15 Platformat më të mira të Blogimit për të Krijuar Blogun tuaj të Ri

Përkundër klithjeve të vazhdueshme që bloget po vdesin ngadalë në dorë të metodave të reja të komunikimit siç janë media sociale, ka ende një grumbull njerëzish që duan të fillojnë bloget e tyre ose të kalojnë në një platformë më të mirë në internet.


Në të vërtetë, nuk mund të ketë një kohë më të mirë për të bloguar se tani! Ashtu si e-mail i mirë i vjetër, blogeria është e gjallë dhe mirë. Statusi i tij si një nga aktivitetet më të njohura në internet nuk ka ndryshuar edhe pse faktet kanë shpërndarë pikëpamjen se ditët e blogimit janë të numëruara. Pra, është e sigurt të thuash që Blogimi, në një formë ose në një tjetër, nuk do të shkojë diku për një kohë të gjatë.

Sidoqoftë, cilën platformë e blogjeve duhet të përdorni? Me shumë shërbime të disponueshme sot për t’ju ndihmuar të filloni dhe menaxhoni blogun tuaj, mund të jetë mjaft e frikshme të zgjidhni platformën që është e përsosur për ju. Mos u shqetëso, sidoqoftë; ne kemi hulumtuar dhe renditur më poshtë (pa ndonjë renditje të veçantë) 15 nga platformat më të mira të blogeres:

1. fantazmë

Nëse jeni një minimalist, Fryma është ëndrra juaj të realizohet! Me një ndërfaqe të palodhur dhe të pastër, thjesht mund të hidheni brenda dhe të filloni të shkruani në çdo pajisje që po përdorni. Sidoqoftë, kjo nuk do të thotë domosdoshmërisht platforma nuk është e fuqishme. Ajo ka një treg të tërë me tema spektakolare për blogun tuaj dhe një gamë të mjeteve të bashkëpunimit në ekip.

Tipari i sintaksës Markdown me ekran të ndarë është veçanërisht interesant. Ajo eliminon nevojën për të kërcejnë mbrapa dhe me vazhdimësi ndryshe nga shumë platforma të tjera atje. Nëse keni serverin tuaj, mund të presni blogun tuaj falas. Sidoqoftë, nëse jo, planet fillojnë nga 8 dollarë në muaj dhe shkojnë deri në 200 dollarë në muaj.

2. MarketPress

Typepad
Një nga platformat më të hershme të blogerave në internet, typepad ka qenë rreth e rrotull për më shumë se një dekadë. Nëse dëshironi të krijoni një blog të bukur, pa dhimbjen e kokës së trajtimit të kodimit, pritjes ose ndonjë sendi tjetër teknik, kjo platformë është vetëm për ju. Por nëse e doni programimin, mund ta rregulloni CSS sipas pëlqimeve tuaja.

Ju lehtë mund të shkruani postime në pajisjen tuaj celular, desktop, dhe madje edhe përmes postave elektronike! Për më tepër, ju gjithashtu mund të bashkoheni me programin e saj të Filialit ose të drejtoni reklama për të fituar para nga blogu juaj, që është diçka që shumica e platformave të tjera të blogerave atje nuk ofrojnë. Nëse keni nevojë për ndonjë ndihmë gjatë rrugës, ekipi i tij i shkëlqyeshëm për mbështetjen e klientëve është mbuluar. Planet fillojnë me 8,95 dollarë të arsyeshëm në muaj.

3. WordPress

Nuk është sekret: WordPress është platforma më e popullarizuar e blogjeve në botë sot! Vetëm WordPress fuqizon rreth 25 përqind të faqeve në Rrjetin Botëror. Gjithashtu, më shumë se 48 përqind e faqeve më të njohura përdorin WordPress si sistemin e tyre të menaxhimit të përmbajtjes. Ju duhet të pranoni se këto janë disa numra mjaft mbresëlënës!

Shkrimi, postimi dhe administrimi i përmbajtjes tuaj është tepër i thjeshtë me këtë platformë. Ju gjithashtu mund ta rregulloni blogun tuaj me një gamë temash të modifikueshme dhe mijëra shtojcave që ju lejojnë të bëni pothuajse gjithçka. Ekzistojnë dy versione të WordPress nga të cilat mund të zgjidhni, me secilin që ofron diçka të ndryshme:

WordPress.org – tshtë i lirë të përdorësh dhe të lejon të presësh blogun tënd.
WordPress.com – ’shtë falas për Blogging bazë, por nëse po kërkoni diçka më shumë se kaq, planet premium fillojnë nga 99 dollarë në vit.

4. spirancë

Një platformë super e thjeshtë e blogjeve, Anchor, është gjithashtu një nga më të shpejtë. Për të filluar përdorimin e platformës, shkarkoni dhe instaloni atë në serverin tuaj. Programi është i lehtë, kështu që hapësira nuk është përfundimisht një çështje. Shtë idealisht i përshtatshëm për blogerët e avancuar pasi që duhet të dini Markdown dhe HTML për të shfrytëzuar në mënyrë optimale platformën.

Ju mund të gjeni disa funksionalitete tërheqëse dhe rënie, gjithashtu, të cilat do të vijnë në dispozicion. Kjo ju lejon të shtoni informacione, veçanërisht fotografi, pa telashe. Anchor gjithashtu ka një komunitet të madh me burim të hapur në GitHub anëtarët e të cilit aktivisht ndajnë punën e tyre për të ndihmuar të tjerët. Ju mund ta shkarkoni falas platformën, por gjithashtu mund të dhuroni 5 dollarë nëse jeni me një humor të gjerë.

5. Postach.io

A keni përdorur ndonjëherë Evernote? Nëse e doni atë që hapësira e punës dixhitale duhet të ofrojë, ka të ngjarë të ndiheni në të njëjtën mënyrë me Postach.io. Platforma funksionon në mënyrë të përsosur me rrjedhën tuaj të punës në Evernote. Krijimi i postimeve në blog është më i lehtë se kurrë. Thjesht shëno postimin si “të publikuar” dhe ai shkon drejtpërdrejt në blogun tënd.

Platforma gjithashtu ofron një gamë temash për të zgjedhur, të cilat mund t’i ndryshoni duke përdorur një llogari GitHub. Ju mund t’i bëni të gjitha këto absolutisht falas, por do të duhet të regjistroheni në një plan (24,99 dollarë në vit ose 49,99 $ në vit) për më shumë opsione dhe veçori që do t’ju ndihmojnë të jeni në produktin tuaj më produktiv.

6. Rrufe në qiell

Bolt është një sistem i menaxhimit të përmbajtjes me burim të hapur, i lirë për t’u përdorur si në faqet e internetit komerciale ashtu edhe për ato personale. Platforma është ideale për blogerët që duan të kenë një ndërfaqe të mahnitshme për të punuar me të ndërsa luajnë përreth me fundin e faqes. Pasi të keni shkarkuar Bolt dhe të keni ngarkuar platformën në serverët tuaj, mund të ndryshoni pothuajse gjithçka. Me të vërtetë CMS e ëndrrës së një zhvilluesi nuk është ashtu?

Në pjesën e përparme të shkrimit, platforma është plotësisht e përgjegjshme, që është diçka madje edhe platformat më të mëdha të blogeres që nuk ofrojnë aktualisht. Nëse keni një llogari GitHub, ju mund të shkarkoni punën e anëtarëve të tjerë të komunitetit pa ndonjë kosto. Bolt gjithashtu bën redaktimin e drejtpërdrejtë dhe të lehtë për redaktorët!

7. Tumblr

Nëse dëshironi të krijoni një blog ku mund të ndani me lehtësi dhe shpejt video, lidhje, fotografi, apo edhe mendimet tuaja të rastit, Tumblr është një opsion i shkëlqyeshëm. Platforma është e thjeshtë për t’u përdorur, e cila ju lejon të shkoni me lehtësi për detyrat tuaja të Blogging. Me ndihmën e përbërësve të tij të mediave sociale, ju mund ta ekspozoni përmbajtjen tuaj tek masa duke u lidhur me miliona përdorues të Tumblr.

Nëse jeni duke kërkuar një platformë për t’u integruar në biznesin tuaj ose faqen tuaj personale, Tumblr mund të mos jetë opsioni më i mirë në dispozicion. Sidoqoftë, nëse doni të krijoni një blog të pavarur, kjo platformë ia vlen të shtrihet. Ekzistojnë një gamë e modeleve premium në dispozicion, dhe më e mira nga të gjitha, Tumblr është absolutisht falas.

8. Hexo

Nëse doni të gjeneroni reklama për biznesin tuaj, ka të ngjarë që ju nevojitet një platformë më e avancuar e Blogimit. Hexo është ideal për këtë qëllim, por kërkon aftësi të mira për kodim nga ana juaj. Ju duhet të bëni pjesën më të madhe të punës në Markdown, dhe meqenëse Node.js fuqizon platformën, mund të përfitoni nga shpejtësia e shpejtë e gjenerimit të shpejtë, të cilat ju lejojnë të krijoni qindra skedarë brenda sekondave.

Një tjetër plus i përdorimit të Hexo është bashkësia e tij aktive. Anëtarët në mënyrë aktive ndajnë shtojcat dhe temat e tyre në GitHub, të cilat mund t’i shkarkoni falas me kusht që të keni një llogari. Nëse kjo është ajo që ju po kërkoni, pse të mos provoni Hexo? Për më tepër, duke qenë se platforma është falas, ju me të vërtetë nuk keni asgjë për të humbur.

9. Svbtle

Një platformë Blogimi që është ndoshta më minimalistja e shortit, pothuajse për cilindo që mund të përdorë Svbtle. Seksioni i tij i menaxhimit është i shkëlqyeshëm sepse zhvilluesit e kuptuan sesi funksionojnë blogerët. Në anën e djathtë, do të gjeni të gjitha postimet që keni publikuar, dhe në të majtë, mund të rendisni idetë ndërsa ato vijnë dhe përfundimisht të filloni të punoni në to.

Sa i përket shkrimit, ndërfaqja e platformës është plotësisht e zbrazët, kështu që ju mund të përqendroheni gjatë shkrimit. Markdown trajton formatimin e përmbajtjes tuaj! Sidoqoftë, mungesa e shumëllojshmërisë kur bëhet fjalë për tema është zhgënjyese. Edhe kështu, nëse dëshironi një mënyrë të thjeshtë për të marrë në konsideratë aktivitetet tuaja të Blogging, Svbtle ia vlen të provoni pasi kushton vetëm 6 dollarë në muaj.

10. Hapësira katrore

Megjithëse Squarespace njihet më mirë si një ndërtues i faqeve të dyqaneve me një ndalesë, platforma ofron funksionalitete dhe aftësi Blogimi që mund të japin madje edhe platformat më të mëdha të blogezimit një kandidim për paratë e tyre. Ajo ka një sistem mbresëlënës bashkëpunimi ekipor, një gamë temash tërheqëse, dhe pritjen, si dhe analitikë.

Nëse keni nevojë për ndonjë ndihmë gjatë rrugës, shërbimi i klientëve 24/7 rezulton i dobishëm. Kompania gjithashtu ofron një provë falas 14-ditore, duke ju lejuar të përdorni platformën dhe të vendosni nëse i përshtatet nevojave tuaja. Mund të qëndroni të lidhur edhe shoqërisht. Me një grup mjetesh të fuqishme, mund të importoni, publikoni ose sinkronizoni me rrjete të ndryshme të mediave sociale. Planet fillojnë nga 8 dollarë në muaj.

11. Silvrback

Silvrback sjell diçka të re në tryezë: Platforma integron pa mundim skajet e përparme dhe të pasme të një blogu. Kjo do të thotë që kur zgjedhni ndonjë prej temave të ndërfaqes së tij të përdoruesit, nuk do të zbatohej vetëm për ato që lexuesit tuaj shohin, por edhe atë që shihni gjatë shkrimit. Edhe pse ndryshimi nuk është diçka e mahnitshme, ajo sjell në mënyrë efektive ndjenjën që po shkruan për blogun tënd.

Në fund të fundit, jo çdo bloger mund të shkruajë më të mirën duke përdorur një program të përpunimit të shurdhër të fjalëve. Nëse jeni në atë grup, duhet ta merrni parasysh këtë platformë. Silvrback gjithashtu ofron disa karakteristika të tjera, të tilla si një pajtim me email që dërgon postimet tuaja më të fundit automatikisht, dhe një faqe bio të autorizuar të personalizueshme. Planet fillojnë nga 29,99 dollarë në vit dhe shkojnë deri në 49,99 dollarë në vit.

12. Dropplete

Dropplets është një tjetër platformë e Blogging bazuar në Markdown. Ajo që e ndan këtë platformë nga të tjerët në këtë listë është niveli i kontrollit që ju jep mbi aspekte të ndryshme të blogut tuaj. Do t’ju duhet një server për të pritur blogun tuaj kur përdorni Dropplets. Kjo gjithashtu do të thotë që ju mund ta përdorni këtë platformë falas.

Programi gjithashtu ofron një gamë të modeleve premium për të zgjedhur, të cilat mund t’i përdorni për t’i dhënë blogut tuaj një pamje të hijshme, me stil dhe tërheqës. Në të vërtetë, ju mund të rregulloni modelet. Nëse jeni një zhvillues ose projektues, mund të krijoni dhe përdorni modelet tuaja me Dropplets.

13. Postagon

Një platformë e thjeshtë dhe e pastër, Postagon është ideale për blogerët që duan të krijojnë një blog me lehtësi dhe shpejt. Ajo vjen e pajisur me një mori karakteristikash që ofrojnë një përvojë të lavdërueshme të shkrimit dhe leximit. Platforma ju lejon të postoni përmes postës elektronike dhe madje të trajtoni pajtimtarët tuaj me email dhe të komentoni.

Sidoqoftë, mungesa e personalizimit kur bëhet fjalë për temat është ndoshta pengesa më e madhe e Postagon. Ju keni vetëm një temë të paracaktuar dhe asnjë mundësi për çfarëdo personalizimi të përparuar. Gjyqi falas, sidoqoftë, ju jep një mundësi për të provuar platformën për të parë nëse i përshtatet nevojave tuaja.

14. Posthaven

Një tjetër platformë e thjeshtë për Blogging, Posthaven ofron një gamë karakteristikash, të tilla si autorë të shumfishtë, site private të siguruara me fjalëkalime, abonime me email, postim automatik në Twitter / Facebook, si dhe të komentoni. Sidoqoftë, mbase tipari më mbresëlënës është që ju lejon të postoni me email me dokumente, foto, video dhe muzikë.

Platforma gjithashtu ka disa oferta të mëdha në tubacion, përfshirë postimin automatik në shërbime si App.net, një bookmarklet dhe personalizimi CSS / HTML. Ju mund të përdorni Posthaven për një $ 5 të arsyeshme në muaj, dhe “është bërë të zgjasë përgjithmonë”, siç thuhet në faqen e internetit. Mund të kaloni në të gjithë zotimin e tyre këtu.

15. Mesatare

Mediumi është një platformë e blogeve që ndërthur bloget me gazetarinë sociale. Shtë jo vetëm një vend ideal për të marrë shpejt përmbajtjen tuaj në një audiencë më të gjerë, por është gjithashtu i dobishëm për t’ju ndihmuar të gjeni të rëndësishme, dhe artikuj të rinj që blogerët e tjerë po botojnë në tema të ndryshme. Platforma është veçanërisht e dashur për përqendrimin e saj në përmbajtje dhe shkrim pa rrëmujë.

Thënë kjo, mungesa e opsioneve të personalizimit është një pengesë e përdorimit të kësaj platforme. Nëse ky nuk është problem dhe thjesht planifikoni të shkruani postime në blog të pasura me përmbajtje, duhet t’i jepni Mediumit. Për të mos përmendur, të tjerët (me interes të ngjashëm) do të zbulojnë shpejt bloget tuaja, dhe kush do ta merrte parasysh këtë? Planet fillojnë me $ 75 për tremujor.

Dhe me këtë, ne kemi ardhur në fund të këtij postimi. Këto janë 15 nga platformat më të mira të blogeres, të cilat mund t’i konsideroni duke përdorur për të filluar blogun tuaj. Sigurohuni që të keni marrë parasysh të gjithë faktorët e rëndësishëm, siç janë planet dhe veçoritë e çmimeve përpara se të merrni një vendim përfundimtar, kështu që të mund të arrini suksesin në Blogging që dëshironi..
A ekzistojnë platforma të tjera të blogeres që dëshironi të përdorni? Na tregoni në seksionin e komenteve më poshtë!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map