WordPress Sitenizi Daha Hızlı Yükleme Nasıl Yapılır?

En iyi yakıt frezelerinin rutin olarak saatte 300 milin üzerinde hızlara ulaştığını ve çeyrek millik bir pistte 4 saniyeden daha kısa sürede seyahat edebileceğini biliyor muydunuz? İnanılmaz derecede hızlı.


Ayrıca, bir web sayfasının yüklenmesini beklerken tipik web sitesi ziyaretçisinin vazgeçme ve ilerleme hızı da o kadar yüksek olur. Aslında, KISSmetrics’ten çalışma web sitesi ziyaretçilerinin% 47’sinin bir siteyi İKİ saniyeden daha kısa sürede terk edeceğini bildirdi! Neyse ki, o ziyaretçiyi kaybetmek zorunda değilsiniz. Performansı hızlandırmak ve clunker’dan dragster’a geçmek için WordPress sitenizi nasıl optimize edeceğimize bakacağız.

WordPress Performans Optimizasyonu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Gözlerini kırp. Muhtemelen bir göz kırpma için 300 milisaniye sürdü.

Amazon ve Walmart sayfa yükündeki her azalma için 100 milisaniyede gelirde buna karşılık% 1’lik bir artış olduğunu tespit etti. Daha hızlı sayfa yüklemeleri, artış sizin için önemsiz görünse bile daha fazla dönüşüm anlamına gelir. E-ticaret yapsanız da yapmasanız da WordPress sitenizde daha hızlı bir yükleme sayfası ziyaretçinizin mutlu olacağı anlamına gelir ve bu da sayfada daha uzun süre kalmanıza neden olabilir.

Google’a göre, sayfanızın aramalarda daha iyi sıralanacağı anlamına da geliyor. Tabii ki, sayfa yükleme hızı sıralamada kullanılan yüzlerce ölçütten yalnızca biridir, ancak Google’ın web yöneticilerinin sayfaları hız için optimize etmeleri için araçlar sağladığını belirtmek gerekir..

Dolayısıyla, performans bir sitenin başarısının kritik bir parçasıdır. Bilgilendiren veya ikna eden harika içerikler oluşturmak için çok fazla zaman ve çaba harcadınız, ancak ziyaretçiler sitenizi görüntülemeden bile hemen çıkmazsa hiçbir şey yapmaz. Bunun olmadığından emin olmalısın.

Salyangoz mu Çita mı?

Sitenizi optimize etmenin ilk adımı, herhangi bir değişiklik yapmadan önce sayfalarınızın sayfa yükleme hızlarının ne olduğunu analiz ederek bir temel oluşturmaktır. Web tabanlı faydalı ücretsiz araçlar (bunların ücretli sürümleri daha fazla özellik sunar):

  • PageSpeed ​​Insights – Google’ın yükleme hızlarını analiz etme aracı. Bu özellikle yararlıdır çünkü mobil performansı da analiz eder. Sayfada diğer Google web performans araçlarına da bir bağlantı var.
  • WebPagetest – Bu araçla, sitenizin farklı tarayıcılarla nasıl performans gösterdiğini görürsünüz. Ayrıca sonuçların grafik görünümlerini sunar.
  • GTMetrix – Bu araç birkaç farklı analiz programı kullanır ve sonuçları sayfa yükleme performansınızı nasıl etkilediğine göre listeler.
  • Pingdom – Bu site analiz, çalışma süresi ve kullanıcı performansının gerçek zamanlı izlenmesi, bozuk bağlantıların kontrolü ve daha fazlasını sunar. Ücretsiz bir aylık deneme süresi sunuyor ve ardından kullanmaya devam etmek için aylık bir ücret var.

WordPress’e özgü bir araç P3 Yüklü eklentilerinizi kontrol eden ve performans hakkında ayrıntılı bilgi sağlayan bir WordPress eklentisi olan (Plugin Performance Profiler). WordPress için başka bir yararlı araç Yeni Kalıntı, MySQL veritabanınızı yavaşlatabilecek eklentileri ve temaları belirler.

Bu programlar, düzeltilmesi gereken alanları işaret edecek ve optimize etmek için bazı önerilerde bulunacaktır. Şimdilik sonuçları not edin. Ardından, sayfa yükleme sürelerinizi iyileştirmek için WordPress’i hızlandırmak için atılacak bazı adımlara bakacağız.

“Tarihi Tanımayanlar, Tekrarlamak İçin Mahvoldur” – Edmund Burke

Bazı faktörler, siteden sonra sitede bulunan WordPress performansını etkiler. Sitenizin bunlardan biri olmadığından emin olun. Yaygın sorunlar ve olası çözümler şunları içerir:

Eski Kod

Eski kod, WordPress kurulumunu, temalarını ve eklentilerini ifade eder. Güncellemeler her zaman güvenlikle ilgili değildir. Sitenizi yavaşlatabilecek hataları düzeltmek için birçok kez güncelleme yapılır.

Çözüm – WordPress ve tema sürümlerinizi güncel tutun. Bir eklentinin en son WordPress sürümü için bir güncellemesi yoksa, devre dışı bırakın ve benzer bir eklentiyi bulmaya çalışın..

Şişirilmiş Veritabanı

WordPress veritabanınızda, depolanan tüm verileriniz için girişler içeren tablolar bulunur. Bir tabloda ne kadar çok satır kullanılırsa, tablonun boyutu o kadar büyük olur. Zamanla, artık alakalı olmayan veya gerekli olmayan veriler veritabanı tablolarınızda birikir. Ayrıca, sorguları veritabanınıza depolayan geçici depolama (ek yük) vardır ve bu da zaman içinde büyüyecektir.

Büyük, karmaşık bir veritabanı yükleme sürelerini etkileyebilir. Kullanılmayan ve silinen satırlar temizlenmeli, fazla yükseldiğinde ek yük kaldırılmalı ve performansı artırmak için veritabanınıza ince ayar yapmak için diğer işlemlerin yapılması gerekir.

Çözüm – Kullanılmayan öğeleri temizleyen ve veritabanını optimize eden iki yüksek oy alan WordPress eklentisi WP-Optimize ve Düzeltmeleri Sildikten Sonra Veritabanını Optimize Edin. Bir başka çok popüler ve yüksek puan alan eklenti WP-Yöneticisi. Optimizasyonun ötesine geçer ve size veritabanınızın onarımı, yedeklenmesi ve geri yüklenmesi için seçenekler sunar.

Manuel Çözüm – Veritabanınızı eklenti olmadan optimize etmek için phpMyAdmin kullanabilirsiniz. Tabloları tek tek optimize etmek için “OPTIMIZE_TABLE” SQL sorgusunu kullanabilirsiniz. Örneğin OPTIMIZE_TABLE “wp_comments” yorum tablosunu optimize etmek için kullanılır.

Veya phpMyAdmin açılır menüsünden “Tabloyu optimize et” seçeneğini kullanabilirsiniz. Optimize etmek istediğiniz tabloları işaretleyin veya tüm tablolar için “Tümünü Kontrol Et” kutusunu tıklayın ve “Git” i tıklayın. Optimizasyon tamamlandığında, phpMyAdmin başarıyla tamamlanıp tamamlanmadığını size söyleyecektir.

Çok Fazla Eklenti

Bir ziyaretçi sayfaya her geldiğinde etkin bir eklentiniz olduğunda, bir sunucu isteği gönderilir. Çok fazla ziyaretçiniz ve çok fazla eklentiniz olsun ve sayfanızı yüklemek için sunucu yanıtı acı çekmeye başlar. Ancak sayıdan daha fazlası kalitedir. Yalnızca bir veya iki eklentiniz olsa bile, kötü yazıldığında veya hatalarla doldurulduğunda sayfalarınızın yüklenmesi yavaşlar.

Çözüm – Yalnızca sitenizi çalıştırmak için gerekli olacağını düşündüğünüz eklentileri kullanın. Bir eklentiden şüpheleniyorsanız, devre dışı bırakarak ve sayfanın daha hızlı yüklenip yüklenmediğini kontrol edin. Daha hızlı yüklenirse, eklentiyi başka biriyle değiştirin.

Optimize Edilmemiş Temalar

Bazı temaların gösterişli kaydırıcılarına ve widget’larına direnmek zor. Ancak bunların hepsi yükleme sürelerini yavaşlatır.

Çözüm – Gerekmiyorsa veya kullanmıyorsanız, gereksiz sunucu çağrılarıyla sayfayı yavaşlatmanın neden özellikleri? Zaten optimize edilmiş veya ihtiyacınız olan özelliklerle sınırlı temaları seçin veya istenmeyen özellikleri kaldıran alt temalar oluşturun.

Çok Fazla Widget

Genellikle, her sayfadaki her widget’a ihtiyacınız yoktur. Eklentilere benzer şekilde, bir kullanıcı o sayfaya her geldiğinde her widget için sunucu çağrıları yapılır. Kaynakları site dışından alan widget’ları olan sayfalar, sayfa yükleme yavaşlamasına özellikle duyarlıdır.

Çözüm – Widget sayısını gerçekten ihtiyacınız olanlarla sınırlayın ve bunları yalnızca gerekli sayfalarda kullanın. Bunları yerelleştirmeye çalışın veya mümkün olduğunda sayfanın geri kalanından sonra yüklenmelerini sağlayın.

Yavaş Sunucu

Paylaşılan sunucular, kaynakları paylaşmak anlamına gelir. Performans web barındırıcınızın önemli bir özelliğiyse, bu bir sorun değildir. Ancak, örneğin, web barındırıcınız paylaşılan bir platforma çok fazla kullanıcı koyarsa, ne kadar ince ayar yaparsanız yapın siteniz hala yavaş yüklenir.

Çözüm – Yavaşlama sunucu gibi görünüyorsa, WordPress’i çalıştırmak için özel olarak optimize edilmiş bir web ana bilgisayarına geçmek isteyebilirsiniz. Başka bir seçenek, yönetilen bir WordPress barındırma sağlayıcısına bakmaktır. Bu web barındırıcıları sizin için güncellemeleri ve optimizasyonları yapacak, böylece web sitenizin performansı çok daha iyi – bazıları% 300 daha hızlı iddia ediyor – bazı düşük maliyetli paylaşılan platform web sunucularının sağlayabildiğinden.

Sihir gibi görünebilir, ama…

Makalede halihazırda sunulan çözümlere ek olarak, daha iyi performans için WordPress sitenizi optimize edecek birkaç basit adım vardır..

Ana Sayfanızı Kemiğe Taşıyın

Genellikle bu, çoğu ziyaretçinin ilk geleceği sayfadır. Hızlı bir şekilde yüklenirse, ziyaretçileri sitede tutmak için diğer sayfaların yükleme hızından daha fazla yararlanabilirsiniz. Bir blog sitesinde, ilk sayfada gösterilen yayın sayısını azaltın ve tam yayınlar yerine alıntıları gösterin. Gereksiz tüm widget’ları kaldırın. Örneğin, paylaşma widget’larının yalnızca yayın sayfalarında olması gerekir. Ana sayfayı temiz ve yalın tutun.

Kodu Küçült ve Birleştir

Küçültme kodu, boşluğu kaldırarak HTML, CSS ve JavaScript dosyalarının dosya boyutunu küçültür. Dosyaları da sıkıştırabilir ve birleştirebilirsiniz. Koddan memnunsanız manuel olarak yapabilir veya yardımcı olması için bir WordPress eklentisi kullanabilirsiniz. Autoptimize ve Daha İyi WordPress Küçült dosyaları sizin için birleştiren, küçülten ve sıkıştıran iki kullanımı kolay ve özelleştirilebilir eklentidir.

Sona Eren Üstbilgi Ekle

Bu, sayfa yükleme hızlarını yavaşlatan HTTP isteklerini azaltmanın başka bir yoludur. Son kullanma tarihi üstbilgileri, tarayıcıya bir dosyayı önbelleğinde ne kadar süreyle saklayacağını bildirir. Son kullanma tarihi üstbilgilerini kullanmak, bir ziyaretçi sayfaya ilk kez geldiğinde sayfa yükleme hızlarını azaltmaz. Ancak, sayfanın aynı kullanıcı tarafından bir sonraki ziyaretinde, tarayıcı sayfanın süre sonu başlığında ayarlanan süre içinde olup olmadığını kontrol eder..

Öyleyse, sayfayı yeniden indirmek yerine önbelleğe alınan sayfa yüklenir. .Htaccess dosyanızı bir Apache sunucusunda düzenleyerek ‘sona erme süresi başlıkları’ ayarlayabilirsiniz, ancak WordPress için kolay bir çözüm, yukarıda belirtilen iki eklenti olan Autoptimize veya Better WordPress Minify’dan birini kullanmaktır..

Önbellek Sayfaları

Önbelleğe alma, PHP dosyalarını yürütmek ve veritabanına çağrı yapmak yerine, sunucuda geçici olarak depolanan ve ziyaretçilere sunulan statik HTML sayfaları oluşturmaktır. WordPress için en iyi önbellek eklentilerinden ikisi WP Süper Önbellek ve W3 Toplam Önbellek. Her ikisi de önyükleme ve sıkıştırma sağlayarak önbelleklemeden daha fazlasını yapar. Önbellek küçültme ile birleştirildiğinde en uygun yük hızları elde edilir.

İçerik Dağıtım Ağlarını (CDN’ler) Kullanma

Daha yoğun trafiğe sahip web sitelerinde, CDN’ler genellikle CSS ve JavaScript dosyaları gibi statik varlıklarınızı ve resimlerinizi birden çok sitede depolar, böylece web sitesi ziyaretçinize daha yakın sunulur. CDN’ler gibi Amazon CloudFront, CloudFlare ve MaxCDN tüm web sitenize hizmet verebilir. CloudFront ve

CloudFront ve CloudFlare her ikisinin de sınırlı sayıda ücretsiz hesabı vardır. MaxCDN test etmeniz için bir deneme hesabı var. Her üçünde de, ne kadar bant genişliği ücretinin kullanıldığı daha dolu ücretli hesaplar bulunur. Ziyaretçinize daha yakın sitelerden sunum yapmak indirme süresini azaltır ve ana sitenizdeki bant genişliği aşırı yüklenmesini azaltır, sayfa yüklemelerini hızlandırır.

Görüntüleri Sıkıştırın ve Tembel Yükü Kullanın

Görüntüler, hızlı yükleme süreleri için büyük bir birlikte gösterimdir. Resimlerinizi sıkıştırmak işleri önemli ölçüde hızlandıracaktır. WP Smush ve EWWW Image Optimizer resimlerinizi WordPress’teki medya kitaplığınıza yüklerken otomatik olarak sıkıştıracak WordPress eklentileridir. Ayda 100’den az resim yüklerseniz, başka bir eklenti seçeneği ShortPixel Görüntü İyileştiricisi.

Sıkıştırma ile birleştirildiğinde Tembel Yük, grafikler nedeniyle yavaş yükler ortadan kalkar. Lazy Load, görüntülerin yalnızca ziyaretçi tarafından görülebildiğinde yüklenmesini isteyen bir WordPress eklentisidir. Bu, yükleme sürelerini azaltır çünkü ekranın altında ekranın altında görünmeyen ve ekranın altında görünmeyen görüntüler yok sayılır.

WordPress Revizyonlarını Sınırla

WordPress, her değişiklik yaptığınızda yayınlarınızın bir sürümünü kaydeder ve bunlar veritabanında saklanır. Bu ekstra veritabanı girişleri, en son gönderiyi bulmak ve yüklemek için sunucu tarafından işlenmelidir. Düzeltmeleri gerçekten devre dışı bırakabilirsiniz, ancak gönderinizi oluştururken bir şey olursa yedeklemeyi kaybedersiniz.

Bunun yerine, WordPress tarafından tutulan düzeltme sayısını sınırlayın. Örneğin, sınırı beş düzeltme olarak ayarlamak isterseniz, bu satırı wp-config.php dosyanızda kullanırsınız:

define (‘WP_POST_REVISIONS’, 5);

Bu Testi Geçebilir misiniz?

Bu yayında özetlenen adımları uyguladıktan sonra, başlangıç ​​noktanızı ayarlamak için kullandığınız aracı veya araçları kullanarak geri dönüp sitenizi yeniden analiz etmenin zamanı geldi. Testleri yapın ve sonuçlarınızı kontrol edin. Optimize edilmiş bir siteye sahip olmanız gerekir. Hala sorun varsa, önerilen düzeltmeleri yapın ve iyi bir sonuç elde edene kadar analizi yeniden çalıştırın. Sen yönetim kurulu genelinde tüm As veya Bs arıyorsunuz.

Sonuç

Bugün İnternet’i kullananların hız meraklıları olduğu gerçeğinden kaçmak yok. Ziyaretçileriniz sitenizin yarın değil, dün yüklenmesini istiyor. Onlara hızlı sayfa yüklemeleri yapmazsanız, yakında ayrılırlar. Mümkün olan en iyi performansı elde etmek için WordPress web sitenizi optimize etmeniz gerekir. Kodu küçültün ve birleştirin ve sayfalarınızı ve dosyalarınızı daha küçük tutmak için sıkıştırmayı kullanın ve ziyaretçinizin tarayıcısına daha hızlı indirmek için önbelleğe alma özelliğini kullanın.

Ana sayfanızı yalın tutmak ve tüm dosyalarınızın, temalarınızın ve WordPress yazılımının her zaman güncel olduğundan emin olmak WordPress performansını hızlandıracaktır. Optimizasyonu kolay tutun ve sizin için optimizasyonun çoğunu otomatik olarak yapan eklentileri kullanın. Sık karşılaşılan WordPress performans hatalarından kaçınarak bunları yapın ve WordPress web sitenize ziyaretçi çekmek ve tutmak için hızlı yolda olacaksınız.

Optimizasyonu kolay tutun ve sizin için optimizasyonun çoğunu otomatik olarak yapan eklentileri kullanın. Sık karşılaşılan WordPress performans hatalarından kaçınarak bunları yapın ve WordPress web sitenize ziyaretçi çekmek ve tutmak için hızlı yolda olacaksınız.

WordPress performansını artırmak için başka optimize edici numaralarınız ve ipuçlarınız var mı? Bir sitenin yüklenme hızı tarama alışkanlıklarınızı ne kadar etkiler? Bu blog yayını hakkında bunları veya aklınıza gelebilecek diğer düşüncelerinizi paylaşmak için aşağıya yorum yapın.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me