bulacağınız yerdir. Destek konularına ayrılmış büyük bir alan kırmızı bir bayrak olabilir.

Destek, ihtiyacınız olana kadar düşünemeyebileceğiniz şeylerden biridir. Saat 10’dan sonra kullanılamadığını keşfetme zamanı değil. veya hafta sonları.

Fiyatın Ötesinde

Çevrimiçi alışveriş yapan kullanıcılar artık yalnızca fiyat ve ürün aramıyor. Bekliyorlar tam servis. Bir e-Ticaret platformu seçerken yansıtmanız gereken bir beklenti. Alışveriş yapanlarınıza memnuniyet sunacaksınız ve satışları sağlayan da bu.

Çevrimiçi mağazanız iş için açıldığında bağlantıyı bizimle paylaşın!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map