24 nga faqet e internetit më të mira për të shkarkuar eBooks Falas

Nëse jeni një librash i vjetër i shkollës që ka dalë digjitale, ka të ngjarë që ju të shijoni komoditetin që të keni librat tuaj me vete kudo që të shkoni. Nëse lexoni në pajisjen tuaj celular ose përdorni një lexues të eBook, të tilla si Kindle i Amazon, blerja e librave që ju interesojnë të lexoni është bërë e thjeshtë.


Sidoqoftë, nuk do të ishte mirë nëse mund ta shkarkonit librin falas dhe ta merrni me vete? Epo, me mend se çfarë? Ekzistojnë burime të ndryshme ligjore falas në internet ku mund të merrni libra pa shpenzuar asnjë monedhë! Jo vetëm që këto vende janë 100 për qind të lira, por ato gjithashtu ofrojnë një përzgjedhje të shkëlqyer të librave për të zgjedhur, pavarësisht nga zhanri që ju preferoni.

Pra, po kërkoni për leximin tuaj të ardhshëm të shkëlqyeshëm? Apo keni tashmë një libër apo autor të veçantë në mendje? Sido që të jetë, shtrëngoj; ne kemi bashkuar një listë të 25 faqeve të internetit më të mira (pa ndonjë renditje të veçantë) ku mund të gjeni dhe shkarkoni një pasuri eBooks absolutisht falas.

1. Projekti Gutenberg

Shumica e njerëzve tashmë kanë dëgjuar për të Projekti Gutenberg pasi që është ndoshta një nga bibliotekat më të vjetra dixhitale në dispozicion. Vullnetarët drejtojnë sitin, dhe përmban më shumë se 50,000 libra elektronikë falas për t’u shkarkuar. Këto janë në dispozicion në formate të shumta, nga epub në Kindle-Friendly tek teksti i thjeshtë. Ajo gjithashtu ka një përzgjedhje të audiobooks që kujdesen për të gjitha llojet e lexuesve, duke filluar nga ato që vullnetarët lexojnë me zë të lartë për ata që lexon një kompjuter.

Sidoqoftë, siti mund të ngatërrohet pak sepse eBooks fole pas shtresave të shumta të lundrimit. Por edhe kështu, është ndoshta ende një nga burimet më gjithëpërfshirëse falas për eBooks në internet.

2. Biblioteka e Hapur

Biblioteka e Hapur ka një përzgjedhje të madhe të eBooks për të zgjedhur, me më shumë se 3 milion eBooks falas në dispozicion për shkarkim. Ju mund të krijoni listat tuaja të eBooks, të cilat njerëzit e tjerë gjithashtu mund të shikojnë, dhe të gjeni lehtësisht eBooks në subjektin tuaj të interesit me mjetin e tij të dobishëm për kërkimin e temave. Sajti ju lejon të lexoni eBooks në internet në shfletuesin tuaj, ose mund t’i shkarkoni dhe t’i lexoni në çdo pajisje.

Meqenëse biblioteka dixhitale është një projekt i hapur në internet, ai lejon përdoruesit të kontribuojnë duke shtuar eBook. Ju gjithashtu mund të kërkoni për eBooks sipas temës, titullit dhe autorit në shiritin e kërkimit. Sidoqoftë, tipari më interesant i kësaj faqe është që ju ndihmon të gjeni librat elektronikë që dëshironi në një bibliotekë publike, kështu që lehtë të merrni një kopje të shtypur.

3. Biblioteka e Lirë Baen

Biblioteka e Lirë Baen është një sit i cili kryesisht përqendrohet në shkrimin e fantazisë dhe të trillimeve shkencore. Dyqani i saj eBook është i njohur nga shumë njerëz për çmimet e tij të arsyeshme dhe karakteristikat miqësore ndaj konsumatorit, për shembull, nuk ka DRM. Përdoruesit mund të kopjojnë eBooks në pajisje të tjera pa asnjë kufizim. Botuesi Amerikan ka një përzgjedhje të madhe të shkrimtarëve të njohur, duke përfshirë Michael A. Stackpole, Lois McMaster dhe John Scalzi, ndër të tjerë. Sidoqoftë, janë veprat e shkrimtarëve më pak të famshëm që do t’i gjeni më së shumti në dispozicion për t’u shkarkuar në seksionin falas të kësaj faqe.

Një gjë interesante në lidhje me sitin është gjithçka në katalogun e saj të kalojë përmes redaktimit profesional përpara se të bëhet i disponueshëm në faqe. Pra, cilindo libër elektronik që ju zgjidhni, sigurohuni që shkrimi të jetë me cilësinë më të lartë të mundshme. Për më tepër, nëse fiction ushtarake shkencore është zhanri juaj, Biblioteka e Lirë Baen është një sit që ju patjetër që nuk duhet ta humbni!

4. Libra elektronikë falas

Me emrin e duhur Libra elektronikë falas është një tjetër sit i shkëlqyeshëm ku mund të shkarkoni eBooks falas. Në të vërtetë, madje mund të regjistroheni për të marrë libra elektronikë falas për jetën! Pavarësisht nëse ju pëlqen drama, romanca, fiction, sci-fi ose misteri, sigurisht që do të gjeni diçka interesante këtu; biblioteka e faqes strehon mijëra eBooks të zhanreve të ndryshme.

Për t’i bërë gjërat më të lehta për ju, faqja e internetit rendit 10 librat kryesorë të librave elektronikë në secilën kategori. Jo vetëm kjo, por gjithashtu mund të kaloni nëpër vlerësime dhe komente për secilin eBook. E gjithë kjo do t’ju ndihmojë të fitoni një perspektivë tërheqëse të asaj që lexojnë përdoruesit e tjerë. Ose thjesht mund të vini një herë dhe të shihni vetë. Një udhëtim drejt së panjohurës është gjithnjë emocionuese!

5. Librat Google

Librat Google është e dobishme për të anashkaluar nëpër revista dixhitale dhe libra, por a e dini se shërbimi ju lejon gjithashtu të shkarkoni eBooks? Ndërsa ekzistojnë miliona tituj në dispozicion për blerje, gjithashtu mund të shfletoni dhe shkarkoni gjithçka, nga eBooks bashkëkohorë deri në klasikë, nga faqet e faqes seksioni i librave falas.

Tipari i shikimit të faqes është veçanërisht interesante sepse ju jep një vështrim të poshtër në eBooks më të fundit në treg. Dhe kjo mund të jetë e dobishme për të zbuluar gjetjen tuaj të ardhshme të shkëlqyeshme nga dyqanet e saj. Pavarësisht nëse dëshironi eBooks të blini ose të shkarkoni falas, Google Books është një vend i shkëlqyeshëm për të gjitha llojet e lexuesve.

6. 2020ok

2020ok është një sit i shkëlqyeshëm për të gjetur eBooks, por dizajni i faqes në internet është një dobësi e madhe. Clshtë rrënuar, kështu që ndonjëherë mund të marrë shumë kohë për të gjetur librin elektronik që ju intereson të lexoni. Sidoqoftë, faqja ka eBooks në një varg temash, të tilla si historia, ligji, mjekësia, biznesi dhe investimet, si dhe artet dhe fotografia.

Ju gjithashtu mund të gjeni eBooks të shumta kompjuterike dhe interneti. Nëse mendoni se janë të gjitha, ka mijëra libra elektronikë për fenë dhe shpirtërore. Pra, po kërkoni një eBook të veçantë? Drejtohuni në këtë sit; ajo mbulon pothuajse çdo lëndë.

7. Librat e lajmeve

Feedbooks është një sit tërheqës që funksionon po aq mirë në pajisjet mobile si ato më të mëdha. Kjo e lehtëson përdorimin nëse lexoni në tabletin tuaj ose smartphone dhe ju kursen juve për të shkarkuar eBooks në PC tuaj. Ndërsa faqja ka një gamë të eBooks në dispozicion për shitje, ajo gjithashtu ofron dy seksione falas.

Seksioni i domenit publik ka mijëra eBooks falas për t’u shkarkuar. Dhe në seksionin origjinal të librave, do të gjeni libra elektronikë falas që janë kryesisht të vetë-botuar, duke ju lejuar të zbuloni autorë të rinj dhe kryeveprat e tyre. Mbledhja në këtë sit është e organizuar, e cila është një plus i madh!

8. Shumë libra

ManyBooks është mbështetur nga derrkuci në Projektin Gutenberg dhe ofron shumë prej të njëjtave tituj. Paraqitja, sidoqoftë, është më e mirë, dhe funksioni i kërkimit është relativisht më i lehtë për t’u përdorur. Ajo që është më interesante është, ndryshe nga faqet e tjera falas të eBook, përdoruesit mund të shkarkojnë eBooks në formatin e tyre të dëshiruar. Këto përfshijnë opsione të tilla si PDF, eReader, HTML, dhe më shumë. Faqja është aktive edhe në Facebook, ku aktualizon rregullisht lajmet për eBook-et më të fundit.

9. FreeBookSpot

Një faqe tjetër falas eBook, FreeBookSpot, i cili përfshin 90 kategori, ka mijëra eBook për shkarkim. Sajti vepron më shumë si një bazë të dhënash; do t’ju lidhë me libra elektronikë falas të ofruar në faqet e tjera. Ju mund të gjeni eBooks që lidhen me programimin, shkencën, trillimet, artet, shahun dhe biologjinë, midis temave të ndryshme. Ka libra audiobooks nëse preferoni të dëgjoni të lexoni. Gjetja e një eBook të veçantë është gjithashtu e lehtë, mirësjellje për tiparin e përparuar të kërkimit të faqes.

10. GetFreeEbooks

GetFreeEbooks ka më shumë se 100 kategori për të zgjedhur, duke siguruar që ka diçka për çdo lexues. Nga letërsia klasike deri tek inxhinieria deri tek librat për jashtëtokësorët, siti i ka të gjitha ato të përfshira. Autorët gjithashtu mund të paraqesin veprat e tyre në këtë faqe, dhe lexuesit mund t’i shkarkojnë ato falas. Sajti është i dizajnuar mirë, kështu që është i lehtë për t’u përdorur. Për të mos përmendur, me një prani aktive të mediave sociale, ju mund t’i ndiqni ato Faqe në Facebook për të marrë azhurnimet më të fundit.

11. Drejtoria e E-Librave

Drejtoria e librave elektronikë është një faqe falas eBook që ofron një listë gjithnjë në rritje të shënimeve të leksioneve, eBooks dhe dokumenteve që mund të shkarkohen. Aktualisht, faqja ka më shumë se 9,400 eBook për të zgjedhur, duke përfshirë 666 kategori. 20 seksioni i parë rendit eBook-et më të njohura (dhe të shikuara) në mesin e komunitetit të gjerë të lexuesve, ndërsa në pjesën e re, do të hasni shtesat më të fundit në drejtori. Autorët gjithashtu mund të paraqesin dhe promovojnë eBook-et e tyre.

12. Qindra Zeros

Nëse jeni përdorues i Kindle, Qindra Zeros duhet të apelojë për ju. Sajti përmban një koleksion të bestsellerëve Kindle, të cilët janë falas për t’u shkarkuar. Librat elektronikë falas të ofruar këtu mbulojnë një gamë të kategorive, nga artet deri në fiction deri në psikologji dhe shumë tema të tjera. Sidoqoftë, për të shkarkuar dhe lexuar këto eBooks në tabletin tuaj, smartphone ose kompjuter, duhet të përdorni Ndezni aplikacionin e lexuesit. Mos u shqetësoni, megjithëse, dhe aplikacioni është falas.

13. Librat FreeComputer

Siç nënkupton emri, FreeComputerBooks ofron një koleksion të madh të eBooks falas në lidhje me kompjuterët. Ju gjithashtu mund të gjeni eBooks teknike, matematikë dhe inxhinieri, si dhe disa mësime të dobishme dhe shënime leksionesh. Edhe pse faqja është themelore në lidhje me dizajnin, temat janë kategorizuar mirë, duke e bërë më të lehtë për përdoruesit të gjejnë atë që dëshirojnë. Sajti përmban 13 kategori kryesore dhe më shumë se 200 nën-kategori.

14. Libri i Librit

A jeni duke kërkuar për një libër të veçantë biznesi ose libër shkollor? Atëherë, mos kërkoni më larg se BookBoon! Sajti ka më shumë se 1.000 eBook falas në dispozicion për shkarkim, duke mbuluar një gamë temash. Ndërsa librat shkollorë janë falas, ka plane premium për të fituar qasje në eBook-et që lidhen me biznesin. Por ju mund të merrni një provë 30-ditore falas, gjatë së cilës mund të keni akses në shumicën e tyre.

15. eBookLobby

eBookLobby ka një koleksion të shkëlqyeshëm të librave elektronikë falas, duke filluar nga arsimi, biznesi, informatika dhe arti. Ndërsa koleksioni nuk është aq i madh sa ju prisni, faqja e përbën deficitin për nga cilësia e eBooks, të cilat janë në dispozicion për shkarkim. Ju mund të gjeni të gjitha kategoritë e listuara në faqen e internetit, me numrat më të lartë të shënuar nga kompjuterët dhe kategoria e Internetit. Faqja gjithashtu përmban një listë të 10 eBook-ve më të shikuara, gjë që ju jep një perspektivë më të mirë të asaj që përdoruesit e tjerë po lexojnë.

16. eBook3000

Epo, ky është një emër interesant, nuk është ai? eBook3000 është edhe një faqe tjetër që ofron mijëra eBooks falas për shkarkim. Ka eBooks nga një gamë e kategorive, e cila siguron se ka diçka për të gjithë. Nga arkitektura tek sporti tek lojrat, siti i ka të gjitha. Aftësitë e kërkimit janë të lavdërueshme; ato ofrojnë rezultate të sakta të rëndësishme për fjalët kyçe që futni. Gjithashtu, për t’i bërë gjërat më të lehta, faqja rendit në mënyrë të dukshme eBook-et më të njohura.

17. Njohuri

KnowFree është një portal në internet që lejon përdoruesit të shkëmbejnë video, raporte, revista, gazeta të bardha dhe eBooks për vetë-praktikë dhe qëllime edukative. Këto materiale janë falas për profesionistët që kualifikohen. Ka eBooks të disponueshme për një gamë të kategorive, të tilla si biznesi, multimedia, inxhinieria, arsimi, teknologjia, zhvillimi në internet, dhe më shumë. Sajti azhurnon çdo ditë me qindra eBooks falas, kështu që sigurohuni që të mund të gjeni atë që po kërkoni!

18. Shkruar

Biblioteka më e madhe dixhitale në botë, Scribd lejon lexuesit të zbulojnë eBooks të reja, komikë, audiobooks, dhe më shumë. Sajti është shtëpi për më shumë se 1 milion eBook! Ndërsa ju duhet të paguani një tarifë pajtimi për të fituar akses, ju mund të përdorni provën falas 14-ditore në avantazhin tuaj.

19. Arkivi i Internetit

Një bibliotekë jofitimprurëse, Arkivi i Internetit është shtëpi e miliona programeve falas, muzikë, video, dhe filma, si dhe eBooks. Ju mund të gjeni eBooks në formate dhe gjuhë të ndryshme në këtë faqe. Në fakt, është një nga burimet më të mira atje për libra elektronikë akademikë dhe historikë.
Uebfaqe të tjera falas eBook që duhet të provoni!

20. Libri-bot

Book-bot ka më shumë se 14,000 eBook falas. Këto përfshijnë disa nga më të famshmit, si dhe vepra të shkrimtarëve më pak të njohur.

21. Junkie eBook

eBook Junkie u ofron lexuesve një numër eBooks falas, të cilat përfshijnë një gamë të kategorive, për t’u shkarkuar.

22. Planeti eBook

Shtëpi për libra elektronikë që lidhen me letërsinë klasike, Planet eBook ka më shumë se 80 klasikë me gjelbërim të përhershëm në dispozicion për t’u shkarkuar.

23. Qendra e Librit Falas

Qendra e Librit falas është një faqe që ofron mijëra lidhje për eBooks të lidhura me kompjuterë, duke përfshirë tema të tilla si programim, rrjetëzim, dhe më shumë.

24. Drejtoria eBook

A jeni duke kërkuar për eBooks me cilësi të lartë? Drejtoria eBook është vendi! Përdoruesit mund të hyjnë në mijëra eBooks duke shfletuar kategori të ndryshme ose duke përdorur kutinë e kërkimit.

Dhe me këtë, njerëz, lista jonë merr fund. Shpresojmë që kjo listë të ju lejojë të zbuloni disa faqe të shkëlqyera për të shkarkuar eBooks falas. Pra, ka ndonjë sit tjetër që përdorni? Na tregoni në kutinë e komenteve më poshtë!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map